سفر بن سلمان و عقب نشینی واشنگتن از گزارش ۱۱ سپتامبر

   «جان برنان» رییس سازمان سیا، ضمن تأکید بر این‌که عربستان هیچ رابطه‌ای با حملات ۱۱ سپتامبر ندارد، گفت: ۲۸ صفحه گزارشی که مورد بحث است بخشی از تحقیقی است که در سال ۲۰۰۲ بعد از حملات ۱۱ سپتامبر منتشر شد.   در حالی‌که هنوز پیامدهای اقدام سؤال‌برانگیز «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد، […]

   «جان برنان» رییس سازمان سیا، ضمن تأکید بر این‌که عربستان هیچ رابطه‌ای با حملات ۱۱ سپتامبر ندارد، گفت: ۲۸ صفحه گزارشی که مورد بحث است بخشی از تحقیقی است که در سال ۲۰۰۲ بعد از حملات ۱۱ سپتامبر منتشر شد. 

 در حالیکه هنوز پیامدهای اقدام سؤال‌برانگیز «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد، در خصوص قلم گرفتن نام عربستان از لیست کشورهای «کودک کش» ادامه دارد خبر دیگری منتشر شده که حکایت از این مطلب دارد که آمریکا برای عقد قراردادهای جدید و جذب دلارهای عربستان حاضر شده چشم خود را بر روی محتوای محرمانه گزارش حملات ۱۱ سپتامبر که بالغ بر ۲۸ صفحه است، ببندد.به گزارش مهر، این ۲۸ صفحه جنجالی با نام «نقش عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر» شناخته می‌شوند و نکته جالب آن است که در ماه‌های گذشته این نکته فاش شد که عربستان صراحتاً واشنگتن را تهدید کرده که اگر این گزارش منتشر شود سرمایه‌های خود را از ایالات متحده خارج می‌کند. حتی در واکنش به این تهدید «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد که این به نفع عربستان سعودی نیست که به‌واسطه گزارش ۱۱ سپتامبر اقتصاد جهان را به هم بزند.اما اکنون با وجود چنین مواردی «جان برنان» رییس سازمان سیا، ضمن تأکید بر این‌که عربستان هیچ رابطه‌ای با حملات ۱۱ سپتامبر ندارد، گفت: ۲۸ صفحه گزارشی که مورد بحث است بخشی از تحقیقی است که در سال ۲۰۰۲ بعد از حملات ۱۱ سپتامبر منتشر شد. ما یک بازنگری اولیه برای جمع‌آوری اطلاعات درباره عاملان این حمله داشتیم و بعد از آن بازپرسان به تحقیقات و بررسی کامل پرداختند و در آن زمان مشخص شد که عربستان در این حملات دست داشته اما بعد‌ها براساس نتایج نهایی گزارش روشن شد که هیچ دلیل و مدرکی درباره دست داشتن عربستان در این حملات و حتی دست داشتن نهاد‌ها یا مسؤولان ارشد عربستانی وجود ندارد. به عقیده من ۲۸ صفحه گزارش منتشر خواهد شد و من نیز انتشار آن را تأیید می‌کنم. همگان بالاخره خواهند فهمید که عربستان دستی در این ماجرا ندارد. تمامی تحقیقات نشان داده که القاعده و الظواهری و گروه‌هایی از این دست در حادثه ۱۱ سپتامبر دست داشته‌اند.

اما چرا پس از آن‌که هیاهوی زیادی در مورد این گزارش ۲۸ صفحه‌ای به پا شد و حتی عنوان گردید که با انتشار این گزاش امکان محاکمه عربستان در دادگاه‌ها فراهم می‌شود جان برنان چنین اظهاراتی را بیان کرده است؟

ماجرا از این قرار است که محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد، وزیر دفاع و پسر پادشاه عربستان که قدرتمند‌ترین فرد خاندان حاکم سعودی در حال حاضر است در آستانه سفر به آمریکا قرار دارد و سفر او به آمریکا چند روز به طول خواهد انجامید.

آنگونه که مسؤولان ریاض اعلام کرده‌اند، وی در این سفر مهم ابتدا به واشنگتن می‌رود و در آن‌جا با تعدادی از مسؤولان برجسته دولت آمریکا به بررسی مسایل استراتژیک و مهم برای دو طرف خواهد پرداخت. برخی محافل آمریکایی نیز اعلام کرده‌اند که بن سلمان احتمالاً در این سفر با باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا دیدار و درباره مسایل منطقه به ویژه یمن، سوریه، عراق، لیبی و امنیت منطقه خلیج‌فارس گفت‌وگو خواهد کرد. همچنین در این دیدار درباره ائتلاف نظامی به رهبری عربستان با عضویت ۴۰ کشور و نیز جنگ علیه داعش و القاعده گفت‌وگو خواهدکرد.

گفته می‌شود محافل اقتصادی آمریکا به دنبال فرصت‌هایی برای آشنایی بیش‌تر با طرح تحول عربستان هستند که چندی پیش از سوی بن سلمان معرفی شد. احتمالاً این موضوع محور جدی رایزنی‌های جانشین ولیعهد عربستان در واشنگن و نیویورک با سرمایه‌گذاران آمریکایی خواهد بود.

بن سلمان در سفر به نیویورک قرار است با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و برخی از رؤسای اجرایی شرکت‌های بزرگ نیز دیدار کند که می‌توانند در بلندپروازی‌های عربستان در مورد اقتصاد غیرنفتی به این کشور کمک کنند. شبکه تلویزیونی سی ان ان نیز اعلام کرد، دیدارهای محمد بن سلمان در واشنگتن شامل دیدار با تعدادی از مسؤولان کاخ سفید، وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ونیز رؤسای شرکت‌های بزرگ خواهد بود.

این شبکه خبری با استناد به اظهارات برخی منابع اعلام کرد که سفر جانشین ولیعهد عربستان به عنوان سفری سیاسی و اقتصادی از پیش برنامه‌ریزی شده است و احتمالاً بن سلمان با توجه به روابط و امکانات خوبی که در اختیار دارد در جذب سرمایه‌گذاری آمریکایی‌‌ها در این سفر جهت اجرای طرح تحول اقتصادی عربستان موفق عمل کند.