ساخت بندر شهید بهشتی چابهار در مسیر قانونی پیش می‌رود

  معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: براساس مصوبه دولت همه چیز روشن است و هیچ ابهامی در اجرای پروژه ساخت بندر شهید بهشتی چابهار وجود ندارد و تا سال آینده به مراحل نهایی خود خواهد رسید. جلیل اسلامی در گفت‌وگو با مانا؛ با اشاره به برگزاری مناقصه […]

 

معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: براساس مصوبه دولت همه چیز روشن است و هیچ ابهامی در اجرای پروژه ساخت بندر شهید بهشتی چابهار وجود ندارد و تا سال آینده به مراحل نهایی خود خواهد رسید.

جلیل اسلامی در گفت‌وگو با مانا؛ با اشاره به برگزاری مناقصه بین‌المللی تأمین تجهیزات فاز یک طرح توسعه بندر چابهار تا پایان سال گفت: پروژه ساخت بندر شهید بهشتی چابهار در مسیر بانکی و قانونی خود و براساس مصوبه هیأت دولت پیش می‌رود. همچنین مقدمات خرید و تأمین تجهیزات این پروژه فراهم شده است.

وی با اشاره به واگذاری اپراتوری بندرشهید بهشتی چابهار به شرکت آریا بنادرایرانیان گفت: در حال حاضر بحث اپراتوری این بندر حایز اهمیت نیست.

معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر پیشرفت ۶۰ الی ۷۰ درصدی این پروژه اذعان‌ داشت: این پروژه براساس برنامه زمان‌بندی در نظر گرفته شده حدوداً ۶۰ الی ۷۰ درصد پیشرفت داشته است. بنابراین باید زیرساخت‌ها فراهم و تجهیزات خریداری شود و سپس درباره واگذاری اپراتوری می‌توان صحبت کرد با توجه به این‌که آریا بنادر ایرانیان بخشی از ماجراست.

 

اسلامی با اشاره با مذاکرات انجام شده با سرمایه‌گذاران هندی عنوان کرد: براساس مصوبه هیأت دولت، می‌بایست شرکتی مسؤولیت پروژه، (اعم از اپراتوری، خرید، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری) را بر عهده گیرد. اما اهمیت موضوع این است که ایجاد زیر ساخت‌ها، ساخت محوطه کانتینری، خریداری و نصب تجهیزات، به سرعت پیش رود و اجرای شود، از سوی دیگر همزمان مذاکراتی با سرمایه‌گذاران هندی در حال انجام است، تا در زمان بهره‌برداری تصمیم مناسب گرفته شود.