تبدیل معادن شن و ماسه به « مراکز گردشگری»

تبدیل معادن شن و ماسه به « مراکز گردشگری» رییس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تهیه طرح گردشگری برای معادن شن و ماسه تهران پس از تعطیلی عنوان کرد: از قوه قضاییه درخواست می‌کنیم با توجه به تبعات زیست‌محیطی و ایمنی که این معادن ایجاد کرده‌اند به عنوان مدعی‌العموم نسبت به […]

تبدیل معادن شن و ماسه به « مراکز گردشگری»

رییس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تهیه طرح گردشگری برای معادن شن و ماسه تهران پس از تعطیلی عنوان کرد: از قوه قضاییه درخواست می‌کنیم با توجه به تبعات زیست‌محیطی و ایمنی که این معادن ایجاد کرده‌اند به عنوان مدعی‌العموم نسبت به تعطیلی این معادن ورود کند.

 به گزارش ماین‌نیوز، اقبال‌شاکری، رییس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر این که شورای اسلامی شهر تهران به جد رفع آلودگی و تعطیلی معادن شن و ماسه را در تهران پیگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: این موضوع برای معدنی که در غرب رودخانه کن است با شدت بیش‌تری پیگیری می‌شود، زیرا این همجواری تبعات زیست‌محیطی بسیاری را برای رودخانه کن ایجاد کرده است.

همجواری معدن شن و ماسه با رودخانه کن و خطر سیلاب

وی ادامه داد: جدای از موضوعات زیست‌محیطی همجواری این معدن با رودخانه کن از نظر ایمنی نیز نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. زیرا این معدن دارای یک گود بسیار بزرگ است که در صورت طغیان رودخانه سیلاب عظیمی را به راه می‌اندازد.

شاکری با اشاره به این که از دو معدن موجود در غرب تهران یک مورد متروکه و یک مورد همچنان در حال فعالیت است، عنوان کرد: در بازدیدهای صورت گرفته مشاهده کردیم که به صورت غیرقانونی در گودالی که متروکه بود اقدام به تخلیه خاک هستند. این موضوع خود به مرور زمان تبعات دیگری را ایجاد می‌کند.

شاکری با تأکید بر این که تا کنون با همراهی با فرمانداری ۴ مرتبه تا مرحله اقدام برای تعطیلی و خلع ید این معادن اقدام کرده‌ایم، اظهار کرد: این تلاش‌ها تا کنون موفقیت‌آمیز نبوده است، لذا نیاز است که قوه قضاییه به عنوان مدعی‌العموم ورود کرده و در دفاع از مردم فعالیت این معادن را متوقف کند.

وی با تأکید بر این که حکم قانون در ارتباط با فعالیت این رودخانه مشخص و مبنی بر توقف فعالیت است، اظهار کرد: پس از توقف فعالیت این معادن با توجه به این که گودال‌های عظیمی بر اثر سال‌ها فعالیت در این معادن شکل گرفته است باید مشخص کرد طرح بهسازی این گودال‌ها چیست.

شاکری با اشاره به پیشنهاد طرح موسوم به تاکا برای بهسازی گودال این معدن گفت: گویا بدین منظور نمونه‌های خارج از کشور نیز مشاهده شده و شبیه‌سازی‌های لازم نیز انجام شده است اما گام اول توقف فعالیت این معدن است.

تبدیل گودهای متروکه شن و ماسه به مراکز گردشگری

 

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به این که در دنیا گودال معادن را معمولاً به مراکز گردشگری تبدیل می‌کنند، اظهار کرد: طرح پیشنهاد شده برای معدن غرب رودخانه کن نیز حاکی از در نظر گرفتن تأسیسات گردشگری برای این گودال است.