مشکلی از ناحیه اسکله‌های غیرمجاز نداریم

    حبیب‌ا… حقیقی درمورد حجم مبارزه با قاچاق کالا در طی سال‌های اخیر گفت: ما چند عامل را به عنوان عوامل تأثیرگذار در مبارزه می‌دانیم که یکی از آن‌‌ها پایین آمدن حجم قاچاق است. ما در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ در قاچاق خروجی با بیش از ۴۰ درصد و قاچاق ورودی ۱۰ […]

 

 

حبیب‌ا… حقیقی درمورد حجم مبارزه با قاچاق کالا در طی سال‌های اخیر گفت: ما چند عامل را به عنوان عوامل تأثیرگذار در مبارزه می‌دانیم که یکی از آن‌‌ها پایین آمدن حجم قاچاق است. ما در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ در قاچاق خروجی با بیش از ۴۰ درصد و قاچاق ورودی ۱۰ درصد کاهش رو‌به‌رو بودیم. این امر حاکی از جدی بودن مبارزه در این راستا است.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت‌و‌گو با جماران با تأکید بر این‌که در شرایط پساتحریم با هموار شدن مسیر قانونی تجارت بین‌المللی بهانه‌ای برای مسیر غیرقانونی وجود نخواهد داشت، گفت: بررسی‌های مستمری انجام می‌گیرد تا شاهد معابر غیر‌مجاز نباشیم.

وی در مورد کنترل مبادی ورودی کشور در دوره پساتحریم اظهار ‌کرد: تحریم می‌توانست زمینه‌هایی فراهم کند که واردات، صادرات یا تجارت بین‌المللی در مسیر غیرقانونی قرار گرفته و با روند طبیعی خودش انجام نشود.

حقیقی افزود: این در حالی است که با برداشتن تحریم‌ها شرایط و مسیر قانونی هموار خواهد شد. حداقلش این است که بهانه‌ای برای این‌که کسی با عنوان تحریم، قاچاق یا مسیر غیر‌قانونی را تعمیم دهد وجود نخواهد داشت.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح ‌کرد: در شرایط پساتحریم با توجه به این‌که روند قانونی واردات، صادرات و تجارت خارجی روان‌سازی می‌شود، ما می‌توانیم شاهد روند کاهشی قاچاق باشیم. از سویی هم زمینه‌های برخورد جدی‌تر و مؤثرتر نیز فراهم خواهد شد.

وی در مورد حجم مبارزه با قاچاق کالا در طی سال‌های اخیر گفت: ما چند عامل را به عنوان عوامل تأثیرگذار در مبارزه می‌دانیم که یکی از آن‌‌ها پایین آمدن حجم قاچاق است. ما در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ در قاچاق خروجی با بیش از ۴۰ درصد و قاچاق ورودی ۱۰ درصد کاهش روبه‌رو بودیم. این امر حاکی از جدی بودن مبارزه در این راستا است.

حقیقی در پاسخ به سؤالی درمورد بررسی اسکله‌های غیرمجاز با یادآوری این‌که این مسأله در دولت قبل مطرح شده است، عنوان کرد: در رابطه با اسکله‌های غیرمجاز و به‌طور کلی ورودی‌هایی که بعضا جنبه غیرمجاز دارند‌، بررسی‌های مستمری انجام می‌گیرد تا شاهد معابر غیرمجاز نباشیم.

 

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در عین حال خاطر‌نشان ‌کرد: در شرایط حاضر ما مشکل خاصی در ارتباط با اسکله‌های غیرمجاز و مبادی غیرقانونی نداریم.