احیای شرکت‌های دانش‌بنیان ورشکسته

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد احیای شرکت‌های دانش‌بنیان ورشکسته راه‌اندازی صندوق‌های خطرپذیر به صورت مشترک بهزاد سلطانی با بیان این‌که مجتمع شکوفایی را برای ارایه خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی کرده‌ایم، گفت: این مجتمع در آینده نماد فن‌آوری برتر و ایرانی خواهد بود. به گزارش مهر، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست […]

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد

احیای شرکت‌های دانش‌بنیان ورشکسته

راه‌اندازی صندوق‌های خطرپذیر به صورت مشترک

بهزاد سلطانی با بیان این‌که مجتمع شکوفایی را برای ارایه خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی کرده‌ایم، گفت: این مجتمع در آینده نماد فن‌آوری برتر و ایرانی خواهد بود.

به گزارش مهر، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست صمیمانه خود با اصحاب رسانه در خصوص آمار شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: در حال حاضر دو هزار و ۴۰۹ شرکت دارای تأییدیه دانش‌بنیان هستند که از این تعداد ۲۰۵ شرکت به صندوق طرح ارایه کرده‌اند و ۱۶۰۰ طرح تعیین تکلیف شدند.

وی با بیان این‌که در حال حاضر ۴۰۰ طرح در دست بررسی است، گفت: اکنون ۱۰۵۰ طرح مصوب شده‌اند؛ این اولین بار است که تعداد طرح‌های مصوب از مرز هزار طرح می‌گذرد و این نشان‌دهنده حرکت جدی شرکت‌های دانش‌بنیان است.

به گفته سلطانی، اگر در هر یک از شرکت‌های دانش‌بنیان تأیید شده، ۱۰ فارغ‌التحصیل دانشگاهی فعالیت کنند به‌طور متوسط بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ نیروی فار‌غ‌التحصیل در این شرکت‌ها مشغول به‌ کارند.

۴ صندوق پژوهش و فن‌آوری ایجاد شد

وی در خصوص کارگروه‌های صندوق‌های پژوهش و فن‌آوری اظهار داشت: تا کنون ۱۸ صندوق پژوهش و فن‌آوری وجود داشت که در ۷ ماه اخیر ۴ صندوق در لرستان، کرمان، اترک در استان گلستان و صندوق پژوهش و فن‌آوری توسعه صادرات و انتقال فن‌آوری مربوط به معاونت علمی راه‌اندازی شده است.

به گفته سلطانی، این صندوق‌های پژوهش و فن‌آوری می‌توانند ابزار مالی توسعه فن‌آوری به شمار آیند؛ امیدواریم به سرعت تعداد این صندوق‌ها اضافه شود.

خدمات دهی متمرکز به شرکت‌های دانش‌بنیان

وی در خصوص تأمین دفاتر کاری شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: تاکنون ۴ مورد از این دفاتر کاری به اتمام رسیده و مجتمع فن‌آوری تربیت مدرس و شریف تا کنون افتتاح شده‌اند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: یکی از این دفاتر کاری مربوط به شتاب‌دهنده‌ها است و دیگری با عنوان مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان است که اکنون می‌تواند به شرکت‌ها خدمات‌دهی کند.

سلطانی اظهار داشت: در دنیا ۳ دسته مرکز ساختمان خاص در حوزه فن‌آوری وجود دارد که انکوباتور و مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز فن‌آوری عناوین این ساختمان‌ها به شمار می‌روند؛ این ساختمان‌ها ساختمان‌هایی هستند که نماد فن‌آوری در کشور محسوب می‌شوند.

وی افزود: در ایران چنین ساختمان‌هایی وجود نداشت، بنابراین تصمیم گرفتیم دفاتر کاری شرکت‌های دانش‌بنیان را در قالب مجتمع فن‌آوری راه‌اندازی کنیم. این مجتمع مرکز خدمات‌رسانی به شرکت‌های دانش‌بنیان است.

به گفته رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان با مأموریت خدمات‌دهی به شرکت‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور و استان تهران راه‌اندازی شده است.

وی افزود: در طراحی و ساخت این بنا تلاش شده است تا حد امکان از بر‌ترین فن‌آوری‌های بومی موجود استفاده شود و امیدواریم که این بنا در آینده نماد فن‌آوری برتر و ایرانی باشد.

سلطانی تأکید کرد: کسی که از فن‌آوری بتواند ثروت تولید کند، به جامعه سود رسانده، پس باید کاری کنیم که نماد فن‌آوری ملی در کشور جاذبه داشته باشد.

وی در خصوص مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: گالری فن‌آوری، دبیرخانه صندوق نوآوری و شکوفایی، کافه فن‌آوری (محلی برای تبادل نظر و برگزاری نشست‌های صمیمانه برای طرح مسائل فن‌آورانه) سالن‌های جلسات برای برگزاری کنفرانس‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در این مجتمع وجود دارند.

وی افزود: همچنین نمایندگان بانک‌های ارایه‌دهنده خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان، نمایندگان صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و صندوق‌های پژوهش و فن‌آوری، اتحادیه‌ها، اصناف و انجمن‌های مرتبط با امور شرکت‌ها در این مجتمع حضور دارند.

افتتاح درگاه توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان

سلطانی در خصوص راه‌اندازی درگاه توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: از هم‌اکنون تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور می‌توانند در این پورتال ثبت‌نام کنند و به صورت آنلاین در حوزه‌های مختلف دانش‌بنیان آموزش ببینند تا بتوانند خود را در این زمینه توانمند کنند.

به گفته وی، دوره‌های آموزشی این درگاه به صورت آنلاین و زنده هستند و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در خصوص فن‌آوری موردنظر خود مشاوره بگیرند. همچنین در این پورتال استانداردسازی نیز آموزش داده می‌شود.

به گفته رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، تاکنون ۲۴ شرکت دانش‌بنیان از تسهیلات استانداردسازی این پورتال استفاده کرده‌اند؛ این حرکت جدیدی در صندوق به شمار می‌رود.

سلطانی با بیان این‌که یکی از اولویت‌های بزرگ صندوق نوآوری و شکوفایی سرمایه‌گذاری خطرپذیر است، گفت: با استفاده از این روش، دیگر لازم نیست شرکت‌ها وامی دریافت کنند، بلکه می‌توانیم روی طرح‌های آن‌ها سرمایه‌گذاری خطرپذیر انجام دهیم.

وی اظهار داشت: در دنیا یک راه‌حلی با عنوان اتصال شرکت‌های کوچک به شرکت‌های بزرگ وجود دارد که باید این موضوع در ایران تحقق یابد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه اظهار داشت: در این صورت تجربه ۴۰-۳۰ ساله یک مدیرعامل در یک شرکت بزرگ به شرکت‌های کوچک تزریق می‌شود و از سوی دیگر آن شرکت بزرگ می‌تواند از لحاظ فن‌آوری به روزرسانی شود.

راه‌اندازی صندوق‌های خطرپذیر به صورت مشترک

سلطانی با بیان این‌که اگر کارخانه بزرگی بخواهد صندوق خطرپذیری راه‌اندازی کند ما می‌توانیم به صورت مشترک با این کارخانه، این صندوق را راه‌اندازی کنیم، بیان کرد: انتظار داریم اتاق بازرگانی که خودش شرکت‌های بزرگ ورشکسته دارد به سمت راه‌اندازی صندوق‌های خطرپذیر روی بیاورد.

به گفته رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، البته این نکته مطرح است که اگر اقتصاد کشور از رکود دربیاید، مشکل ورشکستگی شرکت‌های دانش‌بنیان از بین می‌رود.

اثر بخشی یک شرکت دانش‌بنیان ورشکسته در صورت احیا

سلطانی با اشاره به دستورالعمل شرکت‌های بحران‌زده در صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: ما یک دستورالعملی با عنوان دستورالعمل شرکت‌های بحران‌زده داریم که می‌توانیم تنها از شرکت‌های دانش‌بنیانی که در این وضعیت هستند و با بحران اقتصادی مواجه شده‌اند، حمایت کنیم.

وی اظهار داشت: در واقع اگر شرکت‌های ورشکسته قابل احیا باشند، طبق آن دستورالعمل مورد حمایت قرار می‌گیرند؛ تاکنون دو یا ۳ شرکت از این حمایت صندوق برخوردار شده‌اند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد: اگر بتوانیم یک شرکت ورشکسته که بحران‌زده شده است را احیا کنیم، می‌تواند به اندازه ۱۰ شرکت نوپا اثربخشی داشته باشد.

حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی

سلطانی در خصوص پایان‌نامه‌هایی که قابلیت تجاری‌سازی شدن دارند، گفت: ما از شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی که پایان نامه‌های ارشد یا دکترا را تجاری‌سازی کنند حمایت می‌کنیم.

وی افزود: این در صورتی است که پایان‌نامه‌ها قابلیت تجاری‌سازی شدن داشته باشند و بتوانند در نهایت به یک محصول تبدیل شوند. هنوز هیچ دانشگاهی اعلام آمادگی در این خصوص نکرده است.

سلطانی در خصوص صادرات محصولات دانش‌بنیان گفت: ما باید به جایی برسیم که شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند محصولات خود را صادر کنند؛ در واقع این شرکت‌ها نباید خاموش باشند.

وی تأکید کرد: البته در راستای صادرات محصولات دانش‌بنیان توجه به تکنولوژی‌های روز توسط این شرکت‌ها ضروری است وگرنه بدون توجه به تکنولوژی شکست خواهند خورد.

رونمایی از محصولات دانش‌بنیان خاتمه یافته فنی

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص رونمایی از محصولات خاتمه یافته فنی گفت: به زودی سومین رونمایی از این محصولات را در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان خواهیم داشت.