عقد قرارداد فاینانس یک میلیارد یورویی، مهم‌ترین دستاورد فاوا در پسابرجام

عقد قرارداد فاینانس یک میلیارد یورویی، مهم‌ترین دستاورد فاوا در پسابرجام انعقاد قرارداد فاینانس به مبلغ یک میلیارد یورو مهم‌ترین دستاوردی است که اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) برای شرکت مخابرات ایران به همراه داشته و این شرکت را در مسیر تعامل مثبت با جهان قرارداده است. به گزارش ایرنا، اجرایی شدن برجام از دی […]

عقد قرارداد فاینانس یک میلیارد یورویی، مهم‌ترین دستاورد فاوا در پسابرجام

انعقاد قرارداد فاینانس به مبلغ یک میلیارد یورو مهم‌ترین دستاوردی است که اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) برای شرکت مخابرات ایران به همراه داشته و این شرکت را در مسیر تعامل مثبت با جهان قرارداده است.

به گزارش ایرنا، اجرایی شدن برجام از دی ماه سال ۱۳۹۴ و لغو تحریم‌ها، انتظار چندساله فعالان بخش فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) کشورمان را برای حضور در بازارهای جهانی و همکاری با شرکت‌های مطرح بین‌المللی برای انتقال فن‌آوری به پایان رساند و فعالان این عرصه خود را برای چیدن میوه‌های برجام آماده کردند.

پس از اجرایی شدن برجام، نخستین سفر حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری به ایتالیا و فرانسه نیز چشم‌انداز روشنی را برای تحولی بزرگ در عرصه فاوای کشورمان گشود.

شرکت مخابرات ایران نخستین فعال بخش دولتی فاوا بود که توانست با انعقاد قرارداد فاینانس با یک وندور خارجی (تأمین کننده خارجی) پیشگام در عرصه تعامل با دنیای خارج در پسابرجام باشد.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران در این باره گفت: پس از اجرای برجام و در۶ ماهه اخیر شرکت مخابرات ایران توانست با انعقاد قرارداد فاینانس یک میلیارد یورویی با یک تأمین کننده بین‌المللی قطعات، برای خرید نیازهای خود اقدام کند.

داوود زارعیان مبلغ فاینانس را یک میلیارد یورو عنوان کرد و از وارد شدن آن به مرحله نهایی و اجرایی خبر داد.

همچنین شرکت مخابرات ایران به گفته سخنگوی آن علاوه بر انعقاد این قرارداد موفق به امضای ۳ تفاهم‌نامه با چند کشور خارجی شده که انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت کی.تی(K.T) کره جنوبی به مرحله‌ای رسیده است که مشاوران این شرکت اکنون در کشورمان حضور دارند و مشغول مشاوره با شرکت‌های ایرانی هستند.

زارعیان به انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت قزاق تل قزاقستان نیز اشاره کرد و گفت علاوه بر خرید خدمات مورد نیاز از این شرکت مقرر شده ایران نیز خدمات فنی و مهندسی مورد نیاز قزاقستان را به این کشور ارایه دهد.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران انعقاد تفاهم‌نامه با ایتال‌تل ایتالیا را دستاورد مهم دیگر پسابرجام این شرکت اعلام کرد که در راستای تجهیز شبکه انتقال بوده و اکنون وارد مرحله کارشناسی شده است.

شرکت مخابرات ایران در پسابرجام تنها به این قرارداد‌ها و تفاهم‌نامه‌ها بسنده نکرده و اکنون برای خرید قطعات مورد نیاز و رفع نیازهای صنعت مخابرات ایران درحال رایزنی با سایر وندورهای مطرح جهانی است.

رییس‌جمهوری ایران در روزهای اخیر گفته است که قبل از برجام هر روز در انتظار این بودیم که چه محدودیت، تحریم و معضل جدیدی برای ملت ایران ایجاد می‌کنند، اما اکنون هر روز یک گشایش جدید برای مردم حاصل می‌شود و این گشایش‌ها جای شکرگزاری دارد که باید در سایه آن‌ها، کار و تلاش بیش‌تری برای مردم انجام گیرد.

 

قرارداد فاینانس شرکت مخابرات ایران یکی از نمونه گشایش‌هایی است که در سایه تلاش‌های دولت تدبیر و امید به منصه‌ظهور رسید و به‌زودی آثار آن را در بهتر شدن وضعیت ارتباطاتی کشورمان مشاهده خواهیم کرد.