دامنه‌های اینترنتی ایرانی کم‌تر از ۳ ماه ۵ درصد رشد کرد

دامنه‌های اینترنتی ایرانی کم‌تر از ۳ ماه ۵ درصد رشد کرد تعداد دامنه‌های رجیستر شده ایرانی به ۷۷۹۷۸۱ رسید و پسوند ایران در سومین جایگاه قرار گرفت. به گزارش تسنیم، در حال حاضر ۷۸۸ هزار و ۶۹۰ دامنه با هویت ایرانی در فضای مجازی به ثبت رسیده است که در مقایسه با تعداد دامین‌های رجیستر […]

دامنه‌های اینترنتی ایرانی کم‌تر از ۳ ماه ۵ درصد رشد کرد

تعداد دامنه‌های رجیستر شده ایرانی به ۷۷۹۷۸۱ رسید و پسوند ایران در سومین جایگاه قرار گرفت.

به گزارش تسنیم، در حال حاضر ۷۸۸ هزار و ۶۹۰ دامنه با هویت ایرانی در فضای مجازی به ثبت رسیده است که در مقایسه با تعداد دامین‌های رجیستر شده تا پایان سال‌های ۹۴ و ۹۳ به ترتیب رشدی ۴٫۵ و ۲۷٫۴ درصدی را نشان می‌دهد.

قدمت دات‌آی‌آر (.ir) موجب شده که این پسوند در صدر جدول دامنه‌های ایرانی قرار گیرد و ۷۷۹ هزار و ۷۸۱ دامنه به آن اختصاص یابد.

پسوند معروف و محبوب بعدی پایگاه‌های ایرانی Co.ir است که تا حال حاضر سه هزار و ۷۶۰ ثبت اینترنتی را به خود اختصاص داده است.

سومین رده از دامنه‌های پر تقاضا مربوط به عنوان «ایران» است که تاکنون ۲۲۴۵ تقاضا برای آن ثبت و فعال شده است.

سامانه ثبت دامنه‌های فارسی با پسوند «.ایران» مهر ماه سال گذشته توسط مرکز ثبت دامنه کشوری پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و با حمایت مرکز ملی فضای مجازی آغاز به‌کار کرد.

بنابراین امکان ثبت پسوند اینترنتی سایت با نقطه ایران فراهم شد.

زیردامنه‌های ac.ir، id.ir، sch.ir، org.ir، gov.ir و net.ir نیز به ترتیب در رده‌های بعدی لیست ثبت دامنه‌های ایرانی قرار گرفته‌اند. هر کدام به ترتیب ۱۵۱۸، ۴۱۰، ۳۴۳، ۳۱۲، ۲۸۲ و ۳۹ تقاضا به نام خود ثبت کرده‌اند.

 

آمار‌ها نشان می‌دهد که ایران از منظر رشد تعداد دامنه‌ها با میانگین رشد سالانه ۴۵ درصد، در میان ۴ کشور برتر جهان قرار دارد.