جذب ۳۰هزار میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی در بندر خلیج‌فارس

  ابراهیم ایدنی گفت: با تکمیل طرح جامع توسعه بندر نفتی خلیج‌فارس، بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی بندر خلیج‌فارس جذب خواهد شد. به گزارش مارین‌نیوز مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان‌، ضمن اشاره به این‌که عمده فعالیت بندر خلیج‌فارس در زمینه بانکرینگ است، گفت: افزایش سهم ایران در […]

 

ابراهیم ایدنی گفت: با تکمیل طرح جامع توسعه بندر نفتی خلیج‌فارس، بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی بندر خلیج‌فارس جذب خواهد شد.

به گزارش مارین‌نیوز مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان‌، ضمن اشاره به این‌که عمده فعالیت بندر خلیج‌فارس در زمینه بانکرینگ است، گفت: افزایش سهم ایران در سوخت‌رسانی به کشتی‌هایی  که در خلیج‌فارس و تنگه‌هرمز  تردد می‌کنند، مدنظر است که در حال حاضر، تعداد زیادی شرکت در این بندر سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تقاضای زیادی هم در این رابطه وجود دارد.

وی طرح جامع این بندر را شامل چندین فاز دانست و افزود: با اجرای کامل طرح جامع توسعه بندر خلیج‌فارس سالانه ۲۴ میلیون تن فرآورده نفتی در ۹ پست اسکله بندر خلیج‌فارس تخلیه و بارگیری خواهد شد.

ایدنی خاطرنشان‌ کرد: با اجرای فاز اول این طرح که ۳۰ ماه به طول انجامیده و اعتباری بالغ بر ۷۸۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده است، بسترسازی لازم برای جذب سرمایه بخش خصوصی در ۱۳۰ هکتار اراضی آماده شده صورت گرفته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: احداث ساختمان پست اصلی برق بندر به همراه ۲ پست کمپکت، کابل‌کشی ۵۰ کیلومتر خطوط برق، شبکه فیبر نوری و شبکه آب ‌و فاضلاب و آتش‌نشانی به طول ۷۰ هزار متر و ۹ کیلومتر جاده دسترسی از مراحل اجرایی طرح احداث تاسیسات زیر بنایی بندر خلیج‌فارس است.

وی تصریح‌کرد: در فازهای دوم و سوم این طرح، فعالیت‌های ارزش افزوده همچون احداث پالایشگاه و پردازش مشتقات نفتی هدف‌گذاری شده و طبق برآورده‌های صورت گرفته، بیش از ۳ هزار نفر مشغول به‌کار خواهند شد.

ایدنی اضافه ‌کرد: پس از اجرای فاز اول طرح ایجاد زیرساخت‌های بندر خلیج‌فارس شامل آماده‌سازی اراضی ۱۳۰ هکتار، فاز ۲ نیز هم اکنون در مرحله مناقصه است و با اجرای آن ۲۰۰ هکتار به اراضی بهره‌برداری شده بندر شهید رجایی افزوده می‌شود.

 

وی در پایان گفت: با تکمیل طرح جامع توسعه بندر خلیج‌فارس، بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی جذب خواهد شد که تنها مبلغ یک پروژه آن ۱۰ هزار میلیارد ریال است.