تأمین آب صنایع و نیروگاه‌ها از پساب شهری

تأمین آب صنایع و نیروگاه‌ها از پساب شهری مدیر کل دفتر مدیریت به‌ هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی گفت: سهم محیط‌زیست از سد زاینده‌رود برای سال جاری ۸۶ میلیون مترمکعب بود که این میزان محقق شده است. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از وزارت نیرو، مهرزاد احسانی افزود: در تعهد امسال سهم […]

تأمین آب صنایع و نیروگاه‌ها از پساب شهری

مدیر کل دفتر مدیریت به‌ هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی گفت: سهم محیط‌زیست از سد زاینده‌رود برای سال جاری ۸۶ میلیون مترمکعب بود که این میزان محقق شده است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از وزارت نیرو، مهرزاد احسانی افزود: در تعهد امسال سهم محیط‌زیست از سد زاینده رود ۸۶ میلیون مترمکعب برآورد شده بود که تلاش شد این بخش از تعهدات در بازه زمانی پپش‌بینی شده (از اول مهر سال گذشته تا آخر خردادماه اسال) به‌صورت کامل انجام پذیرد.

به گفته این مقام مسؤول، حوضه آبریز زاینده‌رود یکی از حوضه‌های حساس و پرچالش کشور است که در ۹ سال گذشته با خشکسالی‌های خفیف یا شدیدی مواجه و در بخش مصارف کشاورزی و محیط‌زیست با مشکلاتی روبه‌رو بوده است.

وی یادآورشد: حوضه زاینده‌رود تأمین‌کننده آب شرب نزدیک به ۵ میلیون نفر در۳ استان اصفهان، چهار محال و بختیاری و یزد و تأمین کننده منبع اصلی آب برای صنایع بزرگی نظیر فولاد، ذوب آهن و پتروشیمی و دیگر صنایع مستقر در این حوضه است.

احسانی گفت: از ابتدای سال آبی زراعی (اول مهرماه ۱۳۹۴) تاکنون نزدیک به ۹۴۰ میلیون مترمکعب آب به سد زاینده‌رود وارد شده که حجم این سد را اینک به ۳۳۵ میلیون مترمکعب رسانده و با در نظر گرفتن یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب ظرفیت سد، ۲۳ درصد سد زاینده رود پر بوده و ۷۷ درصد مخزن این سد خالی است.

وی خاطرنشان‌کرد: در یک سال گذشته تعهداتی را در بخش شرب، کشاورزی و محیط‌زیست داشتیم که با توجه به دغدغه‌های موجود، با همکاری سازمان‌های ذی‌ربط موفق شدیم به تعهدات خود جامه عمل بپوشانیم.

مدیرکل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ادامه داد: کشاورزان شرق و غرب اصفهان با رضایت نسبی از میزان آب توزیع شده، محصولات خود را که به‌طور عمده گندم بوده، برداشت کردند.

وی برهم خوردن تعادل بین منابع موجود و مصارف حوضه را از علل اصلی ایجاد چالش در حوضه زاینده‌رود برشمرد و افزود: مصارفی که در حوضه زاینده‌رود در طول سالیان گذشته بارگذاری شده به حدی است که اگر با یک خشکسالی خفیف روبه‌رو شویم، توزیع آب در بخش‌های مختلف با مشکل مواجه می‌شود.

وی بیان‌داشت: سیاست‌گذاری باید به سمتی پیش رود که بتوانیم مصارف را مدیریت کنیم و با بهینه‌سازی آن‌ها، استفاده از پساب تصفیه شده شهری را در بخش صنعت جایگزین کنیم تا به‌تدریج صنایع به جای استفاده از آب زاینده‌رود از پساب شهری استفاده کنند.

 

وی ابراز امیدواری کرد، آب مورد نیاز نیروگاه‌هایی که در حوضه زاینده‌رود قرار دارند، از این پس از پساب شهری تأمین شود.