افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت پالایش نفت ایران

معاون وزیر نفت اعلام کرد: افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت پالایش نفت ایران ایران در نظر دارد با ١٤ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، ظرفیت پالایش نفت خام خود را تا ۴ سال آینده به ۳ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز برساند. به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، ایران قصد دارد در ۴ سال آینده ظرفیت پالایش […]

معاون وزیر نفت اعلام کرد:

افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت پالایش نفت ایران

ایران در نظر دارد با ١٤ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، ظرفیت پالایش نفت خام خود را تا ۴ سال آینده به ۳ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز برساند.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، ایران قصد دارد در ۴ سال آینده ظرفیت پالایش نفت و میعانات گازی خود را ٧٠ درصد افزایش دهد و کیفیت سوخت تولیدی در داخل را بالا ببرد.

عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، اعلام کرد این کشور تا سال ٢٠٢٠ میلادی ظرفیت پالایش نفت خود را از رقم کنونی یک میلیون و ٨٥٠ هزار بشکه به ۳ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه افزایش خواهد داد.

وی همچنین اعلام کرد برای ارتقای واحدهای پالایشی در ۵ پالایشگاه کنونی، ایران به ١٤ میلیارد سرمایه نیاز دارد.

کاظمی همچنین از آغاز فعالیت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در ماه مارس سال ٢٠١٧ میلادی (اسفند ٩٥-فروردین ٩٦) خبر داد.

به گفته کاظمی، پالایشگاه‌های اصفهان، تبریز، تهران، بندر عباس و آبادان قرار است در سرمایه‌گذاری ١٤ میلیارد دلاری یاد شده ارتقا یابند.

دولت ایران هزینه نوسازی پالایشگاه آبادان را می‌پردازد اما برای یافتن اعتبار لازم برای پالایشگاه‌های دیگر، در تلاش است و برای مشارکت در این برنامه، با پیمانکاران کره‌ای و ژاپنی مذاکره می‌کند.

 

ایران همچنین قصد دارد ۳ پالایشگاه جدید احداث کند که پالایشگاه بهمن گنو در بندرجاسک با ظرفیت پالایش ٣٠٠ هزار بشکه در روز، پالایشگاه آناهیتا در استان کرمانشاه با ظرفیت پالایش ١٥٠ هزار بشکه در روز، و پالایشگاه پارس با ظرفیت پالایش روزانه ١٢٠ هزار بشکه میعانات نفتی، را در بر می‌گیرد.