اپراتور سوم ۱۶ برابر مخابرات اوراق اجاره فروخت

  شرکت رایتل ۱۶ برابر شرکت مخابرات ایران در پاییز سال جاری اوراق اجاره فروخت و از این طریق نقدینگی خود را افزایش داد. به گزارش تسنیم، عملکرد شرکت‌های فعال بخش فاوا در بازار فرابورس طی پاییز سال جاری در بخش‌های مختلف ارایه شده که یکی از عناوین بررسی شده در این بازه زمانی استفاده […]

 

شرکت رایتل ۱۶ برابر شرکت مخابرات ایران در پاییز سال جاری اوراق اجاره فروخت و از این طریق نقدینگی خود را افزایش داد.

به گزارش تسنیم، عملکرد شرکت‌های فعال بخش فاوا در بازار فرابورس طی پاییز سال جاری در بخش‌های مختلف ارایه شده که یکی از عناوین بررسی شده در این بازه زمانی استفاده از «ابزارهای نوین مالی» بوده و دو شرکت رایتل و مخابرات ایران تنها شرکت‌های فاوا بوده‌اند که از این ابزار برای افزایش نقدینگی خود بهره برده‌اند.

استفاده از این ابزار توسط شرکت‌های مذکور در قالب «اوراق اجاره» بوده است. اوراق اجاره، اوراق بهاداری هستند که دارنده آن به صورت مشاع مالک بخشی از دارایی‌هاست و منافع آن براساس قرارداد اجاره به مصرف کننده یا بانی واگذار شده است.

در این نوع اوراق، حق استفاده از منافع دارایی یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها در برابر اجاره‌بها از مالک به شخص دیگری منتقل می‌شود.

به زبان ساده می‌توان گفت در اوراق اجاره سرمایه‌گذار با خرید بخشی از یک دارایی (زمین، ساختمان، ماشین‌آلات و در این حوزه مثلا دارایی‌های مخابراتی شرکت رایتل)، آن را به مالک اولیه آن اجاره داده و اجاره‌بها دریافت می‌کند.

معمولاً ضمانت بازپس‌گیری اصل و بهره در این نوع قرارداد‌ها وجود دارد که پس از خرید اوراق، دارایی‌های مورد نظر متعلق به دارنده اوراق شده و در صورت عدم پرداخت اصل و سود توسط مالک اولیه، برای بازپرداخت تمامی تعهدات آن به فروش خواهد رفت.

رایتل با مجموعه نمادهای «صایتل۱، صایتل۲۱، صایتل۲۲، صایتل۴» ظرف این بازه زمانی ۷ میلیون و ۲۹۱ هزار و ۴۳۴ سهم به ارزش ۷ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۵۲۷ میلیون ریال معامله کرده است؛ مجموع معاملات این شرکت نیز ۱۰ هزار مرتبه شده است.

 

شرکت مخابرات ایران هم با نماد «صخابر» مجموعاً ۴۴۸ هزار و ۸۵۸ سهم در این بازه زمانی به ارزش ۴۴۸ هزار و ۸۶۰ میلیون ریال معامله کرده است.