رشد ۲۷۷درصدی حجم معاملات آتی سکه

رشد ۲۷۷درصدی حجم معاملات آتی سکه حجم معاملات آتی سکه دیروز در بورس کالای ایران به ۱۵هزار و ۵۰۶ قرارداد و ارزش آن به بیش از یک هزار و ۶۸۶ میلیارد ریال رسید که نسبت به قبل از آن گذشته رشد ۲۷۷ درصدی را تجربه کرد، چرا که طی این روز حجم معاملات به ۴ […]

رشد ۲۷۷درصدی حجم معاملات آتی سکه

حجم معاملات آتی سکه دیروز در بورس کالای ایران به ۱۵هزار و ۵۰۶ قرارداد و ارزش آن به بیش از یک هزار و ۶۸۶ میلیارد ریال رسید که نسبت به قبل از آن گذشته رشد ۲۷۷ درصدی را تجربه کرد، چرا که طی این روز حجم معاملات به ۴ هزار ۱۱۱ قرارداد رسیده بود.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، دیروز بازار سکه مجموعاً تحت‌تأثیر دو رویداد اعم از افزایش بهای اونس طلا و کاهش ارزش دلار قرار داشت که تأثیر افزایش بهای اونس به مراتب بیش‌تر از نوسانات دلار بود.

براساس آمار معاملات بورس کالای ایران طی روز گذشته بهای سکه در هر ۵ سررسید آتی، روند مثبتی را به ثبت رساند، به‌طوری که سکه در سررسید تیر ماه با نرخ یک میلیون و ۳۹ هزار تومان معامله شد و افزایش ۰٫۴۸ درصدی را تجربه کرد.

همچنین سکه تحویل شهریورماه نیز با رشد ۰٫۵۲ درصدی به قیمت یک میلیون و۴۹هزار تومان رسید. این در شرایطی است که قرارداد تحویل آبان با قیمت یک میلیون و ۶۰هزار تومان معامله شد و با افزایش ۰٫۶ درصدی روبه‌رو شد.

از طرفی سکه تحویل دی نیز با ۰٫۷۴ درصد رشد به قیمت یک میلیون و ۷۴ هزار تومان به فروش رسید. در پایان سررسید اسفند ماه با نرخ یک میلیون و ۹۲ هزار تومان معامله شد و افزایش ۰٫۸ درصدی را به ثبت رساند.

همچنین سکه در بازار نقدی طی روز گذشته، معاملات خود را افزایشی آغاز کرد، ولی در ادامه روز تحت‌تأثیر افت بهای دلار، از سقف قیمت روزانه پایین آمد.

همچنین معاملات سکه با قیمت یک میلیون و ۳۳ هزار تومان آغاز شد که افزایشی ۴ هزار تومانی نسبت به روز پیشین داشت؛ جالب این‌که رقم ابتدای ظهر دوشنبه بیش‌ترین قیمت سکه در یک ماه گذشته بود.

با وجود این، سکه روی این قیمت نماند و در ادامه روز به ابتدای کانال یک میلیون و ۳۰ هزار تومان نزدیک شد و سرانجام با قیمت یک میلیون و ۳۲ هزار تومان به‌کار خود پایان داد؛ این قیمت ۳ هزار تومان بالاتر از نرخ روز یکشنبه بود.

به گفته کارشناسان، عامل اصلی که قیمت سکه را در مسیر افزایشی قرارداد، افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی بود.

 

طلای جهانی تا بعدازظهر روز ماقبل، بالای محدوده هزار و ۲۸۰ دلار باقی ماند و به همین دلیل قیمت سکه تحریک شد.