کاهش قیمت اینترنت نیازمند واقعی شدن قیمت پهنای باند وارداتی

رییس کمیسیون اینترنت نظام صنفی رایانه‌ای تهران عنوان کرد   محمدرضا کریمی گفت: لازمه کاهش قیمت اینترنت در کشور واقعی شدن قیمت پهنای باند و انتقال است و باید درباره کاهش قیمت کاربر و قیمت پهنای باند و انتقال یکپارچه تصمیم‌گیری شود. رییس کمیسیون اینترنت نظام صنفی رایانه‌ای تهران در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: […]

رییس کمیسیون اینترنت نظام صنفی رایانه‌ای تهران عنوان کرد

 

محمدرضا کریمی گفت: لازمه کاهش قیمت اینترنت در کشور واقعی شدن قیمت پهنای باند و انتقال است و باید درباره کاهش قیمت کاربر و قیمت پهنای باند و انتقال یکپارچه تصمیم‌گیری شود.

رییس کمیسیون اینترنت نظام صنفی رایانه‌ای تهران در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در حالی کاهش قیمت اینترنت مورد نظر دولت است که لازمه کاهش قیمت اینترنت در کشور واقعی شدن قیمت پهنای باند و انتقال است و مسأله کاهش قیمت برای مصرف کننده نهایی و قیمت پهنای باند و انتقال باید به صورت یکپارچه تصمیم‌گیری شود.

رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اشاره به هزینه‌های انتقال در قیمت اینترنت، تصریح کرد: قیمت انتقال بین استانی بسیار گران است. در حالی که قیمت از لب مرز تا هر جای دیگر در کره زمین به این اندازه نیست.

وی با بیان این‌که بازنگری در لایه انتقال لازم است، گفت: تعرفه‌ها و پله‌های عمده‌فروشی انتقال در سال ۸۵ تعیین شده و از ۱۰ سال پیش تاکنون بازنگری نشده است.

کریمی توضیح داد: تعرفه‌های انتقال اینترنت متناسب با مصرف بازار به روز نشده‌اند. برای مثال تخفیف‌ عمده‌ فروشی اینترنت از سال ۸۵ تا سقف STM1 وجود داشته است که در آن تاریخ هیچ شرکتی این سقف مصرف را نداشته است.

وی ادامه داد: اما در سال‌های بعد با افزایش مصرف کاربران و بالطبع افزایش مصرف شرکت‌ها، اکنون اکثر اپراتور‌ها مصارفی بیش از STM64 دارند که در تعرفه‌های پهنای باند اینترنت برای نیازهای بیش‌تر از STM1 پله‌های تخفیف دیده نشده است و درباره لینک‌های انتقال نیز این موضوع تکرار شده و در نهایت اکنون برای لینک‌های انتقال نیز تخفیف حداکثر تا STM16 وجود دارد.

رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با تأکید بر ضرورت واقعی شدن قیمت پهنای باند و انتقال برای کاهش قیمت اینترنت در کشور، گفت: در ۱۰ سال گذشته تقریباً قیمت‌های پهنای باند در جهان به نصف رسیده است و در ایران این تغییرات کم‌تر از نصف بوده و قیمت لینک اینترنت از هر STM1 حدود ۴۷ میلیون تومان به ۲۶ میلیون تومان رسیده است، اما تغییری در قیمت‌های انتقال شهری، بین شهری و بین استانی حاصل نشده است.

وی ادامه داد: اخیراً اقدام مناسبی برای تغییر مدل تعرفه‌گذاری از سوی مدیریت شرکت زیرساخت پیشنهاد شده است که به کاهش تعرفه مصرف داخلی و افزایش کیفیت اینترنت منجر خواهد شد.

 

کریمی اظهار امیدواری کرد: با همکاری مخابرات در کاهش قیمت لینک‌های انتقال این چرخه تکمیل شده و در قالب یک مصوبه با توزیع عادلانه سود از سوی کمیسیون مصوب شود تا همه شرکت‌ها و کاربران نهایی از این مدل منتفع شوند.