چرا به دوربین لپ‌تاپ برچسب می‌زنند؟

چرا به دوربین لپ‌تاپ برچسب می‌زنند؟ در سال‌های اخیر فن‌آوری پیشرفته موجب شده است که دوربین‌های قدرتمندتری در بازار وجود داشته باشد اما در عین حال نگرانی درباره سوءاستفاده از آن به ویژه دوربین‌های رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ‌‌ها بیش‌تر شده است. به گزارش سیتنا، در حالی که پیش‌تر بسیاری از مردم با برچسب دوربین داخلی […]

چرا به دوربین لپ‌تاپ برچسب می‌زنند؟

در سال‌های اخیر فن‌آوری پیشرفته موجب شده است که دوربین‌های قدرتمندتری در بازار وجود داشته باشد اما در عین حال نگرانی درباره سوءاستفاده از آن به ویژه دوربین‌های رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ‌‌ها بیش‌تر شده است.

به گزارش سیتنا، در حالی که پیشتر بسیاری از مردم با برچسب دوربین داخلی لپ‌تاپ یا دوربین‌های جلوی گوشی‌های همراه را مسدود می‌کردند، اخیراً استیکرهایی پلاستیکی برای کاهش نگرانی‌‌ها به منظور پوشاندن این دوربین‌‌ها در بازار موجود است.

تحقیقات امنیتی برای سال‌ها نشان داده است که هکر‌ها می‌توانند با کنترل دوربین‌‌ها از هر کسی که بخواهند جاسوسی کنند.

حتی این نگرانی‌‌ها مسؤولان نهادهای امنیتی و جاسوسی را نیز ر‌ها نمی‌کند؛ جیمزکامی، رییس اف‌بی‌آی آمریکا ماه گذشته گفت: «من یک تکه نوار چسب روی دوربین‌هایم می‌گذارم زیرا دیدم شخصی که از من باهوش‌تر بود، همین کار را کرده بود.»

آیا به واقع مردم بی‌جهت از هک شدن دوربین‌های لپ‌تاپ‌‌ها و سایر لوازم الکترونیک‌ بیم دارند؟ البته باید گفت که این موضوعی تخیلی نیست. محققان در سال ۲۰۱۳ نشان دادند که می‌توان یک دوربین لپ‌تاپ را بدون روشن بودن چراغ سبزش، فعال و از آن سوءاستفاده کرد.

همچنین تاکنون بار‌ها موارد بسیاری از افشای حریم خصوصی افراد از طریق هک شدن تلویزیون‌های هوشمند و رایانه‌های شخصی منتشر شده است.

به علاوه شواهد و مدارک موجود در دادگاه فدرال آمریکا نیز نشان می‌دهد که اف‌بی‌آی تاکنون بار‌ها از طریق فعال کردن دوربین‌های لپ‌تاپ اقدام به جاسوسی کرده است.

 

جیمزکلپر، رییس اداره اطلاعات ملی آمریکا در ماه فوریه در سخنانی در کنگره اذعان کرد با فعال کردن دوربین‌های شخصی می‌توان از آن‌ها به منظور «شناسایی، جاسوسی، نظارت، موقعیت‌یابی و دستیابی به شبکه‌ها یا اسرار محرمانه کاربران استفاده کرد.»