نرخ سود بانکی از اول تیرماه کاهش می‌یابد

رییس سازمان بورس نرخ سود بانکی از اول تیرماه کاهش می‌یابد رییس سازمان بورس با تکذیب هرگونه ارایه اطلاعات سهامداری به سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: در مذاکرات با مسؤولان و رییس سازمان مالیاتی با معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی که در سال ۹۴ تجدید ارزیابی دارایی‌های خود را ثبت کردند موافقت شد. محمد فطانت، رییس سازمان […]

رییس سازمان بورس

نرخ سود بانکی از اول تیرماه کاهش می‌یابد

رییس سازمان بورس با تکذیب هرگونه ارایه اطلاعات سهامداری به سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: در مذاکرات با مسؤولان و رییس سازمان مالیاتی با معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی که در سال ۹۴ تجدید ارزیابی دارایی‌های خود را ثبت کردند موافقت شد.

محمد فطانت، رییس سازمان بورس در گفت‌وگو با فارس گفت: هرگونه درخواست مبنی بر ارایه اطلاعات سهامداران به سازمان هدفمندی یارانه‌ها و یا تلاش برای رصد دارایی‌های مردم به شدت تکذیب می‌شود.

وی افزود: بر اساس ماده ۱۸ قانون بازار اوراق بهادار سازمان بورس از افشای مستقیم و غیرمستقیم هرگونه اطلاعات محرمانه سهامدارن منع شده و بر این اساس افشای اطلاعات سهامداری نقض صریح این ماده و با قانون مغایرت دارد. این در حالی است که در ماده ۱۲ و ۱۶ قانون توسعه بازار نیز نسبت به ضمانت اجرایی این قانون پیگرد کیفری نیز گنجانده شده است.

رییس سازمان بورس با بیان این‌که ارایه اطلاعات کدهای سهامداری افشای داده‌های محرمانه و ریز مردم است، عنوان کرد: سازمان بورس به هیچ وجه زیر بار ارایه اطلاعات مردم در کدهای معاملاتی نخواهد رفت و عددی از این اطلاعات به سازمان هدفمندی یارانه‌ها یا هر نهاد ناظر دیگری ارایه نخواهد شد و این در حالی است که حتی بنده به عنوان رییس سازمان بورس نیز به این اطلاعات دسترسی مستقیم ندارم.

دیروز برخی رسانه‌ها خبر دادند بر اساس نامه‌نگاری سازمان هدفمندی یارانه‌ها با وزارت اقتصاد و سازمان بورس، قرار است یارانه‌ نقدی فعالان بازار سرمایه قطع شود.

فطانت در خصوص آخرین پیگیری‌ها برای استمهال یک ساله معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها گفت: با هماهنگی‌های انجام شده با مسؤولان ذی‌ربط و رییس سازمان امور مالیاتی کل کشور موافقت در خصوص شرکت‌هایی که تجدید ارزیابی دارایی‌های خود را در دفاتر خود تا قبل از پایان سال مالی ۹۴ ثبت کرده‌اند اعلام شده به گونه‌ای که این شرکت‌ها می‌توانند در سال ۹۵ به هر شکلی که اقدامات اداری خود را در خصوص افزایش سرمایه برگزار کنند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند. به‌زودی موافقت کتبی مقامات مالیاتی اخذ و به بازار اعلام خواهد شد.

 

وی در خصوص کاهش نرخ سود بانکی گفت: برای کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی توافق شده و از اول تیر ماه انجام می‌شود، این تصمیم با موافقت سیستم بانکی بوده است و نیازی به تأیید شورای پول و اعتبار شاید ندارد. این خبر بسیار خوبی برای بازار سرمایه است که می‌تواند برای سهامداران مورد توجه قرار گیرد.