هیچ زائری انصراف قطعی از حج نداده است

رییس سازمان حج و زیارت هیچ زائری انصراف قطعی از حج نداده است رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به این‌که تمام ۱۷ هزار نفری که قسط اول حج ۹۵ را پرداخته بودند، بعد از اعلام ما پول خود را از بانک پس گرفته‌اند، گفت: تاکنون یک نفر هم از حج انصراف قطعی نداده […]

رییس سازمان حج و زیارت

هیچ زائری انصراف قطعی از حج نداده است

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به این‌که تمام ۱۷ هزار نفری که قسط اول حج ۹۵ را پرداخته بودند، بعد از اعلام ما پول خود را از بانک پس گرفته‌اند، گفت: تاکنون یک نفر هم از حج انصراف قطعی نداده است.

سعید اوحدی در گفت‌وگو با فارس از آمار انصراف‌‌ها از حج تمتع و عمره و همچنین دلایل اصلی مخالف سعودی‌‌ها با حضور زائران ایرانی سخن گفت.

وی با اشاره به این‌که در فراخوان اول ثبت نام و پرداخت قسط اول حج ۹۵ تعداد ۱۷ هزار نفر ثبت نام کرده‌ بودند، گفت: از آن‌جایی که با توجه به‌کارشکنی سعودی‌‌ها پیش‌بینی این روز را می‌کردیم، با هماهنگی با بانک ملی تصمیم گرفته شد تا زائران حساب را به نام خودشان باز کنند.

رییس سازمان حج و زیارت ادامه داد: بعد از بیانیه‌ای که طی آن اعلام شد عربستان صدعن‌سبیل‌ا… شده است و فراخوانی که ما صادر کردیم همه ۱۷ هزار نفر پول ودیعه خود را پس گرفتند.

وی درمورد تعداد کسانی که انصراف قطعی از حج داده‌اند، گفت: از ۱٫۵ میلیون نفری که برای حج تمتع ثبت نام کرده‌اند، هیچ کس انصراف نداده اما از ۶٫۵ میلیون نفری که برای عمره ثبت نام کرده‌اند تاکنون ۷ هزار نفر انصراف داده‌اند.

اوحدی همچنین در خصوص دلایل اصلی مخالفت سعودی‌‌ها با حضور زائران ایرانی در حج، گفت: دلیل اول و اصلی را می‌توان تسویه حساب شکست در جبهه‌های دیگر با موضوع حج دانست. سعودی‌‌ها شکست در جبهه‌های دیگر را در حج تسویه کردند و به زائران ما اجازه حج گزاری ندادند.

وی دلیل دیگر را ترس سعودی‌‌ها از افشای آمار نهایی و همچنین قصور عربستان در فاجعه منا توسط زائران ایرانی دانست و گفت: سعودی‌‌ها تا آخرین لحظه آمار شهدا را ۷۰۰ نفر اعلام کرده بودند و حتی آمار ۴۳۷۰ نفری که وزارت بهداشتشان اعلام کرده بود را از خروجی بر داشتند.

رییس سازمان حج و زیارت ادامه داد: بعد از نهیبی که مقام معظم رهبری در نوشهر به سعودی‌‌ها زدند، اتفاقاتی افتاد که منجر شد تا ایران تنها کشوری شود که توانست تمامی پیکرهای شهدای خود را به ایران منتقل کند.

وی افزود: دیگر کشورهای اسلامی بعد از ۹ ماه همچنان به دنبال تعیین تکلیف شهدای خود هستند و ۸۰ درصد پیکرهای شهدای آن‌‌ها هنوز تعیین تکلیف نشده است و آن‌‌ها ترس این را داشتند که ایرانیان با توجه به همین موضوع افشا کننده تعداد شهدا و قصور سعودی‌‌ها در فاجعه منا شوند.

به گفته اوحدی، همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند، تنها صدای رسایی که در عربستان برای فاجعه منا بلند شد، صدای جمهوری اسلامی ایران بود و به همین علت‌‌ها عربستان مانع حضور زائران ایرانی در حج شد.

وی به راهکار سعودی‌‌ها در مقابله با حضور ایرانی‌‌ها در حج، گفت: آن‌ها بر خلاف سنوات گذشته که متن توافقی میان دو کشور آماده می‌شد، متنی یک طرفه با ۶ بند تحکم آمیز آماده کردند که عزت و کرامت زائران ما را زیر سؤال می‌برد.

 

رییس سازمان حج و زیارت در مورد این ۶ بند، گفت: ممنوعیت استفاده از پرچم ایران در خاک عربستان، ایجاد محدودیت برای مرکز پزشکی حج و زیارت در منا و عرفات درحالیکه مرکز پزشکی در فاجعه منا ۶۰۰ را از مرگ نجات داده بود، ممنوعیت ارتباط بعثه با بعثه سایر کشورها، دخالت در ساختار اجرایی بعثه و سازمان حج و زیارت، امتناع از ارایه و تضمین خدمات کنسولی و در نهایت ممنوعیت مطلق هرگونه فعالیت فرهنگی زائران ایرانی در حج بندهای ضد ایرانی این تفاهم‌نامه بود.