کم شدن تأثیر درمانی آنتی‌بیوتیک‌ها تهدید جدی است

کم شدن تأثیر درمانی آنتی‌بیوتیک‌ها تهدید جدی است رییس انجمن میکروب‌شناسی ایران، با بیان این‌که مصرف آنتی بیوتیک در کشور نگران‌کننده است، عنوان کرد: اگر به این مسأله توجه جدی نشود در آینده حوزه سلامت کشور با مشکلات جدی مواجه می‌شود. محمدمهدی‌فیض‌آبادی در آستانه برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی میکروب‌شناسی ایران، عنوان کرد: این کنگره دو […]

کم شدن تأثیر درمانی آنتی‌بیوتیک‌ها تهدید جدی است

رییس انجمن میکروب‌شناسی ایران، با بیان این‌که مصرف آنتی بیوتیک در کشور نگران‌کننده است، عنوان کرد: اگر به این مسأله توجه جدی نشود در آینده حوزه سلامت کشور با مشکلات جدی مواجه می‌شود.

محمدمهدی‌فیض‌آبادی در آستانه برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی میکروب‌شناسی ایران، عنوان کرد: این کنگره دو تا ۴ شهریور در تالار ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود.

وی در ادامه با توجه به افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها، گفت: متأسفانه در کشور ما به دلیل مصرف بی‌رویه و گاه تجویزهای زیاد آنتی‌بیوتیک ما شاهد کاهش تأثیر آنتی‌بیوتیک‌ها در برابر بیماری و نیاز به بیماران به داروهای قوی تری هستیم.

رییس انجمن میکروب‌شناسی ایران، یادآور شد: میکروب‌شناسان در محیط آزمایشگاه میکروب‌ها و مقاومت آن‌ها را در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها شناسایی و نتایج حاصل را به پزشکان ارایه می‌دهند که البته این مسأله به تنهایی موجب کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک نمی‌شود بلکه کاهش سرانه مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور نیازمند همکاری بخش‌های تشخیص و درمان است.

فیض‌آبادی افزود: رسته‌های مختلف پزشکی باید در کنار هم نسبت به عوارض مصرف آنتی‌بیوتیک آگاه شوند و کم‌تری این دارو را تجویز کنند و از طرفی در هنگام مراجعه بیمار به مطب نسبت به عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک هشدار دهند.

رییس هفدهمین کنگره بین‌المللی میکروب‌شناسی ایران در ادامه خاطرنشان کرد: جلوگیری از افزایش مقاومت میکروب در برابر آنتی بیوتیک در کشور ما نیازمند اقدامات عاجلانه است، زیرا اگر در این خصوص اقدامی نشود مشکلات عدیده‌ای گریبانگیر حوزه سلامت کشور خواهد شد.

وی یکی از راه‌های مقابله با مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک در کشور را حضور میکروب‌شناسان در مراکز درمانی دانست و گفت: در حال حاضر در برخی از مراکز درمان میکروب‌شناسان حضور دارند اما مسأله در کشور ما کم‌رنگ است و نیاز به توجه جدی دارد.