شنبه‌ها علیه دولت اتاق فکر شکل می‌گیرد

    دولت ۴۱ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار است    سخنگوی دولت در واکنش به جوسازی‌‌ها بر علیه دولت، گفت: هر هفته شنبه‌ها اتاق فکری بر علیه دولت تشکیل می‌شود و تصمیم‌ می‌گیرند بر روی چه موضوعی تا آخر هفته برای سوءاستفاده تمرکز کنند. به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در […]

    دولت ۴۱ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار است

   سخنگوی دولت در واکنش به جوسازی‌‌ها بر علیه دولت، گفت: هر هفته شنبه‌ها اتاق فکری بر علیه دولت تشکیل می‌شود و تصمیم‌ می‌گیرند بر روی چه موضوعی تا آخر هفته برای سوءاستفاده تمرکز کنند.

به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به خرید تضمینی گندم دولت از کشاورزان گفت: ۳ میلیون و ۷۰۸ هزار تن گندم به ارزش ۴ هزار و ۷۴۹ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شد و از این رقم تا الان بالغ بر دو هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است.

وی همچنین با اشاره به افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۵ گفت: ۱۲ درصد به صورت عمومی به همه حقوق و مزایای بازنشستگان اضافه شد، اما برای بازنشستگانی که دریافتی آنان زیر ۱٫۵ میلیون تومان بود، ۲۰ درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت همچنین تصریح کرد: برای سال آینده که سال دوم اجرای برنامه ششم توسعه است، مصمم هستیم کسانی که بازنشسته قبل از ۸۶ هستند را مشمول افزایش حقوق بیش‌تر کنیم که نابرابری‌ها در پرداخت حقوق برطرف شود.

نوبخت در پاسخ به این سؤال که آیا دولت برای تغییر تعطیلی از پنجشنبه به شنبه برنامه خاصی دارد، گفت: این تعطیلی در حال حاضر در دستور کار نیست.

وی همچنین در واکنش به تعطیلی کارخانه ارج، افزود: دولت به دنبال فعال کردن ۷ هزار واحد تولیدی در سال ۹۵ است.

سخنگوی دولت گفت: کارخانه ارج مربوط به بانک ملی است، لذا این کارخانه هم می‌تواند از این تسهیلات استفاده کند.

نوبخت مبلغ در نظر گرفته شده برای فعال کردن واحدهای تولیدی را ۱۶ هزار میلیارد تومان نام برد و گفت: این مبلغ بین واحدهای تولیدی غیرفعال و نیمه فعال تقسیم خواهد شد.

وی با تأکید بر این‌که بانک‌ها نباید بنگاهداری کنند و باید واحدهای اقتصادی خود را واگذار کنند، گفت: ۶ خریدار داخلی و یک خریدار خارجی برای ارج اعلام آمادگی کرده‌اند که کارهایش در حال انجام است.

سخنگوی دولت افزود: فعال کردن واحدهای تولیدی راکد از سیاست‌های دولت یازدهم است.

نوبخت همچنین با اشاره به حقوق‌های نامتعارف گفت: دولت برای اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری و مسدود کردن گریزگاه‌هایی که زمینه پرداخت غیرمتعارف را ایجاد می‌کند، نیازمند همکاری مجلس نیز هست، لذا از مجلس کمک می‌طلبیم.

در ادامه خبرنگاری پرسید چرا هر چند وقت یک بار خبر از تغییر در کابینه به خصوص تغییر رییس دفتر رییس‌جمهور داده می‌شود، این تغییر چه زمانی انجام می‌گیرد، نوبخت گفت: این‌ها بیش‌تر گمانه‌زنی است، چرا که اگر صحت داشت تا الان این تغییرات صورت گرفته بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که رییس‌جمهور در دستور خود به معاون اول گفته است که مدیران متخلف باید عزل شوند، آیا چنین اتفاقی خواهد افتاد، گفت: اگر مدیری مشمول بخشنامه رییس‌جمهور باشد، حتماً اخراج خواهد شد.

نوبخت در خصوص افزایش تولید صادرات نفت، تصریح کرد: تولید و صادرات نفت نسبت به قبل از برجام دو برابر بیش‌تر شده و مصمم هستیم که سهم ایران را در بازار نفت احیا کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که ۳۰ نفر از روزنامه‌نگاران به رییس‌جمهور در خصوص بازداشت روزنامه‌نگاران نامه نوشته‌اند، آیا رییس‌جمهور پیگیری‌های لازم را در این خصوص انجام داده است، گفت: شما از نگاه و موضع دولت نسبت به این موضوع باخبر هستید، اما این موضوع در اختیار دولت نیست و در اختیار قوه قضاییه است.

سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد که هیچ خبرنگاری در بند نباشد.

نوبخت در خصوص طرح انتقال دریای خزر به خلیج‌فارس گفت: چنین طرح‌های نیاز به مطالعات دقیق دارد و تا این مطالعات تکمیل نشود، درآمد و هزینه‌اش مشخص نشود، هیچ دولتی چنین اقدامی نخواهد کرد؛ لذا باید منتظر نتیجه مطالعات باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال که رییس‌جمهور در نامه خود به معاون اول، حقوق مدیران ارشد را مورد تذکر قرارداده است، آیا بر حقوق مدیران میانی نیز نظارت خواهد شد، گفت: به دفعات هم رییس‌جمهور و هم نهادهای نظارتی در قوه مجریه بر حقوق‌‌ها نظارت می‌کنند و پرداخت‌های غیرمتعارف بیش‌تر در بخش‌های غیر وزارتخانه‌ای و غیر اداری هستند که بیش‌تر در جاهایی صورت می‌گیرد که در قالب شرکت فعالیت می‌کنند و این اقدامات در وزارتخانه‌ها انجام نمی‌شود.

سخنگوی دولت در خصوص سرمایه‌گذاری خارجی گفت: تا الان براساس یک گزارش برای ۴۱ واحد ۳ میلیارد و ۱۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفت و این ۴۱ طرح در استان‌های مختلف توزیع شده است.

نوبخت افزود: همچنین ۴٫۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در ۶ نیروگاه به ظرفیت ۵ مگاوات انجام شده که همه این‌ها در شرایط پسابرجام صورت گرفته است و این سرمایه‌گذاری‌ها در شرایطی بود که هنوز بانک‌های خارجی با احتیاط بیش‌تری نسبت به همکاری با بانک‌های ایرانی عمل می‌کنند.

وی همچنین در خصوص قراردادهای ایرباس تصریح کرد: مسیر این قرارداد‌ها طی شده و الان منتظر جلسه شورای اقتصاد هستیم؛ چرا که این قرارداد‌ها زمانی امضا می‌شود که مصوبه شورای اقتصاد را داشته باشیم و پیش‌بینی من هم این است که شورای اقتصاد نیز با این قرارداد موافقت خواهد کرد.

وی تأکید کرد: دولت نسبت به هر گونه فساد و سوءاستفاده‌ای که صورت بگیرد بسیار جدی برخورد خواهد کرد و قطعاً چنین مسایلی اذهان عمومی را از دکل‌های گم شده و بابک‌زنجانی و مسایل دیگری که پیش آمده منحرف نخواهد کرد؛ چرا که جامعه حواسش جمع است و بسیار زیرک است.

سخنگوی دولت افزود: اتاق‌های فکری تشکیل شده است و هر هفته روزهای شنبه تصمیم می‌گیرند که در آن هفته چه اتفاقی بیفتد که از آن سوءاستفاده کنند. ما بدون توجه به این موضوع تمام مساعی خود را به‌کار می‌بریم که بتوانیم معیشت مردم را تأمین کنیم؛ چرا که به جز این شأن دیگری برای خود قائل نیستیم.

وی درباره بدهی دولت به بانک‌ها نیز تصریح کرد: دولت ۴۱ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار است که البته در دولت فعلی ایجاد نشده است.

 

سخنگوی دولت افزود: بانک‌ها تلاش دارند با جریمه دیرکرد استرداد این بدهی، مبالغ طلب خود را افزایش دهند و دولت نیز تصمیم دارد بدهی خود را به نظام بانکی تأدیه کند.