تقدیم طرح تحقیق و تفحص از روند مبارزه قاچاق کالا به هیأت رییسه مجلس

تقدیم طرح تحقیق و تفحص از روند مبارزه قاچاق کالا به هیأت رییسه مجلس نماینده مردم مشهد در مجلس دهم، از تقدیم درخواست نمایندگان برای تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا به هیأت رییسه مجلس خبر داد. نصرا… پژمانفر در گفت‌وگو با خانه ملت، از تقدیم درخواست نمایندگان برای تحقیق و تفحص […]

تقدیم طرح تحقیق و تفحص از روند مبارزه قاچاق کالا به هیأت رییسه مجلس

نماینده مردم مشهد در مجلس دهم، از تقدیم درخواست نمایندگان برای تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا به هیأت رییسه مجلس خبر داد.

نصرا… پژمانفر در گفت‌وگو با خانه ملت، از تقدیم درخواست نمایندگان برای تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا به هیأت رییسه مجلس خبر داد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این طرح در نشست دیروز مجلس شورای اسلامی تقدیم هیأت رییسه مجلس شده است.

وی افزود: سؤال اصلی طرح تحقیق و تفحص از قاچاق کالا در خصوص این‌که چه اقداماتی جهت مبارزه هدفمند و تأثیرگذار با قاچاق کالا صورت پذیرفته، بود.

پژمانفر یادآور شد: هدف از طرح این تفحص عمل به منویات رهبری برای رشد اقتصادی و رفع دغدغه‌های ایشان بوده است.

متن درخواست تحقیق و تفحص که در اجرای ماده ۱۸۹ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تهیه شده به شرح ذیل است:

عنوان تحقیق و تفحص: بررسی روند مبارزه با قاچاق کالا

پدیده قاچاق و قاچاق‌فروشی ضربه به اقتصاد، هویت ملی کشور و همه برنامه‌ریزی‌هاست. این از لحاظ شرعی، یک عمل ممنوع و حرام قطعی است چون موجب افساد است. «مقام معظم رهبری»

گسترش پدیده قاچاق و تأثیر مخرب آن در امر تولید و تجارت قانونی و سرمایه‌گذاری و اشتغال، خطر جدی و بزرگی است که باید با جدیت تمام با آن مبارزه هدفمند و تأثیرگذار کرد.

به همین منظور از سال ۱۳۸۱ ستاد مبارزه با قاچاق کالا با حضور دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل شده است و مسؤولیت پیگیری و سازماندهی هدفمند با قاچاق کالا و ارز به این ستاد واگذار شده است.

مبارزه با قاچاق به صورت کارآمد و بنیانی، لزوم به‌کارگیری قوی‌‌ترین اشخاص در این مأموریت، تقویت دستگاه‌های ذی‌ربط، برخورد با قدرت با قاچاق سازمان‌یافته، لزوم برخورد جدی با قاچاقچیان بزرگی که با ده‌ها و صد‌ها کانتینر، اشخاص قاچاق وارد کشور می‌کنند، رصد و پیگیری جنس قاچاق پیش از مبادی ورودی و محل عرضه آن در بازار، دقت و مراقبت تمام از آلوده شدن عناصر دست‌اندرکار این مبارزه به بیماری رشوه و امثال آن مواردی است که در این ستاد و مجموعه‌های دخیل در این امر انتظار می‌رود.

سؤال اصلی تحقیق و تفحص:

چه اقداماتی جهت مبارزه هدفمند و تأثیرگذار با قاچاق کالا صورت پذیرفته است؟

سؤال فرعی تحقیق و تفحص:

۱- دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز چه اقداماتی جهت جلوگیری از قاچاق کالا انجام داده‌اند؟

۲- چرا با گذشت سال‌های طولانی تشکیل ستاد، آمار قاچاق کالا در سال‌های اخیر افزایش یافته است؟

۳- نحوه هزینه‌کرد اعتبارات ستاد مبارزه با قاچاق کالا چگونه است؟

۴-گمرک جمهوری اسلامی ایران و مبادی ورودی کشور چه اقداماتی در جلوگیری از بروز قاچاق انجام داده‌اند؟

۵- چه اقداماتی جهت آشنایی افکار عمومی با مضرات قاچاق صورت پذیرفته و برای به‌کارگیری نیروهای مردمی چه برنامه‌ای دارید؟

 

نماینده مردم مشهد و کلات در پایان یادآور شد: امضاکنندگان تفحص از قاچاق کالا، بنده نماینده مشهد، حسن‌نوروزی نماینده رباط‌کریم و بهارستان، حسینعلی‌حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر و میمه، جوادکریمی‌قدوسی نماینده مشهد و سیدناصرموسوی‌لارگانی نماینده فلاورجان بودیم.