گوش‌کردنی‌‌ها جایگزین دودکردنی‌ها/ظهور مخدرهای دیجیتالی

  نوع تازه‌ای از مخدر‌ها و محرک‌های نوظهور به بازارهای جهانی رسیده که به صورت دیجیتالی تولید و در دنیای مجازی، دست به دست می‌شود؛ مخدرهایی که از طریق امواج صوتی، همان تأثیر مخدرهای سنتی را دارند. به گزارش مهر، محرک‌‌ها و مخدرهای صوتی همان تأثیر مخدرهای سنتی و گاهی قوی‌تر از آن را برای […]

 

نوع تازه‌ای از مخدر‌ها و محرک‌های نوظهور به بازارهای جهانی رسیده که به صورت دیجیتالی تولید و در دنیای مجازی، دست به دست می‌شود؛ مخدرهایی که از طریق امواج صوتی، همان تأثیر مخدرهای سنتی را دارند.

به گزارش مهر، محرک‌‌ها و مخدرهای صوتی همان تأثیر مخدرهای سنتی و گاهی قوی‌تر از آن را برای مصرف‌کنندگانشان به دنبال دارند؛ امواجی که به عنوان «مخدرهای دیجیتالی» در میان جوانان شناخته می‌شود.

Digital Drug و I-DOSING‌ها بخشی از Binural Beats‌هایی است که این روز‌ها به مخدرهای صوتی شهرت یافته‌اند؛ فایل‌های صوتی خاصی که می‌توانند با پالس‌های تولیدشده با فرکانس‌های متفاوت برای هر گوش، تأثیر خاصی بر بخش‌های مختلف مغز بگذارند و تجربه متفاوت مواد مخدر و محرک صنعتی و سنتی را در مغز به وجود آورند؛ این اختلاف فرکانس‌های پخش شده در هر گوش می‌توانند اثر متفاوت هر یک از مواد مخدر و محرک همچون کوکایین، تریاک، اسید، مورفین، آدرنالین، کراک، هرویین، حشیش، ماریجوانا، ریتالین و بسیاری از مواد دیگر و حتی الکل را در مغز مصرف‌کنندگان شبیه‌سازی کنند.

فرکانس‌هایی برای مغز

این درحالی است که حتی برخی سایت‌های ارایه‌دهنده این مخدرهای دیجیتالی، با توجه به تأثیر هریک از آنها، این مخدر‌ها و محرک‌‌ها را در بخش‌های مختلف و مطابق با تأثیر هریک از مخدر‌ها و محرک‌های موجود، طبقه‌بندی کرده‌اند.

دکتر حمید رضا صفاتیان، رییس کارگروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر درباره این مواد گفت: مخدرهای شنیداری نام فرکانس‌های توهم‌زایی است که به راحتی از فضای مجازی قابل دریافت کردن هستند و همین موضوع دلیل بر نگرانی‌‌ها است.

البته تاریخچه شناخت اثر شنیدن فرکانس‌های متفاوت از هر گوش، به سال ۱۸۳۹ برمی‌گردد که «هاینریش ویلهلم داو» توانست این اثر را کشف کند و خیلی زود سوء‌استفاده از آن همه گیر شد.

مخدرهای دیجیتالی

از اوایل قرن بیستم، پزشکان به تأثیر این فرکانس‌‌ها در مباحث درمانی و کنترل درد و خاصیت تسکینی آن دست‌ یافتند. البته این خاصیت، بر اثر ایجاد ضربان میان دو فرکانس صوتی پخش شده در هر گوش به وجود می‌آید، به شرط آن‌که اختلاف فرکانس، کم‌تر از ۳۰ هرتز باشد.

همچنین با دستکاری این ضربان و فرکانس ورودی به هریک از گوش‌‌ها می‌توان اثر مخدر‌ها و محرک‌های مختلف را شبیه‌سازی کرد. برخی‌ مدعی‌ هستند این اصوات می‌تواند در کاهش وزن، میزان یادگیری، تقویت حافظه و غیره نیز اثرگذار باشد. مصرف این مواد در سال ۲۰۱۰ در کشورهای غربی به اندازه‌ای بود که حتی روزنامه واشنگتن پست هم در واکنش به این موضوع، مطلبی را منتشر کرد و به ادعاهای والدین و برخی مخاطبان این مخدرهای دیجیتالی پرداخت.

متخصص‌های بالا بردن دوپامین مغز

خطر حضور مواد مخدر دیجیتالی از سال ۸۸ در ایران مطرح شد اما اطلاعات چندان زیادی درباره آن وجود نداشت. نکته قابل توجه این است که این مخدر‌ها فرکانس‌هایی هستند که می‌توانند میزان دوپامین مغز را افزایش داده و موجب خوشحالی کاذب شوند.

هنوز موردی مشاهده نکردیم

سردار علی مؤیدی، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر درباره وجود مواد مخدر صوتی و دیجیتالی در کشور به می‌گوید: تاکنون جدا از مواد مخدری که از قبل وجود داشت، ماده مخدر جدیدی شناسایی نشده است. آزمایشگاه‌های دقیق و مجهز پلیس مبارزه با مواد مخدر دایماً در حال رصد مواد استفاده شده از سوی معتادان هستند به موجب شناسایی کوچک‌ترین ماده مخدر جدید عوارض و آسیب‌های ناشی از مصرف آن به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود. مواد مخدر مختلفی در شهر‌ها و کشورهای دیگر وجود دارد، اما من این اطمینان را می‌دهم که هیچ گزارشی مبنی بر استفاده از هرویین چینی با مواد مخدر صوتی و دیجیتالی در کشورمان وجود ندارد. هر چند من هم آمار و گزارش‌های رواج این مواد در کشورهای عربی و غربی را دیده‌ام ولی کارشناسان پلیس مبارزه با مواد مخدر هنوز گزارشی را در این زمینه تأیید نکرده‌اند.

سردار مؤیدی با اطمینان به خانواده‌ها می‌گوید: وجود چنین مواد مخدری را در کشور تأیید نمی‌کنم، هرچند شناسایی این مواد در دستور کار بررسی علمی همکارانم قرار دارد.

وی درباره وجود مخدرهای جدید در دنیا می‌گوید: باید به این نکته توجه داشت که مخدر جدیدی تولید نشده است اما سوداگران مرگ در یک بازی تجاری با تغییر نام برخی از مخدر‌ها سعی می‌کنند تا بازار جدیدی را برای به دام انداختن جوانان فراهم کنند.

سردار مؤیدی می‌افزاید: در برخورد با هرویین چینی هم دقیقاً همین حساسیت‌ها به وجود آمده بود بررسی تیم‌های کارشناسی کارشناسان پلیس مبارزه با مواد مخدر نشان می‌داد که هرویین چینی ماده مخدر جدیدی نیست همان هرویین فشرده شده است. هرویینی که انتشار نام آن باعث واکنش سفیر چین در ایران شد.

 

سردار مؤیدی ادامه می‌دهد: مخدرهای شنیداری هم در همین دسته قرار می‌گیرند. تاکنون هیچ موردی درباره استفاده از این مخدر‌ها گزارش نشده است اما از آن‌جایی که دانلود این موزیک‌ها در دنیای مجازی به صورت کاملاً رایگان انجام می‌شود، کارشناسان پلیس مبارزه با مواد مخدر با همکاری کارشناسان پلیس فتا در حال رصد سایت‌هایی هستند که اقدام به فروش و یا دانلود این موزیک‌های مخدر می‌کنند.

وقتی مغز شرطی می‌شود

عادت به مصرف و استفاده از هر چیزی اعتیاد به آن را به دنبال خواهد داشت. دکتر صفاتیان، درباره تأثیر این موسیقی‌ها می‌گوید: گوش کردن طولانی‌مدت به این فایل‌های صوتی اعتیاد به همراه می‌آورد. تا جایی که مجبور می‌شود هر نوع فعالیت اجتماعی را همراه با گوش کردن به این فایل‌های صوتی انجام دهد زیرا به مرور ترشح دوپامین در مغز وابسته به شنیدن این فرکانس‌‌ها می‌شود و در موارد عادی مغز دیگر قادر به ترشح دوپامین نیست.

ساقی‌های مفت و دیجیتالی

این روز‌ها بسیاری از فایل‌های صوتی از اینترنت به صورت رایگان در اختیار جوانان قرار می‌گیرد و فضای مجازی را تبدیل به یک ساقی بدون پول و مفت کرده است.

دکتر صفاتیان، درباره حضور و استفاده این نوع مخدر‌ها در کشور می‌گوید: هنوز در مرحله‌ای نیستیم که نسبت به شیوع این مواد هشدار دهیم، اما بسیاری از سایت‌های اینترنتی، اقدام به فروش و حتی تحویل رایگان این موزیک‌‌ها برای مخاطبانشان می‌کنند تا راحت‌تر در اختیار عموم قرار گیرند و باعث ترویج هرچه زودتر این مخدر‌ها شوند.

موضوع استفاده از مخدرهای دیجیتالی، به اندازه‌ای جدی است که حتی سایت‌های منتشرکننده این مخدر‌ها نیز با هشدار‌ها و پیام‌های WARNING، نسبت به ورود به صفحات دانلود این موزیک‌‌ها و استفاده از آن برای افرادی که از مشکلات ذهنی و روحی رنج می‌برند، هشدار داده‌‌اند و در فیلم‌های منتشر شده از آثار مصرف این مخدر‌ها نیز، تأثیر خطرناک استفاده از آن‌ها کاملاً هویداست.

اعتیاد دیجیتالی داریم

الهام روحی، روانپزشکی که در یک مرکز ترک اعتیاد فعال است درباره نوع عملکرد این فرکانس‌ها در مغز می‌گوید: کلاً اعتیاد به مواد مخدر از طریق دوپامین ایجاد می‌شود. سیستم دوپامین، سیستم پاداش مغزی است به خصوص در موادی مثل شیشه و محرک‌ها؛ مثل وقتی که یکباره به فردی پاداش زیادی داده می‌شود و بعد از آن دیگر هیچ پاداشی برای او خوشایند نیست فرد با مصرف این مواد، پاداش زیادی به مغزش می‌دهد و لذتی که ایجاد می‌شود آن‌قدر شدید است که فرد دیگر بدون مصرف آن احساس لذت نمی‌کند و بعد نسبت به آن محرک شرطی می‌شود و به سمت مصرف مجدد می‌رود.

او می‌گوید: موزیک‌هایی هست که این حالت را ایجاد می‌کند حتی اگر با ناباوری به آن نگاه کنیم.

وی می‌گوید البته نوع دیگر اعتیاد هم عادت به چیزی است مثل وقتی که بحث اعتیاد به اینترنت به وجود آمد خیلی‌‌ها باور نکردند اما اعتیاد به اینترنت، فقط یک اصطلاح نیست. اعتیاد به اینترنت وجود دارد و در کشورهای دیگر سال‌ها پیش به عنوان اعتیاد درمان می‌شده است. در واقع هر وابستگی که اثرات مخربی روی جسم و روان فرد بگذارد و باعث شود که فرد دیگر بازدهی نداشته باشد به آن اعتیاد می‌گویند.

به گفته روحی، ما انواع اعتیاد‌ها را در دنیا داریم مثل اعتیاد به مواد مخدر، به داروهای خاص، به اینترنت و بازی‌های کامپیوتری که در دنیا به شکل تحقیقی روی این‌ها کار شده است و کلینیک‌های درمان اعتیاد اینترنت در دنیا فعال‌ هستند، همین‌طور برای انواع این اعتیاد‌ها درمان وجود دارد پس در این مورد هم حتماً تحقیقاتی شده است او به ما سایتی را معرفی می‌کند که در آن نتیجه تحقیقات پزشکان غربی روی اثرات مخرب این نوع موسیقی آورده شده است. نتیجه تحقیقات کاملاً علمی بیان شده اما نکته جالب این است که از این نوع صوت از اصطلاح ضرب و شتم گوش استفاده شده است!

زنگ‌های خطری که به صدا در آمده‌اند

از سال ۸۸ زنگ خطر ورود مواد مخدر شنیداری به صدا در آمد و با توجه به آن‌چه گفته شد مشخص است که مخدرهایی صوتی وجود دارند که در صورت غفلت می‌توانند به شکلی کاملاً غیرمحسوس بین افراد به خصوص جوانان و نوجوانان که هم در این دوره سنی علاقه خاصی به شنیدن موسیقی‌های مختلف دارند و هم دسترسی آسان به اینترنت و …، رواج پیدا کنند و این وظیفه دولت و پلیس فضای مجازی است که با کنترل به موقع و آگاهی بخشی مناسب از بروز مشکلات مرتبط با این وابستگی و اعتیاد جلوگیری کند و همچنین خانواده‌ها نیز باید با آگاهی از این موضوع بر این نکته توجه داشته باشند و زمینه‌های گرفتاری جوانان به این نوع مخدر‌ها را شناخته و آن را کنترل کنند.