دنیا در انتظار کشف پنجمین نیروی بنیادی!

دنیا در انتظار کشف پنجمین نیروی بنیادی! محققان سرن اعلام کرده‌اند که با آزمایش‌هایی که در حال انجام آن هستند «به زودی» یا خبر کشف پنجمین نیروی بنیادی را می‌دهند یا به صورت کامل آزمایش‌ها را رد می‌کنند. به گزارس ایسنا،نتایج به دست آمده در مرکز تحقیقات ذرات بنیادی سرن از فعالیتی احتمال خبر می‌دهد […]

دنیا در انتظار کشف پنجمین نیروی بنیادی!

محققان سرن اعلام کرده‌اند که با آزمایش‌هایی که در حال انجام آن هستند «به زودی» یا خبر کشف پنجمین نیروی بنیادی را می‌دهند یا به صورت کامل آزمایش‌ها را رد می‌کنند.

به گزارس ایسنا،نتایج به دست آمده در مرکز تحقیقات ذرات بنیادی سرن از فعالیتی احتمال خبر می‌دهد که به هیچ عنوان در چارچوب قوانین فیزیک کلاسیک قابل توضیح نیست. هنوز اما از چندین ماه قبل آزمایش‌ها در این رابطه ادامه دارد و نتایج اولیه در حال بررسی هستند. با این وجود دانشمندان احتمال می‌دهند که شاید بتوانند طی چند روز آینده به نتیجه قطعی در این رابطه برسند.

در حال حاضر قوانین فیزیک موجود بهترین توضیح بشر برای اتفاق‌های هستی بوده است اما دانشمندان سرن نتایج به دست آورده‌اند که با هیچ‌کدام از قوانین فعلی سازگاری ندارد. این نتایج در جریان تحقیق بر روی «بی‌مزون‌ها» یا مزون B به دست آمده است. براساس قوانین فیزیک کلاسیک ذره بی‌مزون در زاویه و فرکانس خاصی باید به واپاشی برسد اما اطلاعات جمع‌آوری شده در برخی آزمایش‌ها خلاف قوانین فیزیک کلاسیک است. با این وجود محققان هنوز در این رابطه مطمئن نیستند و احتمال خطا در این نتایج مطرح شده است. به همین خاطر محققان اعلام کرده‌اند نمی‌توانند هنوز این نتایج را یک کشف بخوانند.

در آزمایش‌ها از دو آشکارساز ATLAS و CMS استفاده شده که به کمک آن‌ها می‌توان سرعت واپاشی ذرات را محاسبه کرد. قرار است برای اطمینان از این نتایج به زودی آزمایش‌های جدیدی شروع شود. پروفسور ماریوز ویتک در این رابطه می‌گوید: وضعیت ما اکنون مثل یک فیلم سینمایی بزرگ است که اولین تریلر رسمی آن بیرون آمده است. همه هیجان‌زده‌اند که فیلم اصلی و پایان آن را بفهمند.

در حال حاضر مطالعه‌ مزون B در کانون توجه فیزیکدانان ذرات بنیادی قرار دارد. علت این امر این است که مزون B با طول عمر طولانی که دارد تنها از طریق برهم‌کنش ضعیف واپاشی می‌کند. بنابراین بررسی موارد فیزیکی مهم همچون نقض بار الحاقی-پاریته، نقض زمان معکوس و عدم تقارن قطبیدگی در واپاشی‌‌ها با مطالعه بر روی واپاشی مزون B صورت می‌گیرد.

 

در فیزیک کلاسیک ۴ نیروی بنیادی شناخته شده در جهان عبارتند از: نیروی هسته‌ای ضعیف، نیروی هسته‌ای قوی، الکترومغناطیس و گرانش. اما این احتمال وجود دارد که نتایج غیرمتعارف واپاشی بی‌مزون‌‌ها همه چیز را به هم بریزد و در نهایت به کشف پنجمین نیروی بنیادی برسد. این مسأله می‌تواند دورانی برای فیزیک جدید باشد.