چشم انداز بورس در پسا برجام

بازار سهام به کدام سو می‌رود؟ چشم انداز بورس در پسا برجام بازار سهام در حالی با درجا زدن نماگرهای منتخب خود روبه‌رو است که برخی کارشناسان این وضعیت را موقت و در حال‌گذار می‌دانند. شرایطی که با عبور از فصل مجامع و پایان اصلاح قیمت‌ها جانی تازه برای تداوم روند صعودی پیدا خواهند کرد. […]

بازار سهام به کدام سو می‌رود؟

چشم انداز بورس در پسا برجام

بازار سهام در حالی با درجا زدن نماگرهای منتخب خود روبه‌رو است که برخی کارشناسان این وضعیت را موقت و در حال‌گذار می‌دانند. شرایطی که با عبور از فصل مجامع و پایان اصلاح قیمت‌ها جانی تازه برای تداوم روند صعودی پیدا خواهند کرد.

عبدا… اسدزاده از کارشناسان بازار سرمایه در گفت‌وگو با فارس ضمن بررسی روند فعلی بازار سهام گفت: از منظر آسیب‌شناسی شرایط فعلی بازار سهام آن‌چه که به وجود آمده ناشی از تفکر حاکم شده بر بازار سهام مبنی بر پیشرو بودن صنعت خودرو همزمان با اجرایی شدن توافق برجام بود که خبرهای مختلف در این گروه امکان ظهور و بروز بیش‌تری در بازار سهام پیدا کرد.

وی افزود: هر چند برخی از انتظار‌ها در گروه خودرویی‌ها محقق شد، اما شکاف بین واقعیت‌ها و انتظارات در این گروه پیشرو، باعث شده تا بازار سهام اغلب خبرهای مثبت آن‌ها را پیش‌خور کرده و در انتظار خبرهای جدید دیگری باشد.

مدیر ارزیابی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با بیان این‌که هنوز برگ‌های برنده دیگری برای صنایع پیشرو بازار سهام باقی مانده که برای رونمایی از آن‌ها منتظر فرصت مناسب است، گفت: برخی خبرهای جدید بنیادی و تأثیر‌گذار بر سودآوری شرکت‌ها پس از پایان فصل مجامع در تیر ماه امسال به تدریج به بازار سهام سرازیر می‌شود که باید به فراخور انتظارات معامله‌گران از آن‌ها رونمایی کرد. بر این اساس، بازار سهام تا فرا رسیدن آن زمان طبیعی است که در فضای کما به سر برده و همچنان شاهد درجا زدن نماگرهای خود باشد.

اسدزاده با پیش‌بینی روند بازار سهام از مرداد ماه امسال تحت‌تأثیر الگوهای چارتی و همچنین اخبار مثبت جدید در گروه‌های پیشرو به مدار مثبت گرایش پیدا خواهد کرد، افزود: علاوه بر این اجماع بانک‌ها برای کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی در مرداد ماه باعث خواهد شد، تا فضای سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه کلان به جذابیت بازار سرمایه بیش از پیش بیفزاید. از طرفی گرایش صاحبان نقدینگی برای سرازیر کردن پول در بازار سهام و از طرفی عدم توجیه برای کاهش بیش‌تر قیمت سهام در این دوره زمانی از دیگر متغیرهایی خواهد بود که جریان حرکتی بازار سهام در مدار صعودی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این‌که متولیان بازار سهام باید نسبت به مدیریت اخبار تأثیر‌گذار بر بازار سهام تمرکز بیش‌تری داشته باشند، عنوان کرد: صنعت خودرو تنها در گروی زمان عملکرد واقع‌بینانه بازار می‌تواند به عنوان صنعت پیشرو مورد توجه قرار بگیرد. بازار سهام در مواجهه با این گروه هم اکنون واکنش هیجانی کم‌تری نشان می‌دهد و حتی اخبار خنثی و حتی منفی این گروه با پیش واکنش رخدادهای مورد انتظار مواجه می‌شود.

جعفر رزاق‌زاده یکی از مدیران سرمایه‌گذاری فعال در بورس نیز با بیان این‌که شرایط فعلی بازار سهام بازتاب‌دهنده رکود حاکم بر فضای کسب و کار کشور است، گفت: در اقتصاد کلان هنوز هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده و هیچ سودآوری عملیاتی قابل اتکایی برای شرکت‌ها محقق نشده است. این موضوع باعث شده تا سرمایه‌گذاران با ناامیدی روز خود را در تالار شیشه‌ای سپری کنند.

وی با اطمینان از چشم‌انداز روشن بازار سهام از نیمه مرداد ماه امسال، گفت: پس از اجرایی شدن توافق برجام در دی ماه پارسال انتظار‌ها برای رشد صعودی بازار برای دو یا ۳ ماه بود که این موضوع با رشد قیمت بر درآمدی بازار محقق شد. اما اکنون بازار سهام در انتظار گذار از وضعیت فعلی بوده که همزمان با انتشار خبر‌های خوب در مرداد ماه بدون شک نقطه عطفی برای شروع دوباره روند صعودی با تمرکز بر صنایع پیشرو خواهد بود.

 

به گفته رزاق‌زاده خبرهایی همچون کاهش نرخ سود بانکی کمکی به بازار نخواهد کرد، اما از میانه مرداد ماه خبرهای مثبت بر بازار آن چنان حاکم خواهد شد که روند بازار را با اطمینان روی شیب صعودی قرار خواهد داد.