راه‌اندازی بازار آتی ارز در بورس تهران یا بورس کالا

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به آخرین برنامه عرضه‌های اولیه سهام در تالار شیشه‌ای گفت: معاملات آتی ارز می‌تواند در بورس تهران و در راستای پوشش ریسک سرمایه‌گذاران خرد مورد استفاده قرار گیرد. حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس تهران در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این پرسش که بازار آتی ارز بالاخره در بورس […]

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به آخرین برنامه عرضه‌های اولیه سهام در تالار شیشه‌ای گفت: معاملات آتی ارز می‌تواند در بورس تهران و در راستای پوشش ریسک سرمایه‌گذاران خرد مورد استفاده قرار گیرد.

حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس تهران در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این پرسش که بازار آتی ارز بالاخره در بورس تهران راه‌اندازی خواهد شد یا در بورس کالا، پاسخ داد: به خاطر دارم معاملات واریز نامه‌ها و گواهینامه‌های ارزی در دوره‌ای از طریق بورس انجام می‌شد.

وی ادامه داد: بورس تهران دو سال قبل نیز پیشنهادی در راستای راه‌اندازی معاملات ارز به شورای عالی بورس ارسال کرد، منتهی آن زمان با راه‌اندازی بورس ارز موافقت نشد.

قالیباف اصل گفت: کلیات راه‌اندازی بازار آتی ارز در نهایت امسال در شورای عالی بورس مطرح و تصویب شد. منتهی بر سر این‌که در کدام بازار راه‌اندازی شود، هنوز بحثی نشده، اما اعتقاد دارم این ابزار می‌تواند در بورس تهران و در راستای پوشش ریسک سرمایه‌گذاران خرد مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: اعتقاد دارم بازار آتی ارز نمی‌تواند در ساختار معاملاتی جداگانه سامان یابد و باید برای سرمایه‌گذاری که اوراق بهادار و سهام معامله می‌کند و می‌خواهد یک استراتژی سرمایه‌گذاری مشخصی برای خود در سبد پرتفوی بچیند با پلتفرم یکسان همراه باشد.

قالیباف اصل یادآور شد: در بحث بازار مشتقه ارز، موضوع مارجین و وجه تضمین از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر در ساختارهای جداگانه‌ای این بازار تبیین شود، طبیعی است که جذابیت بازار ارز نیز کاهش می‌یابد.

 

وی گفت: فرقی نمی‌کند، بازار ارز در بورس کالا یا بورس تهران باشد، منتهی باید دقت کرد که پلتفرم بازار آتی ارز جدای از دیگر بازار‌ها نشود. در مجموع باید گفت هر جا فرایند تسویه و اتاق پایاپای پس از معاملات سرمایه‌گذار در هر بازاری انجام شود معاملات بازار مشتقه ارزی نیز در همان بازار باشد.