احداث نیروگاه سیکل ترکیبی با مشارکت پیمانکاران داخلی

در پارس جنوبی محقق شد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی با مشارکت پیمانکاران داخلی خط انتقال برق ۴۰۰ کیلوولت دو مداره پارس جنوبی نیز به طول ۶۸ کیلومتر و با ظرفیت انتقال توان به میزان ۱۰۰۰ مگاوات در هر مدار توسط شرکت‌ها و پیمانکاران داخلی کشور احداث شده است مجری طرح‌های نیروگاهی و خطوط انتقال نیرو […]

در پارس جنوبی محقق شد

احداث نیروگاه سیکل ترکیبی با مشارکت پیمانکاران داخلی

خط انتقال برق ۴۰۰ کیلوولت دو مداره پارس جنوبی نیز به طول ۶۸ کیلومتر و با ظرفیت انتقال توان به میزان ۱۰۰۰ مگاوات در هر مدار توسط شرکت‌ها و پیمانکاران داخلی کشور احداث شده است

مجری طرح‌های نیروگاهی و خطوط انتقال نیرو شرکت نفت و گاز پارس گفت: با ساخت بخش بخار نیروگاه گازی ۱۰۰۰ مگاواتی پارس جنوبی، ظرفیت تولید برق مورد نیاز طرح‌های گازی این حوزه مشترک به ۱۵۰۰ مگاوات می‌رسد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز؛ محمدمهدی‌توسلی‌پور بیان کرد: این شرکت هم‌اکنون در حال احداث بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی متمرکز پارس جنوبی در قالب قرارداد EPC (مهندسی، تأمین کالا و ساخت) با مشارکت پیمانکاران داخلی است.

وی اضافه کرد: این پروژه شامل همه عملیات طراحی، خرید، ساخت، نصب، اجرا و راه‌اندازی ۳ واحد توربین بخار به ظرفیت نامی ۵۰۰ مگاوات است که با تکمیل این طرح، مجموع ظرفیت تولیدی نیروگاه پارس‌جنوبی ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

توسلی‌پور ادامه داد: براساس طراحی انجام شده، این طرح بدون افزایش میزان سوخت مصرفی در بخش گازی و تنها با افزایش راندمان و استفاده از بویلرهای بازیافت حرارتی اجرا می‌شود که در این قالب تولید ۵۰۰ مگاوات انرژی الکتریکی بدون افزایش آلاینده‌های هوا و در عین حفاظت از محیط‌زیست محقق خواهد شد.

وی بیان کرد: طرح یادشده با تمرکز و پیگیری‌های مستمر در حوزه طراحی و اجرا به‌ویژه از نظر پیاده‌سازی استانداردهای زیست‌محیطی به عنوان یکی از پروژه‌های سبز صنعتی و متعهد به الزام‌ها و مقررات بین‌المللی (پروتکل کیوتو) به ثبت رسیده است.

وی هدف از احداث بخش بخار این نیروگاه را تأمین برق پالایشگاه‌های گازی فازهای ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۹ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی و پروژه آبگیر منطقه پارس۲ واقع در منطقه کنگان اعلام کرد و افزود: با بهره‌برداری از این پروژه نیروگاهی، روزانه حدود ۷۵ مگاوات برق در اختیار هر یک از فازهای یادشده قرار خواهد گرفت.

توسلی‌پور با اشاره به روند کنونی پیشرفت این پروژه گفت: با در نظرگرفتن تقاضای برق فازهای جدید در سال ۱۳۹۷ و نیز لزوم پشتیبانی و آماده‌سازی انجام عملیات تولید و پالایش گاز مطابق با ظرفیت نهایی طراحی شده هر یک از پالایشگاه‌های این حوزه، تأمین به موقع منابع مالی مورد نیاز برای ساخت، اجرا و بهره‌برداری از این پروژه ضروری است.

 

مجری طرح‌های نیروگاهی پارس جنوبی گفت: خط انتقال برق ۴۰۰ کیلوولت دو مداره پارس جنوبی نیز به طول ۶۸ کیلومتر و با ظرفیت انتقال توان به میزان ۱۰۰۰ مگاوات در هر مدار توسط شرکت‌ها و پیمانکاران داخلی کشور احداث شده است که با راه‌اندازی این طرح، امکان انتقال انرژی الکتریکی از محل این نیروگاه تا منطقه پارس۲ (کنگان) با استفاده از همه ظرفیت خط فراهم خواهد شد.