تهاتر بدهی‌ ۳۰ هزار میلیارد تومانی با خصوصی‌ها از طریق اوراق بهادار

معاون وزیر نیرو اعلام کرد  تهاتر بدهی‌ ۳۰ هزار میلیارد تومانی با خصوصی‌ها از طریق اوراق بهادار پیش‌بینی ۵۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی در طرح‌های عمرانی براساس آخرین برآوردهای صورت گرفته در حال حاضر بیش از ۶۰۰ طرح نیمه‌تمام آبی در وزارت نیرو وجود دارد که به گفته مسؤولان اتمام این طرح‌ها نیازمند ۲۰۰ هزار […]

معاون وزیر نیرو اعلام کرد

 تهاتر بدهی‌ ۳۰ هزار میلیارد تومانی با خصوصی‌ها از طریق اوراق بهادار

پیش‌بینی ۵۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی در طرح‌های عمرانی

براساس آخرین برآوردهای صورت گرفته در حال حاضر بیش از ۶۰۰ طرح نیمه‌تمام آبی در وزارت نیرو وجود دارد که به گفته مسؤولان اتمام این طرح‌ها نیازمند ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار و حداکثر ۱۵ سال زمان است.

به گزارش ایسنا، علیرضا دائمی با اشاره به چالش‌های اصلی صنایع آب و برق کشور، گفت: اکثر طرح‌های آبی در دهه ۸۰ و بیش‌تر براساس تمایلات و فشارهای مقام‌های محلی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تعریف شده است.

به گفته وی براساس اولویت‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود که حداقل یک سوم این طرح‌ها از نظر حجمی به ویژه در مقوله سد‌سازی تعدیل و بازنگری شود که از جمله آن‌ها توقف هفت طرح سد‌سازی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با بیان این که اخیراً براساس قوانین ایجاد شده امکان اجرای این طرح‌ها ایجاد شده است، اظهار کرد: در خصوص برخی از این طرح‌ها باید تجدید‌نظر صورت بگیرد و همچنین برخی از این طرح‌ها نیز باید به بخش خصوصی واگذار شود.

دائمی در خصوص طرح‌های نیمه‌تمام در حوزه برق کشور تصریح کرد: تعداد طرح‌هایی که به صورت نیمه‌تمام در صنعت برق کشور وجود دارد بسیار کم و عمدتاً در بخش پست‌های فشارقوی است.

هیچ افزایش قیمتی در آب و برق صورت نمی‌گیرد

وی در خصوص وضعیت تعرفه‌های صنعت آب و برق در سال جاری اظهار کرد: تاکنون هیچ تغییری در افزایش قیمت آب و برق رخ نداده و برنامه‌ای نیز برای افزایش آب و برق در سال جاری نداریم.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو این در حالی است که وزارت نیرو معتقد است که تعرفه‌گذاری باید به گونه‌ای باشد که مشترکان به مدیریت مصرف هدایت شود.

دائمی ادامه داد: قانون به دولت اجازه افزایش تعرفه‌های آب و برق را داده، اما دولت با توجه به ملاحظاتی که دارد تمایلی برای افزایش قیمت در این دو حوزه ندارد.

وی در خصوص تأثیر برجام بر صنعت آب و برق بیان کرد: پس از برجام مذاکرات متعددی برای سرمایه‌گذاری در صنعت آب و برق صورت گرفت که بزرگ‌‌ترین آن قرار‌داد ۵۰۰۰ مگاوات تولید برق با شرکت یونیک بوده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو اظهار کرد: براساس این قرار‌داد، قرار بر این شده که واحد‌های نصب شده راندمان بالای ۶۰ درصد داشته باشند و در زمینه‌ انتقال دانش فنی نیز مبادلاتی صورت بگیرد.

کاهش صادرات برق به شمال عراق

دائمی در خصوص آخرین وضعیت صادرات برق گفت: وزارت نیرو براین باور است که ایران می‌تواند به عنوان هاب انرژی در منطقه شناخته شود به‌طوری که به اروپا نیز صادرات برق داشته باشیم.

وی با بیان این‌که در شرایط فعلی به دلیل عدم امنیت در شمال عراق میزان صادرات به این منطقه کاهش پیدا کرده، اضافه کرد: در حال حاضر تبادل برق ۱۲ تا ۱۳ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

شروط انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی بیان کرد: وزارت نیرو مخالفاتی برای استفاده از آب‌های غیرمتعارف ندارد، چرا که بیش از ۱۰۰۰ میلیارد مترمکعب ذخیره آبی در دریای خزر وجود دارد.

دائمی با بیان این‌که برای اجرایی شدن این طرح دو شرط رعایت نکات زیست‌محیطی و توجیه اقتصادی بسیار مهم است، ادامه داد: برای انتقال آب به سمنان اگر این دو شرط محقق نشود نمی‌توانیم این طرح را اجرایی کنیم.

به گفته وی این طرح پس از انجام مطالعات لازم اجرایی شد، اما به دلیل نبود مجوز زیست‌محیطی سرعت نگرفت و باید گفت تا زمانی که مجوز زیست‌محیطی صادر نشود، این طرح نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

مدیریت مصرف تنها راه گذر از خاموشی

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در خصوص وضعیت صنعت برق اظهار کرد: در حال حاضر کل ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور ۷۶ هزار و ۴۳۷ مگاوات است و ایران رتبه ۱۴ دنیا و رتبه اول خاورمیانه را در تولید برق دارد.

دائمی تصریح کرد: در طول دو ماهی که از سال ۱۳۹۵ گذشت ما توانستیم ۳۴۲ مگاوات به واحد‌های سیکل ترکیبی اضافه کنیم که تا پایان سال باید مجموعاً براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۳۶۶۴ مگاوات دیگر نیز به این مجموعه اضافه شود.

وی با بیان این‌که حوالی ساعت‌های دو تا ۳ بعدازظهر میزان مصرف برق به بیش از ۵۰ هزار مگاوات می‌رسد، گفت: سالانه ۸ درصد میزان پیک افزایش پیدا می‌کند که با توجه به این شرایط باید گفت که مدیریت مصرف تنها راه گذر از خاموشی است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با بیان این‌که تلاش وزارت نیرو این است که در تابستان امسال هیچ‌گونه کمبودی در تولید برق نداشته باشیم، ادامه داد: میزان مصرف برق صنایع ۳۳ و کشاورزی ۱۶ درصد است. لذا با ایجاد پاداش‌هایی سعی شده که میزان مصرف صنایع و کشاورزی مدیریت شود.

دائمی در خصوص برنامه‌های صورت گرفته در زمینه‌ پیک‌زایی اظهار کرد: نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی تلمبه ذخیره سیاه‌بیشه نقش مهمی در این زمینه داشته است، علاوه بر این در سال ۱۳۹۴ وزارت نیرو توانست ۴.۵ درصد میزان هدررفت شبکه را کاهش دهد. همچنین امیدواریم که تا پایان امسال بتوانیم تلفات برق را به زیر ۱۰درصد برسانیم.

وی بیان کرد: در قانون بودجه سال ۱۳۹۵ تهاتر بدهی‌های دولت با بخش خصوصی و تعاونی‌‌ها از طریق اوراق بهادار دیده شده است.

دائمی با بیان این‌که ما در بخش برق ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی داریم اظهار داشت: این میزان بدهی عدم تعادل اقتصادی را منجر شده و علی‌رغم حمایت‌های بزرگی که از سوی دولت در سال گذشته از جمله صندوق توسعه ملی شده اما بدهی‌ها تجمعی جلو می‌رود لذا باید این قضیه حل شده چرا که صنعت را ضعیف می‌کند.

وی ابراز امیدواری کرد: بخشی از مطالبات که رقم آن حدود ۹ هزار میلیارد تومان است صرف تهاتر با بانک‌ها شود و به این ترتیب تا پایان سال ۹۵ میزان بدهی‌ها به کم‌تر از ۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با بیان این‌که سال گذشته از لحاظ مالی با مشکلات زیادی مواجه بوده‌ایم، تصریح کرد: کاهش قیمت نفت وصول اعتبارات طرح‌های عمرانی را با مشکل روبه‌رو کرد تا جایی که کم‌تر از ۴۰ درصد از طرح‌های عمرانی وزارت نیرو تخصیص اعتبار شد.

دائمی با بیان این‌که دولت برای جبران کمبود اعتبارات ۴۵۰۰ میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی در اختیار وزارت نیرو قرارداد، ادامه داد: علاوه بر این از صندوق توسعه ملی ۳ میلیارد دلار در حوزه برق اعتبارات تخصیص یافت که بیش از نیمی از تسهیلات استفاده شد.

به گفته وی وزارت نیرو در زمینه‌ طرح‌های آب‌های مرزی اقدامات خوبی داشته تا از هدررفت آب‌های حاشیه‌ای کشور جلوگیری کند و همین مسأله توانسته تأثیرات مطلوبی در صنعت آب کشور به جا بگذارد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به تکمیل شبکه آبرسانی روستایی اظهار کرد: ۵۰۰ میلیون دلار برای طرح‌های آبرسانی روستایی اعتبار تخصیص یافت که از این طریق مشکلات بخش گسترده‌ای از مناطق روستایی برطرف شد.

دائمی بیان کرد: علاوه بر این به کمک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ۲۰۰۰ میلیارد تومان فاینانس برای بخش لوله‌‌‌گذاری که تا به حال متوقف بود، تخصیص یافت.

وی تصریح کرد: کل اعتبارات صنعت آب و برق در بخش دولتی، خصوصی و اوراق مشارکت ۲۸ هزار میلیارد تومان بوده که اعتبارات دولتی با نقصان مواجه شده، اما توانسته‌ایم برای آن جایگزین پیدا کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به بودجه سال ۱۳۹۵ و سهم وزارت نیرو گفت: ظرفیت بودجه سال ۱۳۹۵ تفاوت زیادی با قانون بودجه سال گذشته ندارد و در همان راستا تدوین شده، اما امتیاز تهاتر بدهی دولت با بخش خصوصی و تعاونی‌‌ها در این میان دیده شده است.

 

به گفته دائمی برای سال جاری ۵۰ میلیارد دلار استفاده از فاینانس خارجی پیش‌بینی شده و با جلسه‌ای که با رییس سرمایه‌گذاری خارجی داشته‌ایم به‌دنبال استفاده حداکثری از امکانات فاینانس هستیم.