تحقق تکالیف دولت برای تأمین مالی صنایع از طریق بازار سرمایه

مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم عرضه اولیه اوراق کنسانتره سنگ‌آهن گل‌گهر از استقبال تولیدکنندگان از تأمین مالی منابع خود از طریق بازار سرمایه خبر داد. به گزارش ایسنا، حامد سلطانی‌نژاد در مراسم عرضه اولیه اوراق کنسانتره سنگ‌آهن که با حضور مدیر سرمایه‌گذاری شرکت گل‌گهر، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه امید و مدیرعامل کارگزاری بانک‌ سپه […]

مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم عرضه اولیه اوراق کنسانتره سنگ‌آهن گل‌گهر از استقبال تولیدکنندگان از تأمین مالی منابع خود از طریق بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش ایسنا، حامد سلطانی‌نژاد در مراسم عرضه اولیه اوراق کنسانتره سنگ‌آهن که با حضور مدیر سرمایه‌گذاری شرکت گل‌گهر، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه امید و مدیرعامل کارگزاری بانک‌ سپه برگزار شد، به استقبال سرمایه‌گذاران از انتشار اوراق سلف موازی کنسانتره سنگ‌آهن شرکت گل‌گهر اشاره کرد و گفت: امروز مجموعه بازار سرمایه همچون شرکت بورس کالای ایران، کارگزاران و شرکت‌های تأمین سرمایه، به منظور تحقق تکالیف دولت در خصوص تأمین منابع مالی از طریق بازار سرمایه و در راستای اجرای سیاست خروج غیرتورمی از رکود، اقدامات به‌سزایی را انجام داده‌اند که در این روز نیز تأمین مالی شرکت گل گهر به عنوان یکی از مطرح‌‌ترین شرکت‌های حوزه معدنی در خاورمیانه با استقبال سرمایه‌گذاران به ثمر نشست.

وی افزود: بورس‌های کالایی در سراسر دنیا علاوه بر کارکردی که در نظام قیمت گذاری کالا‌ها دارند در راستای تأمین مالی صنایع نیز اقدامات قابل توجهی انجام می‌دهند که در بورس کالای ایران نیز ابزار سلف موازی استاندارد که در دنیا به عنوان فوروارد مرسوم است، برای تأمین مالی واحدهای تولیدی در جریان است.

مدیرعامل بورس کالا اظهارکرد: امروز شرکت گل گهر از طریق انتشار اوراق سلف کنسانتره سنگ‌آهن توانست به میزان یک هزار و ۱۲۱ میلیارد ریال برای تکمیل طرح‌های توسعه‌‌اش تأمین مالی کند که این روند همان خواسته مسؤولان اقتصادی کشور در راستای توسعه تأمین مالی صنایع از طریق بازار سرمایه است.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه حرکت از اقتصاد بانک محور به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار از برنامه‌های مورد تأکید دولت است، گفت: بازار سرمایه در تلاش است تا با راه‌اندازی ابزارهای مالی، وابستگی بخش‌های تولیدی به بازار پول را کم‌تر کند که این روند در حال توسعه است.

وی در ادامه به تاریخچه شکل‌گیری بورس‌های کالایی در دنیا اشاره کرد و گفت: روند راه‌اندازی بورس‌های کالایی در همه جای دنیا دارای یک فرمول مشخص بوده است، به‌طوریکه ابتدا معاملات نقدی و فیزیکی شکل گرفته و سپس معاملات اوراق مبتنی بر کالا مانند اوراق سلف موازی (فوروارد) و گواهی سپرده کالایی راه‌اندازی شده است.

سلطانی‌نژاد افزود: در این بین کم کم با استقبال سرمایه‌گذاران و آشنایی فعالان صنایع از روند معاملات اوراق مبتنی بر کالاها، ابزارهای آپشن و فیوچرز شکل گرفتند و بورس کالای ایران نیز براساس همین فرمول به جلو حرکت می‌کند.

 

مدیرعامل بورس کالا در پایان گفت: راه‌اندازی بازارهای کالایی مبتنی بر اوراق، علاوه بر مزیت بزرگی همچون تأمین مالی، به دلیل ایجاد یک بازار روزانه و مستمر، در کشف صحیح قیمت کالا‌ها و همچنین تخصیص بهینه منابع تأثیر بالایی دارد و امروز نیز بخشی از سرمایه‌های خرد در جهت تأمین مالی شرکت گل‌گهر انتقال یافت که این اتفاق از مزایای شکل‌گیری ابزارهای مالی در بازار سرمایه است.