حساب یارانه بگیران پر شد

حساب یارانه بگیران پر شد یارانه نقدی خردادماه نیز واریز و قابل برداشت شد تا یارانه‌بگیران شصت‌وچهارمین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان خود را دریافت کرده باشند. به گزارش ایسنا، با وجود تمامی چالش و انتقادات پیش روی هدفمندی یارانه و به ویژه توزیع‌های نقدی، این پرداخت‌ها همچنان ادامه داشته و حتی به روایت […]

حساب یارانه بگیران پر شد

یارانه نقدی خردادماه نیز واریز و قابل برداشت شد تا یارانه‌بگیران شصت‌وچهارمین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان خود را دریافت کرده باشند.

به گزارش ایسنا، با وجود تمامی چالش و انتقادات پیش روی هدفمندی یارانه و به ویژه توزیع‌های نقدی، این پرداخت‌ها همچنان ادامه داشته و حتی به روایت گزارش‌های دریافتی دولت، عده‌ای قبل از واریز یارانه در نیمه‌شب جلوی عابر بانک‌ها صف می‌کشند تا بلافاصله بعد از واریز، پول خود را برداشت کنند.

شصت‌وچهارمین مرحله از یارانه نقدی از آذر ۱۳۸۹ تاکنون در شرایطی پرداخت می‌شود که بعد از ۵ سال پرداخت‌های منحرف از قانون و عملاً اختصاص سهم بخش‌های تعیین شده به توزیع نقدی، دولت توانسته از سال گذشته تاکنون حدود ۳٫۳ میلیون نفر را تحت عنوان یارانه‌بگیران پردرآمد حذف کند.

این در حالی است که هدفمندی یارانه‌ها در قانون بودجه امسال با حواشی بسیاری نسبت به قبل همراه بود و این بار نمایندگان با ارایه لیستی از چند گروه مصوب کردند تا دولت از تیرماه شروع به حذف یارانه‌بگیران گروه‌های هدف کرده و نزدیک به ۲۴ میلیون نفر را حذف کند.

گرچه دولت بار‌ها اعلام کرده حذف ۲۴ میلیونی حتی با گروه‌های مورد نظر مجلس، قابل اجرا نبوده و بیش از ۷ میلیون نفر را در بر نمی‌گیرد ولی در حذف همین تعداد نیز با مشکل مواجه و می‌تواند با توجه به تجربه حذف‌های قبلی با خطای بالایی همراه باشد که این موضوع نیز می‌تواند بازتاب‌های خاص خود را برای دولت به همراه داشته باشد.

به هر حال اگر قرار بر اجرای مصوبه مجلس در قانون بودجه باشد، باید تا ماه آینده تعداد زیادی از یارانه‌بگیران حذف شوند؛ اقدامی که گرچه بعید به نظر می‌رسد ولی می‌تواند زمینه ورود جدی‌تر برای حذف یارانه‌بگیران نسبت به گذشته باشد.

 

 با این حال حذف‌شدگان از یارانه در هر ماه می‌توانند در یک فرصت دو ماهه به سامانه yaraneh۱۰.ir مراجعه و اعتراض خود را ثبت کنند.