نا شناخته های غار علیصدر همچنان در ابهام

نا شناخته های غار علیصدر همچنان در ابهام ناصر بهزادفر-غار علیصدر در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودرآهنگ و۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان قرار دارد و یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غارهای آبی قابل قایقرانی است. به گزارش مناقصه مزایده، غار علیصدر از بسیاری جهات علی‌الخصوص به علت وجود گذرگاه‌های […]

نا شناخته های غار علیصدر همچنان در ابهام

ناصر بهزادفر-غار علیصدر در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودرآهنگ و۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان قرار دارد و یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غارهای آبی قابل قایقرانی است.

به گزارش مناقصه مزایده، غار علیصدر از بسیاری جهات علی‌الخصوص به علت وجود گذرگاه‌های ممتد آبی و دریاچه‌های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتاسر غار گسترده شده‌اند یک از زیبا‌‌ترین جلوه‌های طبیعی ایران و جهان و پدیده‌ای منحصر به فرد در نوع خود می‌باشد .آب دریاچه غار بدون رنگ و بو می‌باشد و مزه آن معمولی است و هیچ‌گونه حیات جانوری در آن وجود ندارد درجه حرارت آن در طول سال ثابت و در حدود ۱۲ درجه سانتی‌گراد و به قدری زلال است که تا عمق ۱۰ متری با نور معمولی و چشم غیرمسلح به‌خوبی قابل رویت است .

 

 آب غار در قسمت‌های مختلف آن از صفر تا ۱۴ متر در نوسان است. آب دریاچه غار از چشمه‌های زیرزمینی ریزش مداوم آب از دیوار و سقف غار تأمین می‌شود که منشأ آن‌ها به‌طور کلی از محل ریزش‌های جوی است. سقف غار که در بعضی قسمت‌ها تا حدود ۱۰متر از سطح آب ارتفاع دارد پوشیده از کربنات کلسیم خالص و در بعضی قسمت‌ها مخلوط با عناصر دیگر است که بر سر راه جریان آب از خارج به داخل غار به وجود آمده‌اند. این رسوبات به صور مختلف استالاکتیت‌هایی (چکنده) را تشکیل داده‌اند. در کف غار و در جاهایی که آب وجود ندارد استالاکمیت‌هایی (چکیده) با اشکال متنوع و جذاب به فور دیده می‌شود. منظره داخل غار بسیار بدیع و هوای آن بسیار پاک و لطیف بوده و عاری از هرگونه گرد وغبار و آلودگی میکروبی و در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطبوع است. همچنین هوای داخل غار سبک بوده و حالت سکون مطلق دارد، به‌طوری که چنان‌چه شمعی در آن‌جا روشن کنند هیچ‌گونه حرکتی در شعله شمع دیده نمی‌شود. در برخی از معابر غار ۱۰ الی۱۱ کیلومتر پیشروی شده است ولی هنوز تمام کانل‌ها و شبکه‌های ارتباطی غار کشف نشده‌اند. در حال حاضر پس از طی مسیر قابل قایقرانی غارنوردی پیاده در قسمت خشکی غار آغاز می‌شود و گردشگران پس از طی مسافتی نسبتاً طولانی مجدداً با قایق ادامه مسیر می‌دهند تاکنون چند کیلومتر از معابر غار کشف شده ولی تنها مقداری از معابر که با پرژکتور نورپردازی شده‌ است مورد بازدید قرار می‌گیرد، در مجموع بازدید از این غار بیننده را به این باور می‌رساند که این اثر حقیقتاً یکی از شاهکار‌های جهان آفرینش است و هیچ وصفی توان توصیف این همه شکوه و زیبایی را ندارد.