خط و نشان پلیس برای شرکت‌های هرمی وکاغذی

  رییس پلیس پایتخت از برخورد پلیس با شرکت‌های هرمی، کاغذی و… خبرداد و گفت که از ابتدای امسال ۷۸ سرشاخه شرکت‌های متقلب دستگیر شده‌اند. به گزارش تسنیم، حسین ساجدی‌نیا با اشاره به برخورد قانونی پلیس تهران بزرگ با شرکت‌های هرمی، کلاهبرداری و لیزینگ‌هایی که بدون مجوز بانک مرکزی فعالیت می‌کنند، گفت: پلیس پایتخت با […]

 

رییس پلیس پایتخت از برخورد پلیس با شرکت‌های هرمی، کاغذی و… خبرداد و گفت که از ابتدای امسال ۷۸ سرشاخه شرکت‌های متقلب دستگیر شده‌اند.

به گزارش تسنیم، حسین ساجدی‌نیا با اشاره به برخورد قانونی پلیس تهران بزرگ با شرکت‌های هرمی، کلاهبرداری و لیزینگ‌هایی که بدون مجوز بانک مرکزی فعالیت می‌کنند، گفت: پلیس پایتخت با افراد سودجو و کلاهبردار که تحت پوشش شرکت‌های ارایه وام، لیزینگ خودرو و غیره اقدام به کلاهبرداری می‌کنند، براساس قانون برخورد می‌کند.

وی با اشاره به این‌که سودجویان با ثبت شرکت‌های صوری تحت عنوان، کاریابی، پرداخت وام، فروش اقساطی خودرو و خانه سعی در جلب مشتری دارند، گفت: طی ۱۰ ماه گذشته و براساس بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسان پلیس آگاهی تهران بزرگ، ده‌ها شرکت کلاهبرداری و هرمی شناسایی شده و در عملیات‌های پلیسی اعضای آن‌ها دستگیر شده‌اند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با تأکید بر کلاهبرداری‌های میلیاردی اعضای این شرکت‌ها از شهروندان، تصریح کرد: این پرونده‌ها حدود ۷۰۰۰ شاکی داشته و پلیس پایتخت موفق به حل و کشف ۸۵ درصد از پرونده‌های منجر به کلاهبرداری در این مدت شده است.

ساجدی‌نیا ضمن هشدار به شهروندان در خصوص فعالیت‌های مجرمانه شرکت‌های هرمی گفت: این شرکت‌ها با وعده‌های پوشالی و دروغین، جوانان تحصیلکرده و جویای کار را جذب می‌کنند و با عضوگیری‌های زیاد در زیرشاخه‌های خود مبالغ قابل ملاحظه‌ای را به جیب سرآفیس‌های شرکت‌های مذکور سرازیر می‌کنند، خوشبختانه پلیس پایتخت طی ۱۰ ماه گذشته موفق به شناسایی و دستگیری ۷۸ نفر از سرآفیس‌های آن‌ها شده که همگی پس از اعتراف به جرایم خود به مرجع قضایی معرفی شده‌اند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ طمع و اعتماد بی‌جای شهروندان به شرکت نما‌ها را باعث ایجاد این چنین جرایمی بیان کرد و افزود: به موازات رشد و توسعه مشاغل و شکل‌گیری شرکت‌های جذب جویندگان کار، سودجویانی نیز وجود دارند که با راه‌اندازی شرکت‌های مختلف و سوءاستفاده از غفلت شهروندان از آنان کلاهبرداری می‌کنند و از این طریق پول‌های هنگفت به جیب می‌زنند.

ساجدی‌نیا یکی دیگر از شیوه‌های کلاهبرداری را تلفنی و به صورت کارت به‌کارت معرفی کرد و افزود: در این شیوه کلاهبرداران سابقه‌دار با استفاده از تلفن همراه و جا زدن خود به عنوان مسؤولان قرعه‌کشی و مسابقات تلفنی یا پیامکی و در پوشش پرداخت جوایز متعدد، طمع مالباختگان را برانگیخته و با شیوه‌های کارت به‌کارت از طریق دستگاه خودپرداز پول و غیره، از آن‌ها کلاهبرداری می‌کنند که در این زمینه نیز بیش از ۳۵۰۰ مالباخته به پلیس مراجعه کرده‌اند که از این میان می‌توان به دستگیری افرادی تحت عنوان پزشک، وکیل و مسؤولان برگزارکننده مسابقه‌های پیامکی اشاره کرد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ به شکایت بیش از ۳۰۰۰ مالباخته از شرکت‌های لیزینگ خودرو اشاره و اظهار کرد: در این خصوص نیز بیش از ۸۰ درصد پرونده‌ها به نتیجه رسیده و عاملان کلاهبرداری شناسایی و دستگیر شده‌اند.

ساجدی‌نیا در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: حربه پرداخت وام بانکی نیز یکی دیگر از شگردهای کلاهبرداری در این زمینه می‌باشد که طی آن شیادان با تأسیس شرکت‌های تبلیغاتی اعلام می‌دارند که با سود کم وام‌هایی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند و به این روش کارمزد از متقاضیان دریافت می‌کنند اما هر بار با وعده‌ای دروغین پرداخت وام را به تعویق می‌اندازند و در نهایت پس از کلاهبرداری متواری می‌شوند.

 

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پایان با اشاره به این‌که شرکت‌های کاغذی، محلی خطرناک برای زنان و دخترانی است که جویای کار و شغل هستند، گفت: سوءاستفاده از زنان در محیط کار و اغفال آن‌ها در این شرکت‌های کاغذی و شرکت نما، همیشه وجود داشته اما به مرور زمان و با افشای نوع اغفالشان، شیوه و خط مشی کارفرمایان فرصت‌طلب نیز تغییر کرده و عده زیادی از این افراد با تأسیس شرکت تحت عنوان منشی و یا عناوین دیگر، اقدام به استخدام افراد می‌کنند.