جلوگیری از آلزایمر با روش درمانی گل سرخ

جلوگیری از آلزایمر با روش درمانی گل سرخ بعد از گذشت ۶ سال از تحقیقات پزشکان اصفهانی درمورد خواص گل سرخ در پیشگیری، کنترل و درمان آلزایمر، حالا بیماران تحت درمان با این روش از نتایج درمانی آن رضایت صددرصد دارند. به گزارش مهر، در همین راستا گروهی از جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان […]

جلوگیری از آلزایمر با روش درمانی گل سرخ

بعد از گذشت ۶ سال از تحقیقات پزشکان اصفهانی درمورد خواص گل سرخ در پیشگیری، کنترل و درمان آلزایمر، حالا بیماران تحت درمان با این روش از نتایج درمانی آن رضایت صددرصد دارند.

به گزارش مهر، در همین راستا گروهی از جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تحقیقات چندین ساله خود روی خواص گل سرخ بر پیشگیری، کنترل و درمان بیماری آلزایمر تحقیق کردند و خانواده‌های بسیاری را با توصیه به مصرف گل سرخ و جای دادن این گیاه در سبد غذایی آن‌ها، از این نگرانی دور کردند.

مدیر گروه علوم تشریحی و بیولوژی مولکولی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص آخرین نتایج طرح روی بیماران گفت: در حال حاضر فاز انسانی این طرح زیر نظر همکاران روانپزشک در حال تکمیل است که به‌زودی نتایج آن منتشر خواهد شد.

ابراهیم اسفندیاری با بیان این‌که این طرح پژوهشی در مرکز تحقیقات علوم رفتاری بیمارستان نور و علی اصغر(ع) به تصویب رسیده و هم‌اکنون حدود ۱۵ ماه است که در درمانگاه روانپزشکی سالمندان وابسته به این مرکز در خیابان شریعتی در حال انجام است.

مردم با مصرف گل سرخ خود را در مقابل فراموشی سالمندی ایمن کنند

وی اظهارداشت: یک بیمار آلزایمر که تازه به این بیماری مبتلا شده است با مصرف یک قاشق چایخوری پودر گل سرخ در هر ۸ ساعت (یک وعده غذایی) به احتمال زیاد به درمان کامل می‌رسد. اما مصرف این گیاه برای بیمارانی که چندین سال است آن‌ها را درگیر کرده تنها بیماری را کنترل می‌کند و همچنین موجب بهبود علایم می‌شود.

مدیر گروه علوم تشریحی و بیولوژی مولکولی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: علت بیماری آلزایمر مرگ سلول مغزی است و ممکن است این کاهش سلول‌های عصبی سال‌ها بدون ایجاد علایم واضح شروع شده باشد. لذا بهتر است با مصرف گل سرخ از وقوع آن پیشگیری کرد. بنابراین توصیه می‌شود که حتی افراد سالم با مصرف گل سرخ به نوعی خود را در مقابل فراموشی دوره سالمندی و بیماری آلزایمر ایمن کنند و یا روند بازسازی سلول‌های مغزی را با این گیاه تسریع کنند.

اسفندیاری با بیان این‌که امروزه بسیاری از مردم از سراسر کشور و حتی خارج از کشور با بنده تماس می‌گیرند و از اثر بهبوددهنده و درمانی مصرف خانگی گل سرخ روی بیمار خود احساس خرسندی می‌کنند، اعلام‌کرد: این بیماران تنها به درمان خانگی گل سرخ اکتفا کردند و چون گل سرخ، عارضه اسهال روی بعضی بیماران دارد برای پیشگیری از این عارضه توصیه به مصرف داروهای گیاهی ضد اسهال مثل پودر سنجد و عرق نعنا، می‌شود. چون مصرف داروی شیمیایی ضد اسهال ممکن است تأثیرگذاری گل سرخ را کم کند.

وی با بیان این‌که تحقیقات روی گل سرخ کاشان انجام شده است، گفت: در حال حاضر کپسول گل سرخ به بازار عرضه نشده و هم‌اکنون بیماران را به مصرف خانگی گل سرخ توصیه می‌کنیم.

مصرف خانگی گل سرخ بیماری پدرم را کنترل کرد

علی کریمی، استاد دانشگاه تهران که نزدیک به دو سال است مصرف خانگی پودرگل سرخ را برای پدر ۸۰ ساله خود که دچار فراموشی سالمندی شده و در آستانه بیماری آلزایمر قرار دارد، آغاز کرده می‌گوید: از زمان مصرف روزانه گل سرخ به پدر خود بسیار راضی‌ا‌م چراکه بیماری پدرم را کنترل کرده است.

وی بیان‌داشت: نزدیک به ۵ تا ۶ سال درگیر بیماری پدر هستیم و به متخصصان مغز و اعصاب بسیاری مراجعه کردیم و حتی در دوره‌ای دارو مصرف می‌کرد و عده‌ای از پزشکان توصیه می‌کردند که تنها به گردش بروید و پدر را در فضاهای شاد قرار دهید.

کریمی با اشاره به این‌که در این سال‌ها علائمی که از پدر مشاهده می‌کردیم بسیار شدید بود به‌طوری که آدرس خانه را فراموش می‌کرد یا خانه‌ای که سال‌های پیش در آن ساکن بودیم را به خاطر می‌آورد، ادامه داد: این در حالی است که با مصرف گل سرخ بیماری پدرم که هر روز رو به تشدید بود، کنترل شد در حالی که دیگر هیچ علائم قبل را مشاهده نکردیم و بسیار بهبود یافت به‌طوریکه پدرم می‌گوید؛ «با مصرف پودر گل سرخ یک پرده از روی مغزم برداشته شده است».

وی بیان‌داشت: پدرم داروی شیمیایی مصرف نمی‌کند و تنها روزی دو مرتبه گل سرخ مصرف می‌کند.

روند بیماری ۱۴ ساله آلزایمر همسرم با گل سرخ متوقف شد

زهره چیگر از بستگان یکی دیگر از بیماران تحت درمان با گل سرخ است، دراین زمینه بیان داشت: نزدیک به ۴ سال است متوجه شدیم همسرم مبتلا به آلزایمر است و این در حالی است که پزشکان زیادی اعلام کردند، همسر من ۱۴ سال مبتلا به این بیماری است اما چون بیماری پنهان بود، متوجه آن نشده بودیم.

وی ادامه داد: از دو سال و نیم پیش در کنار مصرف داروهای شیمیایی همسرم، به صورت روزانه مصرف گل سرخ را آغاز کرد و در این مدت مشاهده کردیم بیماری آلزایمر که هر روز در همسرم رو به پیشرفت بود، کنترل شد.

چیگر بیان‌داشت: از این‌که امروز همسرم می‌تواند بدون کمک من کارهای شخصی خود را انجام دهد بسیار خوشحالم.

وی اعلام کرد: گل سرخ توانست روند بیماری همسرم را بسیار آرام کند به نحوی جلوی پیشرفت این بیماری گرفته شد و اکنون همسرم پس از ۲۲ ماه مصرف گل سرخ توانسته برای اولین بار سوره یاسین را از اول تا آخر بخواند.

گل سرخ افسردگی مادرم را درمان کرد

ساسان عباسی، یکی دیگر از بستگان بیماران آلزایمری تحت درمان با گل سرخ است. وی با بیان این‌که مادرم نزدیک به ۱۰ سال است با بیماری آلزایمر درگیر است، بیان‌داشت: بیش از یکسال است که مصرف گل سرخ را به صورت خانگی برای مادرم شروع کردم و باعث شده که آن حالت کسل و افسردگی که در مادرم بودم و همیشه چشمانش بسته بود، با مصرف روزانه گل سرخ از بین برود.

وی ادامه داد: در حال حاضر گل سرخ را همراه با داروهای شیمیایی به مادرم می‌دهیم.

عباسی با بیان این‌که مادرم قدرت حرکت و تکلم خود را از دست داده است، اضافه کرد: مادرم ۷۰ ساله است و سالی دو بار در بیمارستان به دلیل عفونت زیاد بستری می‌شود و چون نمی‌توانیم در طول این مدت، گل سرخ را به صورت مداوم به مادر بدهیم بنابراین شاید آن نتیجه موردنظر در کند کردن بیماری را دریافت نکردیم.

 

در حال حاضر همه می‌دانند که آلزایمر، بیماری پنهانی است که اگرچه در گذشته تنها مختص سالمندان بوده اما امروزه سن ابتلا به این بیماری رو به کاهش است به گونه‌ای که نگرانی‌های بسیاری را در بین خانواده‌ ایجاد کرده و به نظر می‌رسد با توجه به روند پیشرفت این بیماری، کنترل و پیشگیری به جای درمان دیرهنگام باید به صورت یک فرهنگ از سوی متولیان درمان کشور برای مردم نهادینه شود.