فرار رو به جلوی والیبال بانوان

فرار رو به جلوی والیبال بانوان متنی که در صفحه مجازی برخی از بازیکنان والیبال بانوان منتشر شده گویی نه برای از بین رفتن انتقاد‌ها به سرمربی تیم ملی، بلکه برای گمراه شدن هدف گزارش در انتقاد به نایب رییس فدراسیون باز نشر شده است. به گزارش ایسنا، فدراسیون والیبال ایران بعد از مدت‌ها که […]

فرار رو به جلوی والیبال بانوان

متنی که در صفحه مجازی برخی از بازیکنان والیبال بانوان منتشر شده گویی نه برای از بین رفتن انتقاد‌ها به سرمربی تیم ملی، بلکه برای گمراه شدن هدف گزارش در انتقاد به نایب رییس فدراسیون باز نشر شده است.

به گزارش ایسنا، فدراسیون والیبال ایران بعد از مدت‌ها که در فکر انتخاب سرمربی خارجی برای تیم ملی بانوان بود در نهایت با «مایدا چیچیچ» به توافق رسید تا از او به عنوان مربی پایه تیمهای ملی بانوان برای استعدادیابی استفاده کند اما به دلیل نزدیکی مسابقه‌های AVC کاپ نیز فدراسیون در نظر گرفت از این مربی در تیم ملی بزرگسالان هم استفاده کند؛ اتفاقی که از سوی همه و حتی رسانه‌ها با استقبال روبه‌رو شد و همه از آینده خوب برای والیبال بانوان ایران صحبت کردند.

اما در چند هفته گذشته حاشیه‌هایی در تمرین‌های تیم ملی رخ داد که باعث اعتراض برخی افراد و اعضای تیم شد و رسانه‌های ورزشی این موضوع را پیگیری کردند و در نهایت بنا به وظیفه خود در بیان واقعیت‌ها، تمام اتفاق‌هایی که در تمرین تیم ملی و اطراف آن رخ داده بود را انعکاس دادند.

در چند محور انتقادهایی متوجه مدیریت تیم ملی بانوان و نه بازیکنان و سرمربی این تیم شده است. در واقع نه تنها هیچ‌گاه شخصیت مربی تیم ملی ایران زیرسؤال نرفته و توانایی‌های او نادیده گرفته نشده است، بلکه آن‌چه که مورد انتقاد قرار گرفته نحوه برخورد نایب رییس بانوان فدراسیون با مسایل این حوزه از جمله مشکلات تیم ملی بانوان بوده است. با توجه به این‌که سرمربی تیم ملی تاکنون در هیچ میدان رسمی با تیم ملی ایران حاضر نشده است، بنابراین نمی‌توان درباره سطح فنی او ارزیابی درستی داشت از این رو هیچ‌گاه دانش فنی و حتی شخصیت «مایدا چیچیچ» زیر سؤال نرفته است.

در اصل انتقادهای مطرح شده متوجه مدیریت بخش بانوان فدراسیون بود و به این دلیل که فدراسیون، مدیریت این بخش را برعهده خود بانوان قرارداده است، اعلام شد که نایب رییس بانوان باید مدیریت بهتری در حل مسایل به‌ویژه پیرامون حاشیه‌های اخیر تیم ملی داشته باشد.

برای مثال در بخشی از این گزارش به رفتار سرمربی در برابر تغییر لباس تمرینی اشاره شده که او لباس خود را به صورت جداگانه تغییر داده است. لازم به ذکر است که مربی نسبت به جنس و کیفیت نامناسب لباس انتقادی نداشت بلکه این تصمیم به این دلیل بود که وی تنها از شکل کلی لباس ناراضی بوده است.

این گزارش بر اساس مستندات قابل اعتنا به‌ویژه صحبت‌های برخی از اعضای تیم به رشته تحریر در آمده است و حتی بعد از انتشار آن، خبرگزاری ایسنا حق پاسخگویی را برای مسؤولان فدراسیون قائل شد و با زهره میرسپاسی، نایب رییس بانوان فدراسیون تماس گرفت اما او اعلام کرد که در این زمان تصمیم دارد سکوت کند.

پس از آن هم برخی از بازیکنان تیم ملی که پیش از این از رفتن سرپرست تیم ملی اظهار ناراحتی کرده و این موضوع را در گفت وگو با رسانه‌ها عنوان کرده بودند، به صورت هماهنگ در صفحات مجازی متنی را به اصطلاح در حمایت از سرمربی تیم ملی منتشر کردند و گویی درباره شرایط اردو‌ها تغییر نظر دادند.

همان بازیکنانی که همواره از وضعیت موجود اردو‌ها ناراحت بودند و در تماس با خبرنگار‌ها درخواست حمایت و نقد فضای موجود را داشتند، در ناباوری اهالی رسانه و همچنین علاقه‌مندان اخبار والیبال یک‌شبه با تغییر موضع و بیانی متفاوت رسانه‌ها را دروغگو و کذاب دانستند.

اما نکته قابل تأمل این‌که متنی که در صفحه مجازی برخی از بازیکنان منتشر شده گویی نه برای از بین رفتن انتقاد‌ها به سرمربی تیم ملی، بلکه برای گمراه‌شدن هدف گزارش در انتقاد به نایب رییس فدراسیون باز نشر شده است. به نظر می‌رسد مسؤولان بانوان به جای حل مشکلات، سعی کردند از بازیکنان بخواهند با انتشار این مطلب پیکان انتقاد‌ها را از خود دور کنند و به قول معروف فرار رو به جلو داشته باشند.

جالب این‌که بعد از گذشت یک هفته از انتشار گزارش و همچنین متن برخی از بازیکنان تیم ملی، عده‌ای به دروغ اعلام کردند که متن منتشر شده، بیانیه رسمی بازیکنان تیم ملی بوده که در اختیار ایسنا قرار گرفته و این رسانه آن را منتشر نکرده است. این درحالی است که متن بیانیه هیچ‌گاه به صورت رسمی در اختیار رسانه مورد نظر قرار نگرفته است و هیچ رسانه‌ای نمی‌تواند متن منتشر شده در صفحه مجازی چندین ورزشکار را با عنوان بیانیه تیم ملی منتشر کند. حال آن‌که اگر این بیانیه به صورت رسمی و با امضای بازیکنان در اختیار ایسنا قرار می‌گرفت، حتماً منتشر می‌شد.

 

حتی سایت رسمی فدراسیون والیبال نیز این متن را روی خروجی خود نگذاشت تا رسانه‌ها اعتباری برای صحت و درستی آن قائل شوند و مختار به انتشار آن باشند.