استفاده از ظرفیت تمام قد پیمانکاران نفتی در گروی تعریف پروژه‌های جدید

وزیر نفت مطرح کرد  استفاده از ظرفیت تمام قد پیمانکاران نفتی در گروی تعریف پروژه‌های جدید  روش‌های سنتی تأمین مالی جوابگوی نیازهای صنعت نفت نیست وزیر نفت با بیان این که صنعت نفت کشورمان توانسته است بخش عمده‌ای از سهم خود را در بازار به دست بیاورد، گفت: بر خلاف آن‌چه برخی متصور بودند، بازگشت […]

وزیر نفت مطرح کرد

 استفاده از ظرفیت تمام قد پیمانکاران نفتی در گروی تعریف پروژه‌های جدید

 روش‌های سنتی تأمین مالی جوابگوی نیازهای صنعت نفت نیست

وزیر نفت با بیان این که صنعت نفت کشورمان توانسته است بخش عمده‌ای از سهم خود را در بازار به دست بیاورد، گفت: بر خلاف آن‌چه برخی متصور بودند، بازگشت ایران به بازار، قیمت نفت را کاهش نداد.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه در مراسم قدردانی از خدمات رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران و معارفه علی کاردر به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت، از همکاری مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران، هیأت مدیره و شرکت‌های عملیاتی تابعه این شرکت به‌خصوص شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای همراهی در تحقق هدف افزایش تولید نفت خام کشور در دوران پس از تحریم قدردانی کرد و گفت: ما هم اکنون بخش عمده‌ای از سهم خود را در بازار نفت به دست آورده‌ایم و از این رو باید از همه همکاران که غیرتمندانه و متعهدانه به مسؤولیت خویش در قبال صنعت نفت و جمهوری اسلامی ایران عمل کردند، قدردانی کنم.

وی ادامه داد: پیشتر نیز در جمع کارکنان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اعلام کرده بودم که شما با عملکردتان به من قدرت می‌دهید و در نشست امسال اوپک به واسطه همت کارکنان شرکت ملی نفت ایران، من این قدرت را داشتم و عملکرد غرورآفرین صنعت نفت کشورمان در افزایش تولید نفت خام در کوتاه‌ترین زمان ممکن، آبروی صنعت نفت شد.

سرعت ایران در بازگشت به بازار نفت شگفت انگیز بود

زنگنه با اشاره به وعده خود به رییس‌جمهوری مبنی بر افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید در مدت زمان ٦ ماه پس از رفع تحریم‌ها، تصریح کرد: ما در کم‌تر از ۳ ماه به این وعده خود عمل کردیم و در نشست امسال اوپک، همه بر این باور بودند که سرعت ایران در بازگشت به بازار، شگفت‌انگیز و غیرقابل باور بوده است.

وزیر نفت گفت: همچنین درحالی که برخی متصور بودند افزایش تولید نفت خام ایران، به کاهش قیمت نفت دامن می‌زند، این اتفاق رخ نداد و با لطف الهی، نه تنها قیمت نفت کاهش نیافت بلکه با افزایش نیز روبه‌رو شد.

زنگنه خاطرنشان کرد: شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب همچنان امکان افزایش ظرفیت تولید را تا ۳ میلیون بشکه در روز دارد و این مهم در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر نفت با قدردانی از زحمات مهندس جوادی در مدت تصدی مدیریت عامل شرکت ملی نفت ایران، عنوان کرد: وی در حدود ۳ سال فعالیت خود در این سمت، زحمات زیادی را عهده دار شد و کارهای بزرگی در این مدت به سرانجام رسید.

زنگنه با اشاره به وارد مدار شدن فازهای ١٢، ١٥، ١٦ و ١٧ پارس جنوبی و فعالیت فاز ١٨ با گاز فازهای ٦، ٧ و ٨، یادآور شد: همچنین امسال باید فاز ١٩ را با ظرفیت دو فاز متعارف و فازهای ٢٠ و ٢١ را به مدار بیاوریم.

وزیر نفت همچنین با اشاره به فعالسازی پروژه‌های غرب کارون به‌ویژه میدان آزادگان جنوبی، افزایش دو برابری صادرات نفت خام را نیز از دستاوردهای بزرگ صنعت نفت عنوان و اذعان کرد: این دستاورد‌ها با مدیریت ارشد مهندس جوادی و همکاری هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های عملیاتی و تابعه این شرکت حاصل شده است.

زنگنه به تغییرات هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران براساس اساس‌نامه جدید این شرکت اشاره کرد و افزود: بر مبنای اساس‌نامه جدید، تعداد اعضای هیأت مدیره باید از ١٣ نفر (٩ عضو اصلی و ٤ عضو علی‌البدل) به ٩ نفر (٧ عضو اصلی و دو عضو علی‌البدل) کاهش می‌یافت که این تغییرات انجام شد.

وی با بیان این که جوادی از مدت‌ها قبل تمایل داشتند دیگر در هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران نباشند، ادامه داد: وی از روز اول نیز مدیریت عاملی شرکت ملی نفت را به درخواست من پذیرفت، فشار کاری بسیاری را متحمل بود و از این رو مایل بود به فعالیت خود در این زمینه پایان دهد.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: دوره کاری مهندس جوادی مصادف با دوران تحریم و هدف اصلی تحریم نیز شرکت ملی نفت ایران و پس از آن بانک‌ها بود که خوشبختانه شرکت ملی نفت ایران این دوران را با رو سپیدی در برابر ملت ایران پشت سر گذاشت.

 وی در ادامه با اشاره به انتصاب رکن‌الدین‌جوادی به عنوان معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، وی را بهترین گزینه برای تصدی این مسؤولیت خواند و گفت: با توجه به این که فعالیت در این سمت نیازمند ارتباط مناسب با شرکت ملی نفت ایران است و آقای جوادی حدود ۳ سال بالا‌ترین مسؤولیت عملیاتی را در بخش بالادست صنعت نفت بر عهده داشته‌اند، قطعاً عملکرد موفقی را در این عرصه نیز به نمایش می‌گذارند.

پایان طرح‌های نیمه تمام و انعقاد قراردادهای جدید در دوران پساتحریم

زنگنه در ادامه به دلایل انتصاب علی کاردر به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: او فردی شناخته شده در صنعت نفت، حرفه‌ای و معتبر است و به مسایل و دغدغه‌های اصلی این شرکت آشنایی و توجه دارد.

وی مهمترین مسؤولیت شرکت ملی نفت ایران را در شرایط حاضر، پایان طرح‌های نیمه تمام به‌خصوص در پارس جنوبی و غرب کارون عنوان کرد و افزود: باید از فضای پساتحریم به عنوان فرصتی برای انعقاد قراردادهای جدید و راه‌اندازی هرچه بیش‌تر طرح‌ها و پروژه ‌های صنعت نفت استفاده کرد.

وزیر نفت با تأکید مجدد بر این که چرخ صنعت نفت، چرخ‌های اقتصاد کشور را نیز به حرکت وامی دارد، اضافه کرد: افزایش درآمدهای نفتی، تأثیری تعیین کننده در اقتصاد کشور ندارد، اما راه‌اندازی طرح‌ها و پروژه‌ها، به صورت زنجیره‌ای تمام اقتصاد را درگیر می‌کند و به تکاپو می‌اندازد.

زنگنه با اشاره به این که در سال ٨٠، کم‌تر شرکت پیمانکار نفتی بود که مشغول کار نباشد، گفت: هم اکنون نیز اگر بار دیگر طرح‌ها و پروژه‌ها در حوزه‌های مختلف تعریف و دنبال شود، از ظرفیت‌های موجود همه پیمانکاران و سازندگان استفاده خواهد شد.

وی با بیان این که مهندس کاردر را در این زمینه، شخصیتی مصمم می‌بینم، تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در این چندسال گریبانگیر صنعت نفت بود، کمبود منابع مالی بوده است که خوشبختانه به دنبال اقدامات انجام شده در این زمینه به‌خصوص در سال گذشته، امسال این مشکل تا حدودی برطرف شده است.

زنگنه با اشاره به این واقعیت که روش‌های سنتی تأمین مالی نمی‌تواند چنان که باید جوابگوی نیازهای صنعت نفت باشد، بر ضرورت بهره‌مندی از روش‌های نوین تأمین مالی به‌خصوص جذب سرمایه و بازپرداخت از محل تولیدات طرح‌ها تأکید کرد و گفت: اشراف مهندس کاردر بر مباحث مالی، می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

جوانگرایی، اولویت شرکت ملی نفت ایران و صنعت نفت

وزیر نفت در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر تقویت نیروی انسانی، ساختارها، فرایندها و مدیریت در شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد و افزود: باید طوری عمل شود که ظرف ۷ یا ۸ سال آینده، متوسط سنی مدیران صنعت نفت ٤٥ سال باشد.

وی جوانگرایی را از ضرورت‌های صنعت نفت عنوان کرد و افزود: جوانی به سن نیست بلکه جوان کسی است که بتواند خلاقیت و نوآوری را در حیطه مسؤولیت‌های خویش به‌کارگیرد و چند برابر آن‌چه مصرف می‌کند، تولید داشته باشد.

 

زنگنه، رابطه کاری خوب مهندس کاردر را در کار با جوانان از دیگر شاخص‌های مهم در انتصاب وی به عنوان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد و گفت: دایره انتخاب مدیرعامل شرکت نفت بسیار محدود بود، اما با این حال آقای کاردر را با طیب‌خاطر انتخاب کردم و امیدوارم او با همراهی بدنه شرکت ملی نفت ایران در ایفای مسؤولیت‌های محوله موفق باشند.