کمک‌های بین‌المللی به ایران در زمینه پناهندگان بسیار کم است

     وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از کمک‌های کم بین‌المللی به ایران در زمینه پناهندگان، گفت: ایران همواره تلاش کرده که امکانات خوبی در اختیار پناهندگان قرار دهد. به گزارش ایرنا، فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) دیروز با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌و‌گو کرد. ظریف […]

     وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از کمک‌های کم بین‌المللی به ایران در زمینه پناهندگان، گفت: ایران همواره تلاش کرده که امکانات خوبی در اختیار پناهندگان قرار دهد.

به گزارش ایرنا، فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) دیروز با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

ظریف در این دیدار با اشاره به وجود تعداد بسیار زیادی پناهنده در کشورمان به صورت قانونی و غیرقانونی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش کرده که امکانات خوبی در اختیار پناهندگان قرار دهد و در این راستا در خصوص آموزش پناهندگان بسیار هزینه کرده است.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که ایران بیش از ۳ دهه است که میزبان پناهندگان بوده و تلاش کرده در زمینه‌های بهداشتی و آموزشی اقدامات بسیاری زیادی انجام دهد اما متأسفانه مقدار کمک‌های بین‌المللی که دریافت کرده، بسیار کم بوده است.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد که کمیسریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و کشورهای کمک‌کننده لازم است تلاش کنند تا با افزایش طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در داخل کشور افغانستان، زیر ساختارهای لازم برای بازگشت داوطلبانه پناهندگان را فراهم کند و در ادامه به پناهندگان کمک نمایند تا آن‌ها در جامعه افغانستان جذب شوند.

ظریف گفت: سرمایه‌گذاری‌های انجام شده بسیار کم است و ضروری است کار بیش‌تری انجام شود.

وی همچنین به تعدادی از پروژه‌های که برای توسعه اقتصادی افغانستان توسط کشورمان انجام شده از جمله پروژه‌های توسعه چابهار، آب آشامیدنی و… اشاره و ابراز داشت: این اقدامات منجر به ایجاد اشتغال بیش‌تر در داخل افغانستان خواهد شد که زمینه را برای بازگشت داوطلبانه افغان‌ها فراهم می‌آورد.

فلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با تشکر و قدردانی از جمهوری اسلامی ایران در خصوص میزبانی پناهندگان گفت: جمهوری اسلامی ایران از کشورهایی است که در زمینه بهداشت و آموزش پناهندگان بسیار هزینه کرده و از این لحاظ نمونه است.

 

کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با اشاره به سفر قبلی خود به کشورمان گفت: از حجم اقدامات انجام شده در جمهوری اسلامی ایران برای بهبود وضعیت شرایط زندگی پناهندگان متحیر شدم و اکنون نیز شاهد افزایش بیش از پیش امکانات پناهندگان هستم. وی ابراز امیدواری کرد که کمک‌های بین‌المللی به پناهندگان داخل ایران افزایش یابد زیرا مقدار کمک‌های بین‌المللی انجام شده نسبت به تعداد پناهندگان در ایران پایین است.