ارتباط آلودگی هوا و بروز اختلالات روانی در کودکان و نوجوانان

ارتباط آلودگی هوا و بروز اختلالات روانی در کودکان و نوجوانان به گفته محققان، سطح بالای آلودگی هوا با نرخ بالای بروز اختلالات سلامت روان در کودکان و نوجوانان مرتبط است. به گزارش مهر، محققان دانشگاه اوما سوئد دریافته‌اند در مناطق دارای سطح بالای آلودگی در مقایسه با مناطق دارای سطح پایین آلودگی، توزیع دارو […]

ارتباط آلودگی هوا و بروز اختلالات روانی در کودکان و نوجوانان

به گفته محققان، سطح بالای آلودگی هوا با نرخ بالای بروز اختلالات سلامت روان در کودکان و نوجوانان مرتبط است.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه اوما سوئد دریافته‌اند در مناطق دارای سطح بالای آلودگی در مقایسه با مناطق دارای سطح پایین آلودگی، توزیع دارو برای مشکلات روانپزشکی در کودکان و نوجوانان بیش‌تر است.

آنا اودین، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: نتایج می‌تواند بدین معنا باشد که کاهش غلظت آلودگی هوا که عمدتاً ناشی از ترافیک وسایط نقلیه است، ممکن است موجب کاهش بروز اختلالات روانپزشکی در کودکان و نوجوانان شود.

در این مطالعه محققان به بررسی داده‌های ثبت نامی در سوئد مربوط به توزیع داروهای اختلالات روانی بین کودکان و نوجوانان بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰، پرداختند.

محققان همچنین داده‌های مربوط به آلودگی هوا را در ۴ منطقه این کشور مورد بررسی قراردادند.

 

محققان دریافتند هر چقدر میزان آلودگی منطقه بالاتر باشد، میزان توزیع داروهای روانپزشکی در آن منطقه برای کودکان و بیش‌تر است نوجوانان. جالب آن‌که نیز به ازای هر ۱۰ میکروگرم در مترمکعب افزایش دی اکسید نیتروژن، نرخ تجویز دارو هم تا ۹ درصد افزایش می‌یافت.