ضرورت حمایت دولت برای صادرات سیمان از بورس کالا

ضرورت حمایت دولت برای صادرات سیمان از بورس کالا همزمان با آغاز عرضه داخلی سیمان در بورس کالای ایران طی روز گذشته، دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از پافشاری فعالان این صنعت برای شروع صادرات هدفمند این محصول از طریق بورس کالا خبر می‌دهد. عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان فارس گفت: با […]

ضرورت حمایت دولت برای صادرات سیمان از بورس کالا

همزمان با آغاز عرضه داخلی سیمان در بورس کالای ایران طی روز گذشته، دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از پافشاری فعالان این صنعت برای شروع صادرات هدفمند این محصول از طریق بورس کالا خبر می‌دهد.

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان فارس گفت: با وجود این‌که تلاش‌های این انجمن طی دو سال اخیر برای آغاز صادرات پر حجم سیمان از بورس کالای ایران به نتیجه نهایی نرسیده و همچنان در انتظار پاسخ نهادهای تصمیم‌گیر است، قاطعانه برای ورود سیمان به تالار صادراتی بورس کالا پا فشاری می‌کنیم.

عبدالرضا شیخان افزود: اگر چه قیمت سیمان در راستای استراتژی نظام عرضه و تقاضا و تنظیم بازار داخلی و صادراتی از شمول قیمت‌گذاری دولتی خارج شده، اما این امر دلیل نمی‌شود که ما بخواهیم به صورت مستقل و به دور از شفافیت و بازار رقابتی بورس، صنعت را هدایت کنیم.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تأکیدکرد: ما همچنان درصدد صادرات سیمان از طریق بورس کالای ایران به بازارهای جهانی هستیم و برای این‌که بتوانیم برای فروش سیمان صادراتی در بورس کالا برنامه‌ریزی کنیم، به حمایت دولت نیازمندیم.

وی با بیان این‌که اکنون با مازاد تولید سیمان در کشور روبه‌رو هستیم، اظهار کرد: خوش‌بختانه تولید سیمان به‌طور کامل پاسخگوی نیاز داخلی کشور است، اما بهتر است دست روی دست نگذاریم و تا رسیدن به اهدافمان، بازار داخلی را به سمتی سوق دهیم که علاوه بر توسعه صادرات، تقاضا داخلی نیز افزایش یابد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به مزایای ورود سیمان به رینگ صادراتی گفت: با عرضه سیمان صادراتی در بورس کالای ایران می‌توانیم قیمت‌ها را در مرز رقابتی قرار دهیم و به این واسطه دست دلالان و سودجویان را از این بازار کوتاه کنیم، البته ناگفته نماند که این کار زمانی نتیجه خواهد داد که موانع ورود به بورس کالا از سر راهمان برداشته شود، تا همه تولیدکنندگان سیمان داخلی وارد این بازار معاملاتی شفاف شوند.

 

وی در پایان گفت: امروز شرایط شرکت‌های تولیدی سیمان به گونه‌ای است که ایجاب می‌کند، با تشکیل کنسرسیوم‌های جدید صنعت را از رکود نجات دهیم.