۸۰ هزار ساعت برای خلق نفیس‌‌‌ترین قرآن جهان

۸۰ هزار ساعت برای خلق نفیس‌‌‌ترین قرآن جهان تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار نفیس‌‌‌ترین قرآن جهان با اشاره به این مطلب که ویژگی‌های منحصر به فردی در نفیس‌‌‌ترین قرآن جهان وجود دارد که تا به حال تکرار نشده، گفت: این قرآن می‌تواند به عنوان نماینده و سفیر فرهنگ و هنر ایران در جهان معرفی شود. «مهدی جان‌فزاه» […]

۸۰ هزار ساعت برای خلق نفیس‌‌‌ترین قرآن جهان

تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار نفیس‌‌‌ترین قرآن جهان با اشاره به این مطلب که ویژگی‌های منحصر به فردی در نفیس‌‌‌ترین قرآن جهان وجود دارد که تا به حال تکرار نشده، گفت: این قرآن می‌تواند به عنوان نماینده و سفیر فرهنگ و هنر ایران در جهان معرفی شود.

«مهدی جان‌فزاه» در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به چند ویژگی منحصر به فرد نفیس‌‌‌ترین و گران‌‌‌ترین قرآن جهان اظهارکرد: اولین ویژگی این قرآن این است که به خط ثلث کتابت شده است. خط ثلث، عروس خطوط اسلامی است و در چند سده گذشته کتاب قرآنی که به خط ثلث نوشته شده باشد را نداریم. این خط از نظر زیبایی بهترین خط برای قرآن است.

وی ادامه داد: ویژگی بعدی که این قرآن را از سایر قرآن‌‌‌ها مستثنی می‌کند، این است که ۱۷۵ صفحه دارد و هر صفحه آن دارای یک تهذیب خاص است؛ یعنی هیچ دو صفحه‌ای مثل هم نیست.

سرمایه‌گذار نفیس‌‌‌ترین قرآن جهان خاطرنشان‌کرد: ما برای این قرآن، جلدی ساخته‌ایم از جنس نقره و پلاتین و صحافی این قرآن به گونه‌ای است که می‌شود آن را برگ‌برگ کرد و به صورت نمایشگاهی درآورد و قلمزنی عالی بر روی جلد این کتاب انجام شده است که ۴ سال زمان برده و طرح آن بسیار خاص است.

جان‌فزاه اظهارکرد: روی جلد و قسمتی که می‌خواستیم قرآن کریم را بنویسیم، آن را از برلیان پوشانده‌ایم و خود قرآن کریم هم با یاقوت کبود نوشته شده است. همه این عوامل سبب می‌شود که این قرآن ویژگی منحصر به فردی داشته باشد. در بحث تهذیب هم بین آیه‌ها از چنگ اسلیمی استفاده شده است که ما به تعداد آیات قرآنی نیز از این هنر بهره برده‌ایم.

وی تأکید کرد: تهذیب این قرآن به صورت صفحه به صفحه انجام شده و در پشت صفحه‌ها از یک شمسه استفاده کرده‌ایم که در وسط شمسه‌ها ۱۷۵ اسم اعظم خدا را نوشته‌ایم. روی جلد با نقره و پلاتین پوشیده شده است و ۲۰ اسم اعظم خدا حکاکی شده است. رحلی که مخصوص این قرآن است از جنس نقره مخصوص ساخته‌ایم و بر روی آن قلمزنی انجام شده است.

تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار نفیس‌‌‌ترین قرآن جهان تأکید کرد: ما از استاد رسول معتمدی در بحث هنری آن بهره برده‌ایم و استاد صادق‌زاده تهذیب این کار را انجام داده است که هر دوی این‌‌‌ها شاگردان برجسته استاد فرشچیان هستند. خط این کار هم توسط استاد ماهرویی انجام شده و قلمزنی آن کار استاد سایه است که همه این‌‌‌ها جزو بهترین قلمزنان ایران هستند و رحل را رضا قادران طراحی کرده است و در کاربرد جواهرات هم از احسانعلی تحویلیان و فرهاد بلندیان بهره برده‌ایم.

 

جان‌فزاه خاطرنشان‌کرد: مدت زمانی که برای تهیه این کار استفاده شده است ۱۸ سال است. چیزی در حدود ۸۰ هزار ساعت. ما در این قرآن مجموعه‌ای از هنرهای ناب را توسط بهترین اساتید می‌بینیم. خطاطی، تهذیب، نگارگری، قلمزنی، کار جواهر و… در همه این‌‌‌‌ها سعی کرده‌ایم از هنرهای ایرانی بهره ببریم. این کتاب اکنون در گنجینه اصفهان نگهداری می‌شود.