ذخیره آب ۷۰ سد کم‌تر از ۴۰ درصد شد

رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو با اعلام این‌که ۷۰ سد از مجموع ۱۶۶ سد کشور دارای ذخیره آب کم‌تر از ۴۰ درصد حجم مخزن هستند، گفت: میزان بارش‌های ۱۰ استان در نیمه اول سال آبی جاری کم‌تر از مدت مشابه سال قبل است. میدانی در گفت‌و‌گو با مهر با اعلام جزئیات آخرین وضعیت بارش‌های کشور […]

رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو با اعلام این‌که ۷۰ سد از مجموع ۱۶۶ سد کشور دارای ذخیره آب کم‌تر از ۴۰ درصد حجم مخزن هستند، گفت: میزان بارش‌های ۱۰ استان در نیمه اول سال آبی جاری کم‌تر از مدت مشابه سال قبل است.

میدانی در گفت‌و‌گو با مهر با اعلام جزئیات آخرین وضعیت بارش‌های کشور در سال آبی جاری که از ابتدای مهرماه ۹۴ آغاز شده و تا پایان شهریورماه سال آینده ادامه دارد، گفت: در حال حاضر که نیمی از سال آبی ۹۵ – ۹۴ را پشت‌سر گذاشتیم، ۱۳۹ میلیمتر متوسط بارش کشور بوده است.

معاون وزیر نیرو اظهارداشت: مقایسه این میزان بارش با سال گذشته نشان می‌دهد که ۵۶ درصد افزایش بارش اتفاق افتاده و این میزان افزایش نسبت به میانگین درازمدت به میزان ۱۰ درصد افزایش بارندگی است. البته به تدریج که ما به سمت پایان زمستان پیش می‌رویم، میزان بارش‌‌ها رو به کاهش است.

میدانی خاطرنشان کرد: به عبارتی فاصله‌ای که با بارش‌‌ها در درازمدت پیدا کرده بودیم و رشد بارش اتفاق افتاده بود، رفته رفته در حال کاهش و نزدیک شدن به وضعیت سال‌های گذشته است و به صورت کلی، روند کاهشی را در کل بارش‌‌ها شاهد هستیم.

این مقام مسؤول در وزارت نیرو تأکید کرد: میزان بارش‌‌ها در دی‌ماه امسال روند بسیار مناسبی را نسبت به درازمدت داشته ولی در بهمن ماه سال‌جاری میزان بارش‌‌ها رو به کاهش رفت و این مسأله باعث شد تا به آمارهای گذشته نزدیک شویم که به معنای کاهش دوباره میزان بارش‌های کشور است.

میدانی تصریح کرد: امیدوارم روند به نحوی پیش نرود که دوباره در پایان اسفندماه امسال میزان بارندگی‌ها نسبت به گذشته کاهش پیدا کند و منفی شود و اوضاع بهبودی را نشان ندهد. با این وجود، در شرایط فعلی ۱۰ استان کشور نسبت به میانگین درازمدت کاهش بارندگی دارد.

معاون وزیر نیرو افزود: استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، سمنان و هرمزگان نسبت به میانگین درازمدت دارای بارش‌های منفی هستند ولی میانگین کشوری تا به امروز مثبت است.

 

این مقام مسؤول در وزارت نیرو اظهارداشت: آبی که به مخازن سدهای کشور تا ۲۱ بهمن‌ماه وارد شده، حدود۱۴٫۷ میلیارد مترمکعب است. از ۱۶۶ سدی که وزارت نیرو آن‌ها را تحت کنترل دارد، در ۷۰ مورد میزان پُرشدگی مخازن کم‌تر از ۴۰ درصد است.