ریزگرد‌ها در انتظار ابتکارٍعمل خانم ابتکار

ادامه قصه هجوم گردو غبار و بی‌برنامگی دولت ریزگرد‌ها در انتظار ابتکارٍعمل خانم ابتکار نمایندگان استان‌های غربی و جنوبی کشور انتقاد دارند که دولت تاکنون هیچ برنامه‌ای در جهت رفع گردوغبار به ویژه ریزگرد‌ها ارایه نداده است. به گزارش خانه ملت، طی روزهای اخیر بار دیگر شاهد هجوم ریزگرد‌ها به آسمان استان‌های غربی و جنوبی […]

ادامه قصه هجوم گردو غبار و بی‌برنامگی دولت

ریزگرد‌ها در انتظار ابتکارٍعمل خانم ابتکار

نمایندگان استان‌های غربی و جنوبی کشور انتقاد دارند که دولت تاکنون هیچ برنامه‌ای در جهت رفع گردوغبار به ویژه ریزگرد‌ها ارایه نداده است.

به گزارش خانه ملت، طی روزهای اخیر بار دیگر شاهد هجوم ریزگرد‌ها به آسمان استان‌های غربی و جنوبی کشور هستیم مهمان ناخوانده‌ای که نزدیک به یک دهه است شهروندان این استان‌ها را با مشکلات جدی تنفسی و پوستی روبه‌رو کرده است.

این معضل که تحت تأثیر عوامل داخلی و خارجی است به ظاهر به موضوعی لاینحل برای دولت تبدیل شده است، هرچند که به گمان مسؤولان دولتی تاکنون اقدامات قابل ملاحظه‌ای در جهت رفع مشکل ریزگرد‌ها با منشأ داخلی و خارجی انجام شده اما این اقدامات در زندگی مردم ملموس نیست.

به عقیده بسیاری از کارشناسان محیط‌زیست مشکلاتی چون خشکی تالاب‌ها، برداشت بی‌رویه از منابع آبی، تغییر اقلیم و افزایش بیابان‌‌ها کانون تشدید ریزگرد‌ها با منشأ داخلی است، اما در این میان مشکلات موجود در کشورهای همسایه از جمله عراق نیز به هجوم ریزگرد‌ها درمقاطع مختلف سال به استان‌های غربی کشور دامن‌زده است. هرچند که مقابله با ریزگرد‌ها در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست اما باید دید که برنامه‌های دولت و به ویژه سازمان خفاظت محیط‌زیست تاکنون تا چه میزان دررفع این مشکل مؤثر بوده است.

اکتفا به شعار در برخورد با معضل ریزگرد‌ها و آلودگی هوا از جمله انتقاداتی است که نمایندگان استان‌های غربی و جنوبی کشور در ارزیابی خود از عملکرد مسؤولان دولتی و محیط‌زیست مطرح می‌کنند، به‌طوری که نمایندگان مجلس بار‌ها به این نکته تأکید کردند که اقدامات رییس سازمان محیط‌زیست و معاونان رییس‌جمهور در مقابله با ریزگرد‌ها تنها به سخنرانی و برگزاری برنامه‌های تئوریک معطوف شده و نتیجه رایزنی‌ها با مقامات کشورهای همسایه در جهت جلوگیری از این معضل برای مردم مشخص نشده است.

اقدامات در مقابله با ریزگرد‌ها در حد شعار است

در همین رابطه جلال میرزایی، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خانه ملت با تأکید بر این‌که در کوتاه‌مدت نمی‌توان با ریزگردهایی که منشأ داخلی و خارجی دارند مقابله کرد، افزود: متأسفانه ریزگرد‌ها طی ۱۰ سال گذشته گریبان استان‌های غربی و جنوبی کشور را گرفته و طی مقاطع مختلف میزان آن افزایش پیدا کرده به‌طوری که آب و هوای استان ایلام و شهرستان‌های اطراف آن طی این سال‌ها و به ویژه دو روز گذشته برای مردم غیرقابل تحمل شده است.

وی با انتقاد از عملکرد مسؤولان دولتی در مقابله با ریزگردها، تصریح‌کرد: ۳ سال پیش معاون اول رییس‌جمهور برای طرح راهکارهای مناسب برای مقابله با ریزگرد‌ها با عوامل خارجی به عراق سفر کرد، اما متأسفانه دستاورد این سفر تاکنون برای مردم استان‌های غربی کشور مشخص نشده است؛ بنابراین صحبت‌های مسؤولان و رایزنی‌ها تاکنون هیچ مشکلی را در این جهت حل نکرده و تنها در حد حرف و شعار باقی مانده است.

لزوم ارایه برنامه‌های بین‌المللی مشترک برای مقابله با ریزگردها

عبدالرضا مصری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس دهم نیز با انتقاد از بحران آلودگی هوای کرمانشاه بر اثر افزایش ریزگردها، گفت: با وجودی که طی سال‌های اخیر شاهد تشدید ریزگرد‌ها در استان کرمانشاه بودیم ولی تاکنون اقدام عملی مناسب و مؤثری از سوی مسؤولان ذی‌ربط برای مدیریت این پدیده صورت نگرفت و هیچ مسؤولی در این زمینه پاسخگو نبوده است.

وی تأکیدکرد: دولت هیچ گونه برنامه‌ای برای مدیریت پدیده ریزگرد‌ها نداشته که بخواهیم در مورد عملکرد یا برنامه‌های انجام شده اظهارنظری داشته باشیم؛ سال‌ها است مردم کرمانشاه همانند استان‌های ایلام و خوزستان با معضل ریزگرد‌ها درگیر هستند و این موضوع مردم را به شدت کلافه کرده و سلامتی آن‌ها را در معرض خطر جدی قرارداده است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس دهم ارایه برنامه‌های بین‌المللی مشترک با کشورهای همسایه همانند از سرگرفتن مالچ‌پاشی در بیابان‌های عراق را برای رفع مشکل ریزگرد‌ها ضروری خواند.

ضرورت تعیین تکلیف اعتبارات ریزگرد‌ها در برنامه ششم

همچنین غلامرضا شرفی، نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بحرانی خواندن وضعیت هوای خوزستان به دلیل افزایش ریزگردها، گفت: متأسفانه تاکنون به صورت جدی، مستمر و البته عملی به رفع این معضل پرداخته نشده که این موضوع می‌تواند ناشی از بی‌توجهی مسؤولان یا در اولویت قرار ندادن این مسأله باشد؛ اگر اقدامات مؤثر از سوی مسؤولان برای رفع این معضل که بخش عمده‌ای از استان‌های غرب و جنوبی کشور را در برگرفته اتخاذ نشود مهار این پدیده در آینده غیرقابل بررسی، کنترل و ارزیابی خواهد بود.

وی با تأکید بر این‌که با ارایه راهکارهای مقطعی مشکل ریزگرد‌ها حل نمی‌شود، یادآور شد: اگر دولت اهتمام ویژه‌ای را برای مهار و مدیریت این پدیده داشته و در همین راستا نسبت به تخصیص اعتبار اقدام کند و مسؤولان ذی‌ربط نیز این اعتبار را برای انجام کارهای علمی، کارشناسی و همه جانبه به‌طور مداوم، مستمر و پیوسته برای مهار و مدیریت ریزگرد‌ها هزینه کنند به‌طور حتم مشکل ریزگرد‌ها تا حدودی رفع خواهد شد البته نمایندگان استان نیز باید در برنامه ششم توسعه نقش خود را در تعیین تکلیف اعتبارات ریزگرد‌ها به درستی ایفا نمایند.

استنشاق هوای پاک در ۳ ماه نخست سال در استان کردستان تنها به تعداد انگشتان دست

سید مهدی فرشادان، نماینده مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص چگونگی مقابله با ریزگردها، گفت: هرچند مقابله با این پدیده، بار‌ها و بار‌ها از سوی مسؤولان دولتی در ۱۰ سال اخیر وعده داده شد، اما قدر مسلم آن است که کنترل و برطرف کردن آن متأسفانه راه به جایی نبرده و شاهد این مُدعا وقوع هر از چند گاه این پدیده نامبارک است که دیگر اکنون به یک بحران تبدیل شده است.

وی افزود: جای تأسف است که براساس آمار اعلامی مردم کردستان در ۳ ماهه نخست امسال، تنها روزهایی به اندازه تعداد انگشتان دستشان، هوای پاک استنشاق کردند و با این وجود، شاهد هیچ‌گونه حرکت ملموسی از سوی دولت که مدعی شده محیط‌زیست از اولویت‌های آن است، نیستیم.

وی ضمن درخواست از مسؤولان کشور به ویژه سازمان حفاظت محیط‌زیست به عنوان متولی اصلی مقابله با پدیده ریزگردها، تصریح‌کرد: سازمان محیط‌زیست باید برای مقابله با ریزگرد‌ها چاره‌اندیشی و اقدام و عمل کند.

سالانه ۵۰ هزار هکتار به کانون گرد وغبار کشور افزوده می‌شود

علی‌محمد‌شاعری، نماینده مردم بهشهر درمجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه و میزان اعتبارات برای مقابله با ریزگردها، تأکید کرد: اعتبارات برای مقابله با ریزگرد‌ها در کشور بسیار اندک است از این رو تهیه لایحه جامع مقابله با ریزگرد‌ها توسط دولت و ارایه آن به مجلس ضروری است تا تمامی دستگاه‌های مؤثر در کنترل ریزگرد‌ها مشارکت جدی داشته باشند.

وی افزود: مشارکت سازمان‌های مختلف برای مقابله با ریزگرد‌ها منوط به تأمین بودجه است که در این زمینه وظیفه دولت و مجلس ایجاب می‌کند تا برای حل معضل ورود پیدا کنند.

شاعری با اشاره به این‌که ۵ میلیون هکتار کانون بحرانی در کشور که از گذشته باقی مانده است، افزود: متأسفانه هر ساله هم ۵۰ هزار هکتار به این کانون‌‌ها افزوده می‌شود، بنابراین در این راستا وزارت نیرو باید حق‌آبه تالاب‌‌ها را تأمین و برای مدیریت منابع آب اعتبارات و سرمایه‌گذاری لازم را تعبیه کند.

نماینده مردم بهشهر در مجلس دهم با بیان این‌که وزارت جهاد کشاورزی هم در این زمینه باید آموزش‌های لازم را به کشاورزان بدهد، ادامه داد: البته ریزگردهای غرب کشور با منشأ خارجی و از کشورهای عراق، سوریه و عربستان است که برای این منظور هم نیازمند دیپلماسی فعال در منطقه هستیم تا با مشارکت کشورهای مذکور بتوانیم کانون‌های بحرانی را مهار سازیم.

حال با گذشت چندین سال از هجوم ریزگرد‌ها در مقاطع مختلف سال به استان‌های مختلف کشور باید دید که مسؤولان دولتی برای حل این معضل چه خواهند کرد، هرچند که مهم‌ترین نقد به عملکرد دولت به ویژه سازمان محیط‌زیست در این خصوص عدم ارایه گزارش در خصوص اقدامات انجام شده در جهت رفع گردوغبار به مجلس شورای اسلامی است؛ به‌طوری که نمایندگان استان‌های غربی و جنوبی کشور در مجلس نهم بار‌ها از مسؤولان ذی‌ربط خواهان ارایه گزارش از اقدامات خود برای مقابله با ریزگرد‌ها در صحن علنی مجلس شدند، موضوعی که به گفته نمایندگان هیچ‌گاه شکل اجرایی به خود نگرفت. امید می‌رود با توجه به مشکلات پیش روی شهروندان استان‌های غربی و جنوبی کشور مسؤولان نگاه جدی‌تری به حل مشکل ریزگرد‌ها داشته باشند.