وزیر نفت: امیدواریم واردات نفت ژاپن از ایران به سطح پیش از تحریم‌ها برسد

  وزیر نفت از سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران در سال ٢٠١٦ خبر داد و گفت: انتظار داریم شرکت‌های ژاپنی خرید نفت خام ایران را حداقل به سطح پیش از تحریم‌ها برساند. به گزارش شانا، بیژن زنگنه دیروز در دیدار با کاتسو یوکی کاوایی، مشاور نخست‌وزیر ژاپن با اشاره به این که در […]

 

وزیر نفت از سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران در سال ٢٠١٦ خبر داد و گفت: انتظار داریم شرکت‌های ژاپنی خرید نفت خام ایران را حداقل به سطح پیش از تحریم‌ها برساند.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه دیروز در دیدار با کاتسو یوکی کاوایی، مشاور نخست‌وزیر ژاپن با اشاره به این که در ایران علاقه‌مندی تاریخی برای داشتن روابط راهبردی با ژاپن وجود دارد، تصریح کرد: تهران و توکیو می‌توانند در بخش نفت این روابط را که از گذشته وجود داشته است، ادامه دهند.

وی با بیان این که با رفع تحریم‌ها روابط دو کشور می‌تواند دوباره با شتاب قابل توجه و رو به رشدی ادامه یابد، اظهارکرد: ایران و ژاپن در شاخه‌های مختلف به‌ویژه در بخش انرژی می‌توانند روابط راهبردی داشته باشند.

وزیر نفت صادرات نفت خام ایران به ژاپن را یکی از مهم‌ترین بخش همکاری دو کشور دانست و عنوان کرد: ما انتظار داریم ژاپن و شرکت‌های ژاپنی که تحت مدیریت و هدایت دولت این کشور قرار دارند خرید نفت خام را حداقل به سطح پیش از تحریم‌ها برساند.

زنگنه با یادآوری دوران وزارت خود در دولت‌های هفتم و هشتم و با اشاره به این که پایه‌های روابط راهبردی با ژاپن در بخش تولید نفت در آن مقطع گذاشته شده است، تصریح کرد: قرارداد توسعه میدان آزادگان در آن مقطع امضا شد.

وی با اشاره به این که با وجود علاقه‌مندی دو کشور متأسفانه به دلیل تحریم این برنامه‌ها پیش نرفت، زمینه همکاری دو کشور را در بخش‌های پالایش نفت، ال ان جی، پتروشیمی، سرمایه‌گذاری و تأمین مالی پروژه‌ها از سوی شرکت‌های ژاپنی عنوان کرد و گفت: به اعتقاد من فرصت‌های بزرگی پیش روی شرکت‌های ژاپنی وجود دارد.

 

وزیر نفت با بیان این که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن امسال (٢٠١٦) به تهران سفر می‌کند، تصریح کرد: سفر هیأت ژاپنی به تهران به ریاست مشاور نخست‌وزیر ژاپن برای شناسایی علایق دو کشور برای همکاری و فراهم کردن مقدمات سفر نخست وزیر این کشور به ایران انجام شده است.