جزییات کاهش قیمت اینترنت و افزایش نرخ تلفن اعلام شد

جزییات کاهش قیمت اینترنت و افزایش نرخ تلفن اعلام شد  اجباری شدن مکالمه با تلفن ثابت! علی‌رغم این‌که وزیر ارتباطات از تغییر نرخ‌های مکالمه تلفن ثابت از اول تیر ماه گفت اما ظاهرا بخش‌هایی از مصوبه مربوط به این موضوع مغفول مانده است. به گزارش تسنیم، محمود واعظی گفت: : تعرفه هر پالس (یک دقیقه) […]

جزییات کاهش قیمت اینترنت و افزایش نرخ تلفن اعلام شد

 اجباری شدن مکالمه با تلفن ثابت!

علی‌رغم این‌که وزیر ارتباطات از تغییر نرخ‌های مکالمه تلفن ثابت از اول تیر ماه گفت اما ظاهرا بخش‌هایی از مصوبه مربوط به این موضوع مغفول مانده است.

به گزارش تسنیم، محمود واعظی گفت: : تعرفه هر پالس (یک دقیقه) مکالمه با تلفن ثابت که اکنون حدود ۳۰ ریال است، از اول تیرماه امسال با ۱۵ ریال افزایش ۴۵ ریال برای مشترکان محاسبه می‌شود.

وزیر ارتباطات عنوان کرد: افزایش قیمتی که در تعرفه تلفن ثابت اعمال خواهد شد در مقایسه با تلفن همراه که تعرفه هر دقیقه مکالمه آن اکنون ۱۴ تا ۱۸ برابر هر دقیقه مکالمه با تلفن ثابت است، خیلی زیاد نیست.

وی افزود: گمان می‌رفت با تعرفه ۳۰ریالی برای هر دقیقه مکالمه با تلفن ثابت، مردم بیش‌تر به استفاده از تلفن ثابت روی آورند اما چنین اتفاقی نیفتاد و تلفن ثابت با ضرر مواجه شد.

در حالی‌که این نرخ‌‌‌ها جهت اعمال نیازمند موافقت دولت است اما به گفته وزیر ارتباطات از فردا در شبکه ثابت لحاظ خواهد شد.

با این حال شنیده‌ها حاکی از این است که در مصوبه اخیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره تعرفه‌های تلفن ثابت، به موارد دیگری نیز اشاره شده که تاکنون مجموعه وزارت ارتباطات سخنی از آن بند‌‌ها به میان نیاورده است.

طبق صحبت‌های وزیر ارتباطات تغییر تعرفه تنها شامل مکالمات شهری می‌شود و نرخ‌های بین استانی و آبونمان تغییری نخواهد کرد.

در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ردیفی به «حداقل مکالمه» اختصاص یافته که طبق آن مشترکان شهری و روستایی باید به ترتیب حداقل ۳۳۰ و ۲۰۰ دقیقه مکالمه در هر دوره صورتحساب داشته باشند.

در واقع مشترکان تلفن ثابت از این پس صورتحساب صفر نخواهند داشت و اگر از خطوط خود در طول دوره صورتحساب استفاده نکنند، باید هزینه‌ای به مخابرات بپردازند.

به عبارت دیگر این ردیف، درآمد تضمین شده مخابرات از محل نگهداری خطوط بلااستفاده است.

بنابراین اگر این ردیف هم به تصویب دولت برسد، مشترکان شهری و روستایی اگر در طول دوره صورتحساب مکالمه‌ای نداشته باشند باید به اندازه ۳۳۰ دقیقه(۱۴۸۵ تومان) و ۲۰۰ دقیقه(۹۰۰ تومان) پالس شهری هزینه بپردازند؛ اگر بیش از این مقدار هم با تلفن ثابت صحبت کنند باید هزینه مربوط به پالس را بابت هر دقیقه بپردازند.

کاهش نرخ اینترنت

مدل حاکم بر تصویب تعرفه در کمیسیون تنظیم مقررات مبتنی بر مدل اقتصادی شبکه ملی اطلاعات قرار گرفته است به نحوی که قیمت اینترنت داخل به یک سوم اینترنت بین‌المللی خواهد رسید.

محمدجواد‌آذری‌جهرمی در همین رابطه اظهار کرد: کاهش هزینه اینترنت داخلی اخیراً به صورت داوطلبانه از طریق چند شرکت اجرایی شد و آن‌‌ها با تعامل به این مهم دست یافتند.

وی گفت: براساس آخرین آمار فقط در یکی از سرویس‌های ویدیویی کشور ما شاهد رشد ۵۰ درصدی میزان مصرف را داشته‌ایم و شرکت ارایه دهنده این خدمت با افزایش ۸۰ درصدی درآمد روبه‌رو شده است.

معاون وزیر ارتباطات تأکید کرد: این شرایط نشان می‌دهد که اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات، شکوفایی اقتصاد فن‌آوری اطلاعات داخلی را به همراه خواهد داشت.

او گفت: برای این‌که بتوانیم اینترنت داخلی ارزان‌تری را به مشترکان ارایه دهیم همه فعالان زنجیره ارایه خدمات اینترنتی می‌بایست خدمات ارزان‌تری را ارایه دهند که این موضوع هم در شرکت ارتباطات زیرساخت و هم در شرکت مخابرات ایران کاهش قیمت رخ داد تا اینترنت داخلی به یک سوم قیمت برسد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به مصوبات اخیر کمیسیون تنظیم مقررات گفت: شرکت زیرساخت در شبکه انتقال لایه ۲ تا ۸۴ درصد، در شبکه انتقال لایه ۳ تا ۷۲ درصد و در سرویس اینترنت هم نزدیک به ۴۰ درصد قیمت‌ها کاهش یافته است.

آذری جهرمی افزود: بنا بر درخواست کاربران، سرویس نامحدود DSL را خواهیم داشت که نرخ آن اعلام خواهد شد. مدل نهایی که کاربر با آن روبه‌رو خواهد شد سبدی است که به اندازه مصرف در برابر اینترنت بین‌المللی، اینترنت داخلی مجانی در اختیار خواهد داشت.

 

وی گفت: این شکل از تعرفه‌گذاری باعث خواهد شد که در زمینه سرویس‌های ویدیویی که در ایران زمینه بکری دارد، با رشد قابل توجهی روبه‌رو شویم و نهادهایی مانند صداوسیما با رفع مشکلات قیمتی می‌توانند خدمات خود را در چارچوب نمایش خانگی مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات ارایه دهند.