معاون سازمان فضایی:ماهواره حرفه‌ای ایرانی تا ۱۴۰۴ در مدار ژئو قرار می‌گیرد

معاون سازمان فضایی:ماهواره حرفه‌ای ایرانی تا ۱۴۰۴ در مدار ژئو قرار می‌گیرد محمدهمایون صدر هدف نهایی حوزه فن‌آوری فضایی را ساخت ماهواره بومی سنجشی حرفه‌ای و در کلاس ماهواره‌های جهانی عنوان کرد که تا کم‌تر از ۱۰سال آینده در مدار بالای زمین (ژئو) قرار گیرد. معاون سازمان فضایی ایران، در گفت‌و‌گو با مهر، تأکید کرد: […]

معاون سازمان فضایی:ماهواره حرفه‌ای ایرانی تا ۱۴۰۴ در مدار ژئو قرار می‌گیرد

محمدهمایون صدر هدف نهایی حوزه فن‌آوری فضایی را ساخت ماهواره بومی سنجشی حرفه‌ای و در کلاس ماهواره‌های جهانی عنوان کرد که تا کم‌تر از ۱۰سال آینده در مدار بالای زمین (ژئو) قرار گیرد.

معاون سازمان فضایی ایران، در گفت‌و‌گو با مهر، تأکید کرد: ماهواره‌هایی که هم اکنون در کشور ساخته شده و به فضا پرتاب می‌شود به نوعی، آزمایشی و برای توسعه تکنولوژی فضایی است تا در نهایت در سال ۱۴۰۴ دو ماهواره حرفه‌ای بومی را به فضا پرتاب کنیم.

وی با اشاره به این‌که برنامه‌ریزی ۱۰ ساله برای ساخت دو ماهواره سنجش از دور و مخابراتی در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: پروژه ماهواره سنجشی با هدف ساخت و بومی‌سازی ماهواره‌ای با تصاویر حرفه‌ای و دقت بالا در دستور کار قرار دارد و پروژه ماهواره مخابراتی نیز ماهواره‌ای حرفه‌ای در کلاس جهانی خواهد بود که امیدواریم تا پایان چشم انداز (۱۴۰۴) به آن دست یابیم.

معاون سازمان فضایی ایران با بیان این‌که مرحله توسعه تکنولوژی فضایی در حال طی شدن است، گفت: سال گذشته بخش بسیار خوبی از توسعه این تکنولوژی انجام شده و هم اکنون در مرحله تثبیت فن‌آوری فضایی در کشور هستیم.

صدر در مورد برنامه‌های پرتاب ماهواره‌هایی قبل از این هدف نهایی، گفت: در سال جاری شاهد پرتاب یک ماهواره سنجشی خواهیم بود و سال آینده نیز یک یا دو ماهواره را به فضا پرتاب می‌کنیم که این‌‌ها به ما کمک می‌کند تا تکنولوژی به دست آمده را تثبیت کنیم و در نهایت بتوانیم ماهواره‌ای را بیش از چند ماه در مدار داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در مراحل بعدی نیز باید بتوانیم این ماهواره‌ها را در ارتفاع بالاتر مدار قرار دهیم تا با دقت بالاتری تصویربرداری صورت گیرد.

 

معاون سازمان فضایی ایران با تأکید براین‌که این مرحله از توسعه فن‌آوری فضایی در کشور با سرعت و جدیت در حال پیگیری است، اضافه کرد: تا رسیدن به هدف نهایی، نباید خودمان را محدود کنیم تا کاربردهای فضایی آن محصولاتی که از توسعه سیستم فن‌آوری داخل به دست خواهیم آورد، عملیاتی شود. براین اساس با جدیت تمام از ماهواره‌هایی که در کشورهای دنیا در حال بهره‌برداری هستند در همان سطح، بهره‌برداری خواهیم کرد.