ارتباط با بیگانگان فضایی، شاید ۱۵۰۰ سال دیگر

ارتباط با بیگانگان فضایی، شاید ۱۵۰۰ سال دیگر ستاره‌شناسان دانشگاه کورنل بر این باورند که انسان‌ها تا ۱۵۰۰ سال آینده با بیگانگان فضایی تماس نخواهند داشت. به گزارش ایسنا به نقل از سی‌ان‌ان، محققان به واسازی پارادوکس فرمی پرداخته و آن را با اصل حد وسط برای ایجاد یک معادله جدید ترکیب کردند. این معادله […]

ارتباط با بیگانگان فضایی، شاید ۱۵۰۰ سال دیگر

ستاره‌شناسان دانشگاه کورنل بر این باورند که انسان‌ها تا ۱۵۰۰ سال آینده با بیگانگان فضایی تماس نخواهند داشت.

به گزارش ایسنا به نقل از سی‌ان‌ان، محققان به واسازی پارادوکس فرمی پرداخته و آن را با اصل حد وسط برای ایجاد یک معادله جدید ترکیب کردند. این معادله نشان داد حیات بیگانه تا مدت‌های مدید و به احتمال زیاد، بیش از ۶۰ نسل دیگر با زمینیان ارتباط برقرار نخواهد کرد.

پارادوکس فرمی یک تناقض است که دانشمندان و طرفداران حوزه علمی-تخیلی را از مدت‌‌ها پیش گیج کرده است. اگر میلیون‌‌‌ها سیاره شبه‌زمینی در کهکشان وجود داشته باشد، چرا هنوز هیچ موجود بیگانه‌ای با زمینیان تماس نگرفته و از سیاره ما دیدن نکرده است؟

نظریه حد وسط از سوی دیگر توسط سقراط در قرن ۱۶ مطرح شد و توضیح می‌دهد که هیچ چیز ویژه‌ای در مورد بشریت وجود ندارد؛ خصوصیات فیزیکی زمین منحصربه‌فرد نیست و فرایندهای طبیعی آن در سراسر کیهان به‌طور انبوهی وجود دارد. اما بیگانگان تا مدت‌‌ها نخواهند توانست با ساکنان زمین ارتباط برقرار کنند.

بشر از مدت‌‌ها قبل در جستجوی حیات بیگانه بوده و طی چندین دهه گذشته، سیگنال‌هایی را از طریق برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی به فضا ارسال کرده است که با سرعت نور حرکت می‌کنند. به باور محققان، موجودات فرازمینی احتمالاً این سیگنال‌‌‌ها را غیرقابل فهم خواهند یافت و نیاز دارند که امواج نوری را به صوت تبدیل کرده و سپس ۳۰۰۰ زبان بشر را برای درک پیام بررسی کنند.

این سیگنال‌های ارسالی با هر سرعتی قرار است به ستارگان در فاصله ۸۰ سال نوری از خورشید برسند و مأموریت کپلر ناسا نشان داده که برخی از آن‌‌‌ها به ۲۳۲۶ سیاره فراخورشیدی تأیید شده رسیده‌اند.

به گفته محققان، باید اجازه داد این سیگنال‌‌‌ها به نیمی از سیستم‌های ستاره‌ای کهکشان راه شیری برسند تا حیات بیگانه بتواند آن‌‌‌ها را پیدا کند. حتی در آن زمان نیز ممکن است درصد کوچکی از حیات بیگانه بتواند پیام انسان‌ها را درک کرده و پاسخ دهد.

 

این تحقیق در پانزدهمین نشست انجمن نجوم آمریکا در سان‌دیگو ارایه شده است.