کلید برجام قفل صادرات محموله‌های نفت را باز کرد

کلید برجام قفل صادرات محموله‌های نفت را باز کرد اجرای برجام مقاصد صادرات نفت خام ایران را که در دوران تحریم‌ها تنها به ۵ کشور محدود شده بود، افزایش داد و غربی‌ها را مشتری نفت ایران کرد. به گزارش مناقصه‌مزایده، معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت در گزارشی، اهم دستاوردهای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در […]

کلید برجام قفل صادرات محموله‌های نفت را باز کرد

اجرای برجام مقاصد صادرات نفت خام ایران را که در دوران تحریم‌ها تنها به ۵ کشور محدود شده بود، افزایش داد و غربی‌ها را مشتری نفت ایران کرد.

به گزارش مناقصه‌مزایده، معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت در گزارشی، اهم دستاوردهای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در صنعت نفت را تشریح و اعلام کرد: مجموع صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور در فروردین ماه سال ١٣٩٥ نسبت به استقرار دولت یازدهم (٦ ماه نخست سال ١٣٩٢) بیش از دو برابر شده است.

در بخشی از این گزارش به مقاصد فروش نفت ایران اشاره شده، آمده است: پیش از اجرای برجام محموله‌های نفت خام ایران تنها به ۵ کشور صادر می‌شد، اما اجرای برجام سبب شد ایران فروش نفت به بازارهای اروپایی را که پیش تر در آن‌ها حضور داشته است را از سرگیرد؛ روسیه، اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، یونان و حتی شرکت‌هایی مانند توتال و شل مشتریان نفت ایران شدند.

فراهم شدن امکان اجاره مخازن برای ذخیره‌سازی نفت خام و میعانات گازی در خارج از کشور، رفع کامل موانع برای شرکت ملی نفتکش ایران و امکان تردد نفتکش‌های این شرکت به همه نقاط برای انتقال نفت خام، آزاد شدن وجوه مسدود شده ایران در کشورهای خارجی، رفع مشکلات خرید کالاهای حساس تحریمی به‌ویژه برای طرح‌های توسعه میدان‌های مشترک، علاقه‌مندی شرکت‌های معتبر خارجی برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنعت نفت از دیگر دستاوردهای اجرای برجام در صنعت نفت است.

 

در این گزارش همچنین عنوان شده است: پس از اجرای برجام مذاکرات متعددی با شرکت‌های معتبر اروپایی، روسی، چینی، ژاپنی، کره‌ای و هندی برای پروژه‌های بزرگ نفت و گاز کشور انجام شده که برخی از این مذاکرات منجر به امضای چند توافقنامه با شرکت‌های معتبر بین‌المللی شده است.