اعلام جزییات اعطای معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان

اعلام جزییات اعطای معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان جزییات فرایند و مراحل اعطای معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال مالی ۱۳۹۴ اعلام شد. به گزارش سیتنا، سید‌محمد‌صاحبکار‌خراسانی، سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: اطلاعات شرکت‌هایی که تا پایان سال ۱۳۹۴به تأیید «کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان» رسیده‌اند به همراه مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان […]

اعلام جزییات اعطای معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان

جزییات فرایند و مراحل اعطای معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال مالی ۱۳۹۴ اعلام شد.

به گزارش سیتنا، سید‌محمد‌صاحبکار‌خراسانی، سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: اطلاعات شرکت‌هایی که تا پایان سال ۱۳۹۴به تأیید «کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان» رسیده‌اند به همراه مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان آن‌ها، طبق سال‌های گذشته به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: برای سال مالی ۱۳۹۳اطلاعات حدود هزار و ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان و مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان آن‌ها به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد و معافیت مالیاتی شرکت‌ها اعمال شده و یا در مراحل نهایی رسیدگی و اعمال معافیت است.

سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان افزود: اقدامات زیادی طی چند ماه گذشته برای تکمیل پرونده‌ها و اطلاعات حدود دو هزار و ۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان که تا سال ۱۳۹۴ به تأیید رسیده‌اند، انجام شده و با اعلام رسمی کالا‌ها و خدمات دانش‌بنیان مورد تأیید، شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند تا پایان تیرماه ۱۳۹۵ اظهارنامه خود را تکمیل و به سازمان امور مالیاتی ارایه دهند.

اطلاع‌رسانی کالا‌ها و خدمات دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی

صاحبکار درباره کالا‌ها و خدمات مشمول معافیت مالیاتی این شرکت‌ها گفت: بر اساس ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، شرکت‌های متقاضی فقط برای کالا‌ها و خدمات دانش‌بنیان خود که به تأیید کارگروه رسیده، می‌توانند درخواست معافیت مالیاتی کنند و سایر کالا‌ها و خدمات شرکت مشمول معافیت مالیاتی نخواهد شد.

وی در ادامه افزود: کالا‌ها و خدمات دانش‌بنیان تأیید شده شرکت‌ در سال مالی ۹۴ در قسمت پیام‌های کارتابل اختصاصی هر شرکت بر روی سامانه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان(reg.daneshbonyan.ir) اطلاع‌رسانی شده و شرکت‌ها به سهولت می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و شرکت‌ها فقط برای این کالاهای تأیید شده می‌توانند تقاضای معافیت مالیاتی دهند.

سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان درباره میزان و زمان بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان، از تاریخ تأیید در کارگروه می‌توانند از معافیت استفاده کنند. بنابراین اگر بخشی از فروش کالا‌ها و خدمات دانش‌بنیان، قبل از تاریخ تأیید کارگروه محقق شده باشد، نمی‌توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.

صاحبکار تأکید کرد: چنان‌چه شرکت‌ها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به فهرست کالا‌ها و خدمات دانش‌بنیان و تاریخ تأیید شرکت توسط کارگروه توجه نکنند، ممکن است در مسیر رسیدگی پرونده‌های مالیاتی توسط ممیزان ادارات امور مالیاتی، اشکالاتی پیش آمده و ضمن عدم امکان استفاده از معافیت‌ها، مشمول برخی جرایم مالیاتی شوند.

نحوه تکمیل اظهارنامه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

صاحبکار اظهارداشت: در جدول شماره (۶) اظهارنامه مالیاتی، ۱۹ مورد معافیت وجود دارد که شرکت‌ها می‌توانند همزمان برای برخی از این معافیت‌ها تقاضا دهند. معافیت‌های مربوط به قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان مندرج در جدول شماره (۶) اظهارنامه مالیاتی عبارت است از: الف- ردیف ۱۵ جدول ۶ اظهارنامه: شرکت‌های دانش‌بنیان (بند الف ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان) ب- ردیف ۱۶ جدول ۶ اظهارنامه: واحدهای پژوهشی، فن‌آوری و مهندسی واقع در پارک‌های علمی و فن‌آوری (ماده ۹ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان).

صاحبکار افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان که تا پایان سال ۱۳۹۴ مورد تأیید کارگروه بوده‌اند، برای درخواست معافیت مالیاتی باید ردیف (۱۵) در جدول (۶) اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند. نحوه تکمیل درست این سطر در راهنمای تکمیل اظهارنامه توضیح داده شده است.

سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان گفت: معافیت مالیاتی برای واحدهای پژوهشی، فن‌آوری و مهندسی که همه فعالیت‌های آن‌ها در پارک‌های علم و فن‌آوری انجام می‌شود، بر مبنای ماده (۹) قانون اجرایی می‌شود و این شرکت‌ها از سوی مدیریت پارک به اداره امور مالیاتی همان منطقه معرفی می‌شوند. لذا واحدهای پژوهشی، فن‌آوری و مهندسی می‌توانند برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی، درخواست معافیت خود را در ردیف (۱۶) جدول (۶) اظهارنامه وارد نمایند که با عنوان «شرکت‌های دانش‌بنیان واقع در پارک‌های فن‌آوری (ماده ۹ قانون)» مشخص شده است و برای تکمیل اظهارنامه خود حتماً با مسؤولان پارک فن‌آوری مربوطه مشورت کنند .

 

شایان ذکر است شماره تماس ۸۳۵۳۳۰۳۰ آماده پاسخگویی به سؤالات احتمالی شرکت‌های دانش‌بنیان است و اطلاعات تکمیلی و راهنمای نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان بر روی سامانه www.daneshbonyan.ir قراردارد.