زیرساخت‌های ارتباطی کشور از انتقال صوت به داده تغییر می‌کند

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت زیرساخت‌های ارتباطی کشور از انتقال صوت به داده تغییر می‌کند محمدجواد آذری جهرمی گفت: زیرساخت‌های ارتباطی کشور تاکنون برای انتقال صوت طراحی و اجرا شده بود که اکنون با بازطراحی برای انتقال داده (دیتا) آماده می‌شود. مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران در گفت‌وگو با ایرنا انتقال شبکه زیرساخت کشور از صوت […]

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت

زیرساخت‌های ارتباطی کشور از انتقال صوت به داده تغییر می‌کند

محمدجواد آذری جهرمی گفت: زیرساخت‌های ارتباطی کشور تاکنون برای انتقال صوت طراحی و اجرا شده بود که اکنون با بازطراحی برای انتقال داده (دیتا) آماده می‌شود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران در گفت‌وگو با ایرنا انتقال شبکه زیرساخت کشور از صوت به داده را بسیار مهم ارزیابی کرد که تحول‌های بیش‌تری را به همراه خواهد داشت.

وی با اعلام این که تا پیش از این زیرساخت کشور بیش‌تر برای انتقال صوت استانی و بین استانی طراحی و به مرحله اجرا درآمده بود، افزود: برای تغییر در این روند اقدام‌هایی شده است که کمک می‌کند داده (دیتا) نیز از شبکه زیرساخت کشور به راحتی انتقال یابد.

آذری جهرمی اجرای بیش از ۱۳ هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور را یکی از این اقدام‌ها برشمرد و گفت: اکنون نیز اجرای ۱۰ هزارکیلومتر فیبر نوری دیگر در دست اقدام است تا شبکه زیرساخت را برای انتقال داده (دیتا) آماده کند.

فیبر نوری دارای پهنای باند بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی است. با فیبر نوری می‌توان تصویر، صوت و داده‌های دیگر با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر را براحتی انتقال داد.

معاون وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در ادامه این گفت وگو با اشاره به این که ظرفیت شبکه داخلی‌ آی. پی (IP) کشور در آغاز کار دولت یازدهم نزدیک به ۶۰۰ گیگابیت بر ثانیه بوده است، گفت: اکنون این ظرفیت به ۴ هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

آی.پی یا IP address مخفف عبارت Internet Protocol address یا نشانی پروتکل‌های اینترنت (شبکه جهانی) است که به صورت یک سری اعداد با قاعده، به هر وسیله‌ای (اعم از کامپیوتر، تلفن همراه، چاپگر و…) که به شبکه وب متصل شود، اختصاص داده می‌شود.

آی.پی یک شماره شناسایی یکتا برای یک ارتباط تحت وب است که با آن رایانه‌های مختلف (یا سرورهای گوناگون) در شبکه گسترده وب از هم بازشناخته می‌شوند.

به گفته مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران، بخش اینترنت کشور نیز متناسب با نیازهای تازه مردم توسعه‌های بسیار زیادی داشته که بی‌سابقه بوده است.

آذری جهرمی در ادامه افزود: اکنون ظرفیت انتقال داخلی کشور نیز با هدف تحقق شبکه ملی اطلاعات رشد ۱۰ برابری یافته است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران به ایجاد کل شاهراه‌های فیبرنوری (بک بن های) لازم برای شرکت‌های فعال در بخش تلفن همراه و ثابت اشاره کرد و یادآورشد: اکنون این بک بن‌ها در دسترس شرکت‌ها قرار گرفته است و آن‌ها می‌توانند خدمات خود را بر اساس آن ارایه کنند.

به گفته وی، توسعه‌های ایجاد شده در بخش ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و در ۳ سال فعالیت دولت یازدهم شاید در برخی موارد ۵ برابر روند طی شده از آغاز انقلاب بوده که دلیل آن نیز بزرگ شدن اندازه بازار است.

آذری جهرمی یکی از اتفاق‌های رخ داده در شبکه زیرساخت کشور را توسعه لایه اکسس (پایگاه داده ها) متناسب با اکسسی که در شرکت‌های تلفن همراه و ثابت انجام می‌شود، عنوان کرد.

معاون وزیر ارتباطات وفن‌آوری اطلاعات گفت: اکنون در لایه انتقال و آی. پی نیز همین توسعه‌ها رخ داده تا متناسب با پاسخگویی برای نیازمندی‌های کاربران کشور باشد.

 

پیش از این محمود واعظی وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از افزایش ظرفیت شبکه انتقال کشور از ۸۰۰ گیگابیت به ۳ هزار و ۳۰۰ گیگابیت خبر داده و گفته بود ۲۵۰۰ میلیارد ریال برای این پروژه به غیر از آن‌چه پیش از این هزینه شده، سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.