روسیه طرح شوروی برای ساخت پایگاه در ماه را اجرا می‌کند

روسیه طرح شوروی برای ساخت پایگاه در ماه را اجرا می‌کند روسیه اعلام کرد که در حال برنامه‌ریزی برای ساخت یک پایگاه فضایی کامل در ماه است که طرح اصلی آن بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ در زمان شوروی سابق تهیه شده بود. به گزارش ایرنا، آژانس فدرال فضایی روسیه (کاسموس) مشخصات این پایگاه را […]

روسیه طرح شوروی برای ساخت پایگاه در ماه را اجرا می‌کند

روسیه اعلام کرد که در حال برنامه‌ریزی برای ساخت یک پایگاه فضایی کامل در ماه است که طرح اصلی آن بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ در زمان شوروی سابق تهیه شده بود.

به گزارش ایرنا، آژانس فدرال فضایی روسیه (کاسموس) مشخصات این پایگاه را برخورداری از مجتمع مسکونی و سامانه تولید انرژی برای زندگی ۱۲ فضانورد اعلام کرد.

اولگا ژارووا مسؤول برنامه‌های علمی پژوهشگاه «ماش» کاسموس در این باره به روزنامه ایزوستیا اعلام کرد: این پایگاه نخست برای زندگی و کار چهار فضانورد ساخته می‌شود و سپس در مراحل نهایی برای پذیرش ۱۲ نفر تکمیل خواهد شد.

ایزوستیا به نقل از سخنان این مقام فضایی روسیه افزود: بخشی از این برنامه مربوط به سال‌های دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی در زمان شوروی سابق بود که اکنون برای این طرح اجرا خواهد شد.

ژارووا بدون اعلام زمان آغاز این عملیات، اظهار کرد: هنوز تصمیم قطعی برای مکان استقرار پایگاه در نظر گرفته نشده است، اما بیش‌تر دانشمندان پیشنهاد می‌کنند در قطب جنوب کره ما ساخته شود که با توجه به لزوم استقرار امن کشتی فضایی در باره آن تصمیم گرفته خواهد شد.

 

وی گفت: بخش‌های مسکونی و تأمین انرژی نخستین مرحله از ساخت پایگاه فضایی روسیه در ماه خواهد بود و پس از آن بخش‌های تخصصی و علمی برای انجام کارهای فضانوردان ساخته می‌شود.