سرند، زیبای گمشده‌ای در دل کویر

سرند، زیبای گمشده‌ای در دل کویر  روستای هدف گردشگری سرند شهرستان طبس با باغ‌های رنگارنگ میوه‌اش بهشت گمشده‌ای در دل کویر است که این روز‌ها با برداشت با کیفیت‌‌ترین میوه نتیجه تلاش کشاورزان را دلالان به جیب می‌زنند. به گزارش مهر، روستای سرند شهرستان طبس و میوه‌های تابستانه‌اش آنقدر معروف است که پای دلالان میوه […]

سرند، زیبای گمشده‌ای در دل کویر

 روستای هدف گردشگری سرند شهرستان طبس با باغ‌های رنگارنگ میوه‌اش بهشت گمشده‌ای در دل کویر است که این روز‌ها با برداشت با کیفیت‌‌ترین میوه نتیجه تلاش کشاورزان را دلالان به جیب می‌زنند.

به گزارش مهر، روستای سرند شهرستان طبس و میوه‌های تابستانه‌اش آنقدر معروف است که پای دلالان میوه را به این روستای کوچک بازکرده و محصول با کیفیتش را به یک سوم قیمت خریداری می‌کنند و در بازارهای کرمان و تهران به فروش می‌رسانند.

سرند روستایی که در ۹۰ کیلومتری طبس و ۶۰ کیلومتری دیهوک واقع شده و جمعیتی بالغ بر ۲۳۲ نفر در قالب ۵۱ خانوار دارد که شغل اکثر ساکنان دامداری و باغداری است.

خرداد ماه فرصتی مناسب برای حضور گردشگران و مسافران به روستای زیبای گردشگری است تا علاوه بر این‌که از فضای زیبا و جذاب روستای کویری استفاده کنند، به تماشای صحنه‌هایی بی‌بدیل از انواع میوه‌های درختی و البته خوردن و خرید این محصولات بپردازند.

میوه‌هایی شامل آلبالو، زردآلو، گوجه سبز، گیلاس و سیب از محصولات باغی این روزهای روستای سرسبز سرند است.

روستایی ۴ فصل با پرورش انواع میوه ها

دهیار روستای سرند با بیان این‌که در این روستا ۱۲ نفر مالک عمده باغدار و بین ۵۰-۶۰ نفر به صورت اجاره یا کشاورز فعالیت می‌کنند، بیان داشت: از محل فروش محصولات باغی منحصر به فرد این روستا در این ایام مبلغی بالغ بر دو میلیارد ریال عاید کشاورزان می‌شود.

غلامرضا اکبری ادامه داد: در این روستا با آب و هوای چهار فصل عمده محصولات باغی زمینه پرورش دارند به‌طوریکه انواع سیب، گلابی و به، گیلاس، آلبالو، آلو، هلو، زردآلو، شلیل و… در تولید می‌شود.

وی ورود دلالان میوه به روستا و خرید محصولات به قیمتی پایین را اما یکی از مشکلات مردم روستا دانست و گفت: مردم این روستا کم‌ترین نصیب را از فروش محصول خود می‌برند چون حمایتی از این روستا نشده است.

وی خواستار راه‌اندازی شرکت تعاونی چند منظوره برای حل مشکلات کشاورزان شد و افزود: این شرکت تعاونی چند منظوره می‌تواند محصول کشاورزان را با نرخ واقعی خریداری و به فروش برساند.

سود ۴ برابری دلالان

 وی با اشاره به این‌که محصولات این روستا در سه فصل بهار، تابستان و پاییز روی درختان است، عنوان کرد: هم اکنون محصولات کشاورزان را دلالان به قیمت پایین خریداری می‌کنند و با قیمت‌های بسیار گزافی به استان‌های یزد، اصفهان، مشهد و بیرجند ارسال می‌کنند که سود اصلی را دلال می‌برد.

دهیار روستای سرند افزود: دهیاری نیاز به حامی دارد که هم از طرف خود کشاورزان و مالکان حمایت شود و هم از سوی سازمان‌ها و نهاد‌ها و ادارات ذی‌ربط که بتوانیم شرکت چند منظوره را راه‌اندازی کنیم.

اکبری با اشاره به این‌که با راه‌اندازی شرکت چند منظوره می‌توان زمینه اشتغال و درآمدزایی را برای جوانان روستا فراهم کرد، گفت: با راه‌اندازی این شرکت زمینه فراوری و بسته‌بندی محصولات نیز فراهم می‌شود اما تا کنون حمایتی در این زمینه نشده‌ایم.

دهیار سرند تصریح کرد: در مقایسه‌ای کوچک یک کیلو زردآلو لاسگردی دارای بهترین کیفیت از باغدار به قیمت ۳ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌شود اما وقتی به بازارهای کرمان، تهران می‌رسد به قیمت ۱۴ هزار تا ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بازدید ۳۰ هزار گردشگر از روستای سرند

وی از بازدید سالانه ۳۰ هزار گردشگر از روستای سرند خبر داد و افزود: بیش‌ترین بازدید‌ها در فصل بهار و تابستان است که به دلیل خرید همین میوه با کیفیت و طبیعت زیبای روستا سفر‌ها انجام می‌شود.

دهیار روستای سرند عنوان کرد: روستای سرند یکی از روستاهای هدف گردشگری خراسان‌جنوبی است که اقلیمی کوهستانی و معتدل دارد.

 وی بیان کرد: از جمله جاذبه‌های گردشگری اعم از تاریخی و طبیعی وجود آبشار، چشمه و سد تاریخی در پایین دست روستا، غار حمال و چاه زغال در کوه‌های اطراف روستا است.

اکبری در خصوص کاشت برنج در این روستا نیز گفت: کاشت برنج در این روستا در حدود ۱۰-۱۵ سال قبل انجام می‌شد که برنجی بسیار مرغوب و با کیفیت بنام دم‌سیاه‌هندی بود.

وی عنوان کرد: ولی متأسفانه به دلیل کمبود زمین و خشکسالی‌های مداوم چشمه‌ها بسیار کم آب شد وهم اکنون به دلیل خشکسالی‌‌ها آب‌دهی چشمه‌ها و منابع آبی روستا کاهش پیدا کرده است که باعث شد برنج یا همان شالی که نیاز به آب زیادی داشت از چرخه کشاورزی کشاورزان روستای سرند حذف شود.

 وی عنوان کرد: هم‌اکنون به جای اکثر زمین‌هایی که برنج کاشت می‌شده است باغداری انجام می‌شود که نیازمند حمایت مسؤولان از باغداران و کشاورزان این روستا هستیم.

 

شاید به واقع بتوان گفت این روستا که بسیار زیبا و در دل کوه قرار گرفته آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفته و بی‌مهری به این بهشت گمشده کویر مردمان مهربان و مهمان‌نوازش را می‌رنجاند و امید است ظرفیت‌های بالقوه این روستا در بخش گردشگری و کشاورزی مورد توجه مسؤولان امر قرار گیرد.