رشد طلا با طعم دلار

رشد طلا با طعم دلار بهای طلای جهانی در آغاز مبادلات دیروز با افزایش نسبی روبه‌رو شد که علت اصلی آن کاهش ارزش دلار آمریکا بوده است. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، در حالی که همه‌پرسی عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا قرار است پنجشنبه برگزار شود تازه‌‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که میزان حمایت […]

رشد طلا با طعم دلار

بهای طلای جهانی در آغاز مبادلات دیروز با افزایش نسبی روبه‌رو شد که علت اصلی آن کاهش ارزش دلار آمریکا بوده است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، در حالی که همه‌پرسی عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا قرار است پنجشنبه برگزار شود تازه‌‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که میزان حمایت عمومی از ادامه حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا افزایش یافته و این مسأله تا حدی نگرانی‌ها نسبت به خروج این کشور از اروپا را کاهش داده است.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا دیروز با ۰٫۲ درصد افزایش به بیش از ۱۲۹۲ دلار رسیده است. قیمت این فلز زرد روز دوشنبه با کاهش ۰٫۷ درصدی روبه‌رو شد و برای لحظاتی تا سطح ۱۲۷۷ دلار در هر اونس کاهش یافت.

در دو نظرسنجی جدید منتشر شده نشان می‌دهد که حمایت مردمی از ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا پس از قتل یک نماینده پارلمان که از حامیان عضویت بریتانیا در اروپا بوده، بار دیگر افزایش یافته است.

به اعتقاد تحلیلگران بین‌المللی، رأی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند در نهایت منجر به رکود اقتصادی این کشور شود و فشار زیادی را بر منطقه یورو و اقتصاد جهانی وارد کند.

ارزش پوند انگلیس دیروز نزدیک به بالا‌ترین سطح در ۳ هفته اخیر در برابر دلار و یورو رسیده است. شاخص ارزش دلار نیز نزدیک به پایین‌‌ترین سطح در یک ماه اخیر رسیده و به ۹۳٫۴۲ واحد کاهش یافته است.

جورج سوروس سرمایه‌دار مشهور نیز هشدار داد که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند موجب کاهش شدیدتر ارزش پوند حتی بیش‌تر از چهارشنبه سیاه شود. اشاره وی به چهارشنبه سیاه مربوط به سال ۱۹۹۲ میلادی است که ارزش پوند با افت چشمگیری روبه‌رو شد.

نیل کاشکاری رییس فدرال رزرو میناپولیس نیز تأکیدکرد: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند تأثیرات مستقیمی بر اقتصاد آمریکا داشته باشد.

میزان ذخایر طلای صندوق اس‌پی‌دی آر نیز با ۰٫۱ درصد افزایش به بیش از ۹۰۸ تن رسیده است که این بالا‌ترین رکورد از سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی به شمار می‌رود.

میزان ذخایر طلای روسیه نیز تا ابتدای ژوئن به بیش از ۴۷٫۶ میلیون اونس افزایش یافته است. این رقم در ماه قبل از آن به ۴۷٫۵ میلیون اونس رسیده بود.