صرفه‌جویی ١٢ میلیارد دلاری در پتروشیمی فجر

صرفه‌جویی ١٢ میلیارد دلاری در پتروشیمی فجر مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر بخشی از ظرفیت مازاد این پتروشیمی را نیازمند مشتری‌های جدید در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) دانست. به گزارش شانا، علیرضا شمیم در جریان بازدید مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از مجتمع پتروشیمی فجر با بیان این که طراحی و ساخت […]

صرفه‌جویی ١٢ میلیارد دلاری در پتروشیمی فجر

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر بخشی از ظرفیت مازاد این پتروشیمی را نیازمند مشتری‌های جدید در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) دانست.

به گزارش شانا، علیرضا شمیم در جریان بازدید مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از مجتمع پتروشیمی فجر با بیان این که طراحی و ساخت ناحیه٢ پتروشیمی فجر (فجر٢) براساس پیش‌بینی و اعلام نیاز صورت گرفته از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، انجام شد، افزود: با توجه به ساخته نشدن تعدادی از این طرح‌ها شرکت پتروشیمی فجر با ظرفیت خالی روبه‌رو شده است.

وی افزود: با توجه به این که طرح‌ها و صنایع جدیدی برای سایت١ و ٢ بر این اساس پیش‌بینی شده بود که محصولات شرکت پتروشیمی فجر را خریداری کنند، تعدادی از طرح‌ها ساخته نشده‌اند، بنابراین شرکت پتروشیمی فجر با ظرفیت خالی روبه‌رو شده است و بخشی از این ظرفیت مازاد اکنون نیاز به مشتری جدید در منطقه دارد.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی فجر با تشریح اقدام‌های صورت گرفته در این مجتمع به اجرای فاز نخست طرح بازیافت آب حاصل از فرایند تصفیه R.O.REJECT با همکاری پژوهشکده صنعت نفت اشاره کرد و گفت: این اقدام تاکنون ١٢ میلیارد صرفه اقتصادی داشته و اکنون ٤٣٠ هزار لیتر در ساعت آب دورریز به سیستم بازگردانده می‌شود.

شمیم با بیان این که ٢٧ درصد از آب در فجر ١ و ٢ دورریز می‌شد، توضیح داد: پژوهشکده صنعت نفت طرحی مشتمل بر چند سناریو در این راستا ارایه کرد که با انتخاب یکی از آن‌ها طرح بازیافت آب حاصل از فرایند تصفیه R.O.REJECT را توسط کارکنان مجتمع پتروشیمی اجرا کردیم.

 

این طرح ملی صرفه‌جویی اقتصادی، اتکای به توان علمی داخلی و توجه به منابع زیست‌محیطی را به همراه دارد، همچنین فرایند خرید تجهیزات و نصب و راه‌اندازی این بخش از سوی کارکنان شرکت پتروشیمی فجر انجام گرفت.