لغو پروانه تولیدکنندگان لامپ‌های پرمصرف با مصوبه جدید دولت

لغو پروانه تولیدکنندگان لامپ‌های پرمصرف با مصوبه جدید دولت هیات دولت با صدور مصوبه‌ای، لغو پروانه تولیدکنندگان لامپ‌های رشته‌ای بالای ۴۰وات را تصویب و وزارت صنعت را مأمور کرد تا نسبت به ابطال پروانه این دسته از تولیدکنندگان اقدام کند. به گزارش مهر، پس از ممنوعیت واردات و تولید لامپ‌های رشته‌ای پرمصرف در داخل کشور، […]

لغو پروانه تولیدکنندگان لامپ‌های پرمصرف با مصوبه جدید دولت

هیات دولت با صدور مصوبه‌ای، لغو پروانه تولیدکنندگان لامپ‌های رشته‌ای بالای ۴۰وات را تصویب و وزارت صنعت را مأمور کرد تا نسبت به ابطال پروانه این دسته از تولیدکنندگان اقدام کند.

به گزارش مهر، پس از ممنوعیت واردات و تولید لامپ‌های رشته‌ای پرمصرف در داخل کشور، هیأت دولت با صدور مصوبه‌ای پروانه تولیدکنندگان این لامپ‌‌ها را هم لغو کرد.

بر این اساس صدور پروانه تولید جدید و یا افزایش ظرفیت خطوط تولید موجود لامپ‌های التهابی رشته‌ای بالای ۴۰ وات از سوی هیأت دولت باطل اعلام شده است.

در همین حال سازمان بهره‌وری انرژی ایران، اعلام کرد: براساس تصویب‌نامه جلسه ۲۲ فروردین ماه سال جاری هیأت دولت تولید و ثبت سفارش ورود لامپ‌های التهابی رشته‌ای بالای ۴۰ وات به کشور ممنوع شد.

براساس این مصوبه، گمرگ ایران موظف شد از ترخیص لامپ‌های رشته‌ای پرمصرف برق به کشور جلوگیری به عمل آورد و فقط واردات لامپ‌های پربازده صرفاً با بر چسب انرژی حداقل B به داخل کشور مجاز شد.

از سوی دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت هم از زمان تصویب نامه هیأت وزیران به مدت ۸ ماه فرصت دارد تا نسبت به لغو پروانه تولیدکنندگان لامپ‌های رشته‌ای بالای ۴۰ وات اقدام کند.

این سیاست در راستای برنامه ملی اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری انرژی، همسو با سیاست‌های جهانی در خصوص رفع بحران انرژی اتخاذ شده است.

علاوه بر ایران، تاکنون کشورهایی همچون کانادا، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، روسیه، چین، کره جنوبی، استرالیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اقدام به حذف استفاده از لامپ‌های رشته‌ای و جایگزینی منابع پربازده مانند لامپ‌های کم مصرف و LED کرده‌اند.